Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Хрестоматія народного життя. Про творчість Івана Котляревського
12.05.2014, 15:11
загрузка...

Творчість Івана Петровича Котляревського ознаменувала собою початок нової ери української літератури. З порівняно невеликого за обсягом творчого доробку письменника почина­ється потужний рух національного відродження. Поема «Енеїда», над якою Котляревський працював майже три десяти­ліття, стала епохальним за своєю громадською та художньою значущістю явищем у духовному житті українського народу, визначила змістовий напрям і форму нашому письменству.

 

Життя і творчість Івана Котляревського припали на час, коли, здавалося, самі підмурки національної ідеї відбували одне з найсерйозніших випробувань на право свого існування взагалі. Невблаганна самодержавницька діяльність розбивала на друзки сподівання українського народу. Могутній і тоталь­ний імперський тиск мав остаточно привести до знищення навіть можливих проявів національного духу.

 

Поневірянням, визиском, кров’ю вписано в літопис історії українського народу сторінки немилосердного XVIII століття. То був час, коли на історичному роздоріжжі народ міг втрати­ти все: надії, традиції, культуру, майбутнє і, зрештою, себе. Стихійні процеси щораз захлиналися під безжальною силою і жорстокою сваволею царських сатрапів. Набирало розмаху кріпацтво з його дикунською мораллю та антилюдяними за­конами. «Доборолась Україна до самого краю», – писав її ге­ній Тарас Шевченко.

 

І раптом серед мертвої тиші лунає сміх – зневажливий, саркастичний, життєрадісний. Той сміх не тільки пробудив у душах людей почуття гідності, а й повернув віру в себе, у свою неповторність і значущість.

 

Мабуть, жоден народ у світі не наділяє такими повнова­женнями своїх митців, як український. Особливо це стосу­ється літераторів. Слово завжди було в особливій пошані в нашої громадськості, а тому письменники сприймалися нею майже як пророки. Зрештою, осягаючи нашу історію й зу­пиняючись на реаліях сьогодення, ми переконуємося: у тому, що незалежна Україна відбулася, – заслуга нашого письменництва.

Читати далі...

 

 

 

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 3184 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 2.5/4
Всього коментарів: 0
avatar