Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Київ - головна скарбниця давньоруської культури. Переказ 8 клас
15.05.2014, 03:08
загрузка...

Завдання: переказати ту частину тексту в якій розпові­дається про Софію Київську.

Свою столицю — Київ — князь Ярослав Мудрий прикра­сив не гірше від Константинополя. Три кам’яні брами вели до міста. Найкрасивіша з них називалась Золоті ворота, тому що позолочена мідь вкривала їх стулки. Дехто натякав князю на його марнотратство: навіщо та позолота? І навіщо церкву пос­тавлено на пагорбі?

Але князь Ярослав знав, що робив. Ворота — лице міста. Не­хай усі — і чужоземці, і мандрівники, і друзі, та й вороги також — одразу бачать, який багатий, красивий та могутній Київ.

Князь звів у місті нові храми: Георгіївський, бо христи­янське ім’я Ярослава було Георгій, та Іринівський, бо дружину Ярослава, шведську принцесу Інгігерду, охрестили Іри­ною. А головну церкву землі Руської, серце митрополії, він присвятив мудрості — Софії, «мудрості християнського вчен­ня». Храм утверджував перемогу християнства над язичниц­твом на Русі.

Саме цей собор став головним композиційним центром «го-рода Ярослава». Як передає літопис, коли величезне військо печенігів обступило Київ, Ярослав вийшов з дружиною їм на­зустріч і дав бій на тому самому місці, де пізніше збудували собор.

Софійський собор був і резиденцією митрополита Русько­го і головним храмом давньоруської держави. У ньому відбу­валися урочисті церемонії «посадження» князів на київський престол, прийоми іноземних послів, посвячення єпископів, біля собору збиралося київське віче. Тут велося літописання, розміщувалася створена Ярославом Мудрим перша бібліоте­ка на Русі, в якій зберігалися, перекладалися і переписува­лися сотні книжок. Собор був також князівською усипальни­цею. У ньому похований Ярослав Мудрий, його син Всеволод, онук Ростислав.

Софія дає нам уявлення про велич і красу архітектури Київської Русі. В усій Європі жодна споруда XI ст. не могла зрівнятися з київським собором. Його довжина (без виступів) дорівнює 37 м, а ширина — 55 м. У давнину храм мав п’ять нефів (повздовжніх коридорів), які на східному фасаді завер­шувалися п’ятьма вівтарними напівкруглими виступами (ап­сидами), був оточений внутрішньою (двоповерховою) і зовніш­ньою (одноповерховою) галереями. Із західного боку височіли дві башти зі сходами, що вели на другий поверх. Вінчали со­бор тринадцять куполів, які поступово збільшувалися від ма­лих по краях до найбільшого центрального. Куполи й дах були вкриті листовим свинцем.

Читати далі...

 

 

 

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 3647 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar