Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Головна площа Подолу
07.05.2014, 11:01
загрузка...

Творче завдання: продовжити переказ роздумами про те, що вам хотілося б бачити на головній площі вашого міста.

Головна площа Подолу древня, як і сам Київ. Адже саме тут під час прокладання траси метрополітену знайдено залишки дерев’яних житлових будинків Х століття.

Ця площа мала різні назви. Після того, як тут збудували Магістрат, її нарекли Магістратською. Пізніше площу перейменували на Контрактову, бо саме тут відбувалися контрактові ярмарки. Їх проведення було надзвичайно важливим для економічного життя Києва. Адже на контракти, тобто на укладення угод про купівлю чи продаж сільськогосподарської продукції, промислових чи ремісничих виробів з’їжджалися купці з багатьох європейських країн. Тут оформляли позички, продавали чи заставляли майно.

Перші ярмарки відбувалися в приміщенні Магістрату, пізніше для них було споруджено спеціальний Контрактовий будинок.

Цікавою особливістю Контрактової площі був фонтан. Він становив центральну частину першого в Києві водогону. Воду з фонтану використовували всі, хто жив у межах чималої площі.

1748 року київський архітектор Іван Григорович Барський на місці давнього дерев’яного збудував тут кам’яний, круглий у плані павільйон, перекритий куполом у стилі українського бароко.

Спочатку в павільйоні було встановлено статую ангела, що тримав посуд, з якого виливалася вода. Фонтан мав назву «Феліціан».

У 80-ті роки XVIII століття на фасадах павільйону було прилаштовано сонячні годинники.

На початку ХІХ століття фігуру ангела замінила скульптурна група «Самсон, що роздирає пащу левові». Персонаж Старого Завіту зображений немолодим кривоногим чоловіком. Мордована ним тварина більше нагадує безпородного собаку, ніж царя звірів. Дехто з краєзнавців стверджує, що київську скульптуру встановлено в насмішку над офіціозним петергофським Самсоном, статуя якого оздоблює каскад фонтанів заміського царського палацу.

Біля київського «Самсона» велася жвава торгівля штучними квітами, натільними хрестиками, дешевими сережками. Повір’я стверджувало: той, хто тричі нап’ється з фонтану, назавжди оселиться в Києві.

Вода з фонтану була на диво смачною й чистою. Тож не дивина,що багато хто з прочан у глеку ніс її додому, щоб пригостити рідню...

У 20-х минулого століття роках статую було знято, фонтан зруйновано. У первісному вигляді його відновили 1981 року.

(За О. Анісімовим.) (300сл.)

Словник.

Офіціозний–такий, що підкреслено, прислужливо відбиває усталені погляди на щось або на когось. Магістрат–орган міського управління.

Довідка.

Іван Григорович Барський (1712 –1785)-видатний український архітектор, учень Й.Шеделя. Проектував перший київський водогін, Покровську церкву на Подолі, брав участь у відбудові Кирилівської церкви.

Завдання.

1. Пояснити лексичне значення слів: бароко, фасад, павільйон(невелика легка будівля), каскад(природний або штучний водоспад чи система водоспадів, що стікають уступами), прочани.

2. Дібрати синоніми до слів: контракт, мордувати, кремезний.

3. Записати на дошці: Магістрат, Контрактовий будинок, фонтан «Феліціан», персонаж Старого Завіту, офіціозна петергофська статуя, заміський царський палац.

4. Скласти план тексту (о р і є н т ов н и й : 1. Площа древня, як сам Київ. 2. Різні назви площі. 3. Тут проводилися контрактові ярмарки. 4. Особливість площі –фонтан: а) центральна частина київського водогону; б) кам’яний павільйон в стилі бароко; в) статуя ангела з посудом; г) сонячні годинники на фасадах; ґ) ангела замінив Самсон; д) насмішканад петергофським велетнем; е) пов’язане з фонтаном повір’я.5. Відновлення фонтану 1981 року.

5. Написати детальний переказ тексту.

Розповідні тексти з елементами опису пам'яток історії та культури

НАВЧАЛЬНІ ПЕРЕКАЗИ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ 8 КЛАС О.П.ГЛАЗОВА, Т.В.КОСЯН

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: текст, опис памятки, твір, переказ, Головна площа Подолу, 8 клас
Переглядів: 6699 | Завантажень: 0 | Коментарі: 4 | Рейтинг: 4.0/88
Всього коментарів: 4
avatar
1
biggrin tupa spasli respect vam
avatar
2
Спос. За всё спасли)))
avatar
3
Огромное спасибо вы меня спасли ето мне реально помогло biggrin biggrin
avatar
4
Лол. Чё я раньше так не делала? Спасибо
avatar