Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Юшка
09.11.2020, 20:58
загрузка...

Юшка з риби! Де ви, поети й композитори, щоб оспівати це чудо з чудес, царицю всіх страв і натхнення рибалок? Немає таких поетів і композиторів. Бо й досі клекоче, умліває, парує на веселому багатті  неопоетизована та неомузичена юшка з риби.

Нашу юшку мав готувати рибалка Василь. Узявши велике емальоване відро, він налив у нього води. Відро було куплене Василевою жінкою, щоб тримати дощову воду. Василь поцупив його з дому, сподіваючись непомітно привезти й поставити на місце.

На які тільки жертви не йде кожен рибалка заради юшки з риби! Юшки з линами, карасями, окунцями й щуками! Отієї, що  незрівнянно пахне димком і укропом,  рибою й перцем,  розливається по алюмінієвих мисочках та кухлях! Тієї, що побожно сьорбається лише з дерев’яної ложки!

Було розкладене багаття, начищена риба й картопля, приготовлена цибуля, петрушка, перець, часник, укріп і шмат старого сала, чомусь схожий на брусок мила. Над  усім цим Василь  почав священнодіяти.

Спочатку Василь засипав у воду дрібну рибу. Коли та риба добре розварилася, Василь її викинув і засипав  іншу, трохи крупнішу. Потім і цю викинув. Аж тоді вже  поклав найкрупнішу рибу.

Оточивши багаття, зголоднілі рибалки  уважно стежило за відром. Юшка в ньому кипіла й булькотіла. Часом випливали довгі голови щук, виринали широкі спини карасів. Проте чомусь було багато піни. Василь терпляче визбирував її ополоником і пояснював, що то риба саме уварюється. А як не стане піна йти, значить риба вже готова.

Юшка кипіла  п’ять хвилин, кипіла десять, двадцять, а піни все ставало більше й більше. Василь аж упрів, її визбируючи. Може, якась злюща рибина попалася?

Нарешті Василь посолив юшку. Коли  він подав команду, рибалки обережно зняли відро й урочисто поставили на найпочеснішому місці посеред накраяного хліба, мисок і чашок.

Першим сьорбнув Петро. Сьорбнув й скам’янів, широко розкривши рота. Потім, схопившись за живіт, прожогом кинувся  до річки.

Боязко поглядаючи на почервонілого Петра, Василь набрав  повен ополоник і послав до рота.  Якусь мить він сидів, безтямно витріщивши очі, потім і собі щодуху  поскакав  до річки.

Лише тепер розібрали рибалки, що юшка пахне зовсім не рибою! У ній наче виварили добру гору білизни. Виловили з відра невеличкий шматочок. Це все, що залишилося від господарського мила,  що його Василь укинув замість сала. (За А.Дімаровим; 355 сл.)

 

  • Дібрати синоніми до слів поцупити, брусок, накраяний (про хліб), прожогом.
  • Скласти план детального переказу (орієнтовний: І. Де поети й композитори, споможні оспівати юшку з риби? ІІ. Юшку мав готувати рибалка Василь. ІІІ. Поцуплене  в дружини відро. ІV. На які жертви не піде рибалка заради юшки! V. Підготовка до священнодійства. 1. Розкладене багаття. 2. Начищена риба й картопля. 3. Підготовлено спеції. 4. Схожий на мило шмат сала. VІ. Як Василь варив юшку. 1. У відрі зварено дрібну, потім крупнішу й зовсім крупну рибу. 2. Рибалка визбирував піну. 3. Юшку посолено. VІІ. Страва серед хліба, мисок і чашок. VІІІ.  Юшку спробували Петро й Василь. Х. Виловили шматочок... мила.)
  • План детального переказу перебудувати на план переказу стислого (орієнтовний: І. Кожен рибалка любить юшку. ІІ. Василь і його відро. ІІІ. Як готувалися до варіння юшки. ІV. Як Василь священнодіяв над юшкою. 1. Зварив рибу. 2. Визбирував піну. 3. Посолив. У. Готова страва і її жертви. VІ. Виловили залишки  мила).
  • Написати стислий переказ.
Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 224 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar