Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

ЯРОСЛАВ МУДРИЙ
07.02.2014, 06:22
загрузка...

 

Стояла холодна зима 1054 року. Лютий, виправдовуючи своє наймення, тріщав суворими морозами. У близькому до Києва Вишгороді на руках любого сина Всеволода помирав князь Ярослав. Його земна путь закінчувалась у сімдесят п’ять літ.

         Мабуть, у ті останні години князь пригадував усе своє життя. На противагу батькові Володимиру та дідові Святославу він не любив воювати. Прагнув клопотатися мирними справами. За часів його князювання Русь зміцнила зв’язки з багатьма європейськими державами, повела з ними жваву торгівлю. В монастирях процвітали ремесла й мистецтва. Сам Ярослав кохався в книжних премудростях, зібрав величезну бібліотеку, слава про яку линула далеко за межі Руської землі.

         Та воювати князеві все ж доводилося. Час од часу в його землях з’являлися печеніги. Тоді князь, одклавши вбік рукописну книгу, брав до рук меча й вів дружину на ворога.

         Одна з таких битв відбулася під Києвом 1037 року. Князю Ярославу вдалось остаточно розбити печенігів, і після цього вони ніколи більше не нападали на Русь. На честь цієї перемоги Ярослав наказав закласти храм Святої Софії.

         За вікнами княжого терема холодними крильми бився лютневий вітер. Ярослав заглибився у спогади… А вранці на Русі почався перший день без нього.

         Князя поховали у збудованому ним Софійському храмі. Величаву мармурову гробницю привезли з Візантії. На зразок античних гробниць Ярославова домовина має форму дому. Двосхиле віко над саркофагом нагадує дах.

         Стіни гробниці прикрашено різьбленими зображеннями розцвілих хрестів (так зване «дерево життя»), виноградної лози, пальм, кипарисів, птахів, риб. Різьбу виконано у стилі давньохристиянського мистецтва.

         На думку дослідників, Ярославова домовина азіатського, а не українського походження. І виготовлена не в ХІ столітті, коли помер князь, а в VI чи в VII.

         Шеститонний саркофаг установлено в північній галереї Софійського собору. Колись це була великокнязівська усипальниця. Тут стояли камінні домовини Всеволода Ярославича, Володимира Мономаха та інших видатних діячів Русі. Проте час з-поміж усіх цих поховань зберіг єдине.

         Важка кам’яна труна має вигляд вишуканий та урочистий. Це одна зі святинь нашого народу. (За М. Слабошпицьким.) (314 сл.)

 

         Завдання.

         1. Пояснити лексичне значення слів: античний, галерея, віко.

         2. Дібрати синоніми до слів: саркофаг, усипальниця.

         3. Записати на дошці: Вишгород, 1054 рік, стиль давньохристиянського мистецтва, азіатське походження, великокнязівська усипальниця.

         4. Скласти план тексту  (о р і є н т о в н и й : 1. Останні години князя Ярослава: а) прагнув клопотатися мирними справами; б) перемога над печенігами; в) храм Святої Софії. 2. Перший день без князя. 3. Поховання в Софійському соборі: а) привезена з Візантії гробниця; б) домовина має форму дому; в) різьба на стінах; г) походження труни; ґ) де встановлено саркофаг. 4. Одна з народних святинь).

         5. Усно переказати текст (детально).

 

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 6557 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 4.2/11
Всього коментарів: 0
avatar