Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

ГОРЕЛЬЄФ АРХАНГЕЛА МИХАЇЛА
02.02.2014, 06:26
загрузка...

Найперші на Русі собори загальнодержавного значення освячували в ім’я Богородиці. Княжі монастирі й храми освячували здебільшого в ім’я святих воїнів, бо князь мав бути передовсім воїном. Засновником Михайлівського монастиря князь Святополк у посвяті свого собору теж витримав вояцьку лінію.

         Культ Архістратига Михаїла було занесено на Русь із Візантії. Святого Михаїла шанували як заступника князів та війська в походах.

         Хрест на позолоченій бані Михайлівського собору був прикрашений мідним горельєфом Архангела Михаїла. На щастя, після зруйнування Михайлівського собору горельєф потрапив на подвір’я Софії Київської. Пам’ятка довго мандрувала монастирськими звалищами, аж поки не потрапила до Львівського музею етнографії. Пізніше мідне зображення Архангела було передане київським науковцям.

         Що ж являє собою горельєф покровителя монастиря Архангела Михаїла? Його фігура зроблена з міді, її чільний бік позолочений. Розміри горельєфа такі: висота – 200 см., найбільша ширина – трохи більше 150 см., товщина – 17 см., вага – 69 кг.

         Архангела Михаїла зображено на повний зріст. Крила Архангела широко розведені й підняті, як в орла, який збирається злетіти. Навколо голови – сонячне сяйво у вигляді променів, що сяють на фоні круглого німба. У правиці воїн міцно стискає здійнятий залізний меч, а в лівій руці тримає бронзовий щит.

         Святий Михаїл одягнений у туніку, поверх якої накинуто плащ. Груди й плечі Архангела захищає панцер, на руках – металеві нарукавя, на ногах – античні сандалії. Увесь захисний металевий обладунок прикрашено рослинним орнаментом. На грудях Архангела – хрест.

         Обличчю надано вольового виразу, волосся довге й хвилясте. Хоч лице зображене молодим, постать дебела й дужа, наче в літнього воїна. Архангел стоїть на округлій хмарі.

         Спідній бік горельєфа складається з прямокутної залізної балки, до якої поперечними рейками прикріплено фігуру Михаїла.

         Горельєф Архістратига Михаїла, без сумніву, є найвидатнішим з-поміж мистецьких творів української металевої скульптури XVII – XVIII  ст., які дійшли до нас. Оригінал пам’ятки був відреставрований, а його позолочена копія прикрасила  музей  історії Михайлівського Золотоверхого монастиря (За І. Черняковим.) (300 сл.)

 

         Завдання.

         1. З’ясувати лексичне значення слів: горельєф (скульптурний твір, у якому зображення виступає над площиною фону більш як на половину його об’єму), архангел (старший ангел), архістратиг, культ (поклоніння), етнографія (наука, що вивчає культуру і побут народів світу), орнамент.

         2. Дібрати синоніми до слів: відреставрований, дебелий, обладунки, звалище.

         3. Дібрати аноніми до слів: поперечний, оригінал, дебелий.

         4. Скласти план тексту (о р і є н т о в н и й : 1. Чому княжі монастирі освячували в ім’я воїнів. 2. Оздоблення хреста на бані Михайлівського собору горельєфом Архангела Михаїла. 3. Доля горельєфа після зруйнування собору. 4. Що являє собою горельєф: а) фігуру зроблено з міді, чільний бік позолочено; б) розміри горельєфа; в) крила архангела, німб із сонячного проміння; г) зброя Архістратига Михаїла; ґ) одяг архангела, хрест на грудях; д) молоде обличчя і дебела постать воїна. 5. Найвидатніший зразок металевої скульптури XVII –  XVIII ст. 6. Подальша доля пам’ятки).

5. Написати детальний переказ.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 3826 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 2.5/2
Всього коментарів: 0
avatar