Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Як зберегти український степ
12.05.2014, 14:28
загрузка...

Понад третину території України, а конкретніше – сорок відсотків, займає степова зона, але тільки чотири відсотка її залишилося не розорано. Наразі вся смуга степів перебуває на межі повного зникнення. Тож слід негайно визначитися хоча б із першими кроками, які здатні покращити ситуацію в най­більш понівеченій із усіх природних зон України.

 

Невеликі ділянки степу майже повсюдно збереглися на кам’янистих виходах чи по крутих схилах балок через непри­датність для землеробства. Багато їх потрапили до складу заказників місцевого значення, заповідних урочищ і пам’яток природи, але подальша їх доля дуже непевна. Та чи будуть ці фрагменти, навіть узяті під охорону, чи здатні вони до стабільного існування й самовідновлення?

 

Як свідчать дослідження, площа степів уже менша від мінімуму, необхідного для самовідновлення й збереження генофонду всієї степової екосистеми. В умовах людського наступу в колись степові зони проникає велика кількість рослин, більшість яких – злісні бур’яни, що можуть перешкоджати поновленню степових екосистем.

 

У літературі наводяться дані про те, що для відновлення степу необхідно 70—100 років. Наразі важко уявити цей про­цес успішним без цілеспрямованого втручання людини.

 

Найбільшою проблемою є те, що в умовах зміненого ландшафту й мікроклімату степової зони України оголошення певного острівця природним заповідником, тобто територією, на якій виключається будь-яка діяльність людини, аж ніяк не сприяє його збереженню. Останнім часом усі ділянки заповід­ного степу тією чи іншою мірою охопили зміни, пов’язані саме зі встановленням на них заповідного режиму. Виведений з-під дії стабілізувальних факторів людської діяльності, степ швидко трансформується в чагарниково-деревні комплекси.

 

Причина – відсутність тварин – природних стабілізаторів. За­раз через зміни мікроклімату, підняття ґрунтових вод тощо ці процеси значно прискорилися.

 

Читати далі...

 

 

 

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 1251 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar