Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Камінь — одне з найдивовижніших чудес природи
12.05.2014, 15:28
загрузка...

текст

Сьогодні в природі відомо понад дві з половиною тисячі мінералів. їх знаходять у надрах Землі й на дні морів, у мі­сячному ґрунті й метеоритах. Кожен мінерал має свою назву: аметист, сердолік, яшма… Назви камінню давали ще древні люди.

Краса, привабливість, рідкість кольорових мінералів у при­роді призводили до того, що вони високого цінувались як прикраси, а дивні й незрозумілі світлові ефекти служили джерелом багатьох народних переказів. Камінь став предме­том поклоніння.

Світ каміння великий.

Гірський кришталь… З древніх трактатів відомо, що гір­ський кришталь – це лід, що ніколи не розтане. Легенда про те, що лід, який довго пролежав в горах і тому став кришта­лем, жила дуже довго. Гірський кришталь не тільки чистий і прозорий, як джерельна вода, але й холодний. Цей камінь за­вжди вважався символом скромності. Гірський кришталь з давніх-давен згадується в художній літературі й фольклорі. Наприклад, у відомій усім казці добра чарівниця нагороджує Попелюшку кришталевими туфельками.

Аметист може бути ніжно-фіолетовим, як тендітна фіалка, а може загорітися пурпурним вогником. За античною міфоло­гією, богиня полювання Діана перетворила в ліловий аметист свою німфу, щоб врятувати її від переслідування.

Сердолік нарікають яскравими епітетами: чарівний, таєм­ничий, магічний, казковий. Древні єгиптяни любили виточу­вати з сердоліку священні амулети й талісмани. Протягом ба­гатьох віків із сердоліку виготовлювали різьблені камені із зображеннями міфічних героїв і богинь, звірів, птахів, різні печатки.

Візерунчасті агати й онікси є найпривабливішими само­цвітами світу. Вони використовувалися людиною ще під час ранніх цивілізацій в Єгипті. Імператриця Катерина II зберіга­ла прикраси з агату й оніксу в маленькому музеї, не доступ­ному нікому, крім особливо поважних гостей. З цього зібран­ня й виріс потім один з найвеличніших музеїв світу – Ермітаж.

Яшма має найрізноманітніші малюнки. Чого тільки не по­бачиш, розглядаючи колекцію яшм! Тут і золото парчі, і захід сонця над коричневим полем, і тихий вир, і промінь сонця, що пробивається крізь хмари. Таких неочікуваних картин не перерахувати, тому що кожен зріз пейзажної яшми відкриває красу, створену великим майстром – природою. У давні часи художники виготовляли з неї табакерки, шкатулки, вази, кубки, прикраси для палаців і церков, а також символів вла­ди. Наприклад, булава Богдана Хмельницького була зроблена з яшми й прикрашена самоцвітами.

Бурштин люди цінували дуже давно. Нині на розкопках археологам потрапляють до рук намисто, коралі, підвіски, фі­гурки людей і тварин, дитячі іграшки й магічні амулети з бурштину. Про походження бурштину є безліч легенд. Чим тільки не уявляється бурштин – морською піною, що застигла в сонячних променях, піною китів, що затверділа, слізьми. З давніх-давен люди помітили властивість бурштину вилікову­вати різні хвороби.

Людину завжди вражали яскравість, прозорість, блиск са­моцвітів, які вона знаходила. У давнину самоцвіти називали «квітами землі». Каміння близьке нам досконалістю, силою дії на наш внутрішній світ. Постійно змінюються звичаї, тра­диції, мода й смаки. Але не змінюється краса, народжена в надрах Землі. Мода на красу не проходить ніколи.

 

(451 слово)
За В.А.Супричовим

переказ

На сьогодні відомо понад дві з половиною тисячі мінералів, які знаходять у надрах Землі й на дні океанів, у ґрунті Місяця, в метеоритах. Кожен мінерал має свою назву, яку давали ще давні люди: аметист, сердолік, яшма...

Мінерали завжди цінувались як прикраси, приваблюючи своєю красою і рідкістю в природі. А дивні, часом зовсім незрозумілі світлові ефекти лягли в основу багатьох народних переказів і легенд. Камінь шанували, йому поклонялися.

Великий світ каміння.

Ще з давніх джерел відомо про гірський кришталь. Вважали, що це лід, який ніколи не розтане. Існує легенда про лід, який довго пролежав в горах і тому став кришталем. Гірський кришталь дійсно схожий на лід: він не тільки чистий і прозорий, наче джерельна вода, але й холодний. А ще цей камінь символізував скромність. Гірський кришталь віддавна згадується не тільки у фольклорі, а й у в художній літературі. Усі знають казку «Попелюшка», в якій добра чарівниця подарувала похресниці кришталеві черевички.

Ще з античної міфології відомий аметист: богиня полювання Діана перетворила на ліловий аметист свою німфу, рятуючи її від переслідування. Цей камінь може бути ніжно‑фіолетовим, наче фіалка, а може світитися пурпурним вогником.

Про сердолік кажуть, що він таємничий, чарівний, магічний. Давні єгиптяни виготовляли з цього каменя священні амулети, талісмани. Упродовж багатьох віків із сердоліку вирізблювали зображення міфічних богів, героїв, звірів, птахів. Із нього виготовляли різні печатки.

Ще раннім єгипетським цивілізаціям були відомі агати й онікси, де їх вважали найпривабливішими самоцвітами. Відомо, що російська імператриця Катерина II прикраси з агату й оніксу зберігала в спеціальному маленькому музеї, куди не пускали нікого, крім особливо поважних гостей. Це зібрання коштовностей стало основою Ермітажу — одного з найвеличніших музеїв світу.

Цікаво роздивлятися і колекцію яшм: можна побачити найрізноманітніші візерунки. Тут і золота парча, і промінь сонця, що пробивається крізь хмари, і захід сонця над коричневим полем. Дуже неочікувані картин, яким немає числа, адже кожен зріз яшми неперевершено красивий, бо створений великим майстром — природою. У давнину з яшми виготовляли табакерки, шкатулки, кубки, прикраси для символів влади. Яшмою прикрашали для палаци й церкви. З яшми була зроблена булава Богдана Хмельницького.

Існує безліч легенд і про походження бурштину, який дуже цінували. Бурштин уявлявся і морською піною, застиглу в променях сонця, і слізьми. Під час розкопок до рук археологів потрапляють бурштинові намиста, фігурки людей і тварин, дитячі іграшки й амулети. Відомі також лікувальні властивості бурштину.

Самоцвіти завжди вражали людей, їх називали «квітами землі». Приваблювали блиск, яскравість, прозорість камінців. Каміння дивувало досконалістю, силою впливу на людський внутрішній світ. Постійно змінюються звичаї, мода й смаки. Але не змінюється краса каміння, народженого в надрах Землі. На нього мода ніколи не мине!

 

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 3916 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 1.5/2
Всього коментарів: 0
avatar