Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

КИЇВСЬКИЙ ФУНІКУЛЕР
03.02.2014, 06:35
загрузка...

Київський фунікулер – рідкісний транспортний засіб, своєрідний атракціон і водночас визначна історична пам’ятка.

         Взагалі фунікулери будують для транспортного сполучення між двома районами місцевості, що лежать на різних висотних позначках. У Києві різниця цих позначок становить 75 м.

         Протягом ХІХ – ХХ ст. у світі діяло понад 400 ліній фунікулера. Найбільше їх припадає на США, Швейцарію, Італію, Австрію. Київський фунікулер було відкрито 1905 р.

         Траса київського фунікулера пролягала лісистим схилом Володимирської гори (колись Михайлівської). Фунікулер мав з’єднати Михайлівську площу з Подолом. Михайлівська площа в той час чимало важила в житті міста. Тут містилися собор та інші будівлі Михайлівського Золотоверхого монастиря, Присутствені  місця. З Подолу, найбільш залюдненого міського району, добиратися на Михайлівську площу було незручно. Розв’язати цю проблему і мав фунікулер.

         Фунікулер сполучив верхню терасу Михайлівської гори з вулицею Боричів Тік. Колія фунікулера мала завдовжки 200 м із роз’їздом посередині.

         Перші вагони були напіввідкриті та вміщували по 70 осіб кожний. Обладнання й візки вагонів закупили в Швейцарії. Тяговий пристрій містився в машинній залі під верхньою станцією.

         Фунікулер зазнав кількох реконструкцій. Через 20 років у київських майстернях було виготовлено комфортабельніші вагони. У 1928 р. лінію фунікулера було подовжено на 38 м (до вулиці Сагайдачного). Фунікулер поновлювали в 50-х та 70-х роках.

         У сімдесятих роках минулого століття київські транспортники висунули пропозицію замінити фунікулер   на   економічно   вигідніший   ескалаторний   підйом  або систему швидкісних ліфтів. Та історики й архітектори зуміли переконати всіх у тому, що фунікулер – унікальна споруда, візитна картка столиці, тому має й надалі служити людям.

         Протягом року київський фунікулер перевозить понад 4 мільйони пасажирів. Залежно від пори року його послугами щодоби користується від 7 до 15 тисяч людей.

         Фунікулер – єдина в Україні, унікальна транспортна споруда. Вона безперечно є пам’яткою нашої історії.(За К.Братським.) (261 сл.)

 

         Завдання.

         1. Пояснити значення слів: атракціон (вид масових розваг), ескалатор.

         2. Дібрати синоніми до слів: унікальний, комфортабельний.

         3. Розкрити пряме та переносне значення словосполучення візитна картка. Пояснити, в якому значення його вжито в тексті.

         4. Скласти план (о р і є н т о в н и й : 1. Транспортний засіб, атракціон і пам’ятка водночас. 2. Для чого будують фунікулери. 3. Фунікулер з’єднав Михайлівську площу і Поділ. 4. Яким був фунікулер: а) колії фунікулера; б) вагони. 5. Фунікулер зазнав кількох реконструкцій. 6. Пропозиція транспортників замінити фунікулер на ескалатор або ліфти. 7. Історики та архітектори відстояли пам’ятку. 8. Скільки пасажирів перевозить фунікулер. 9. Візитна картка Києва).

         5. Зробити усний стислий переказ, завершивши текст висловленням власного прогнозу щодо майбутньої долі фунікулера.

         Для довідок.

         Присутствені місця – будинок колишнього губернського управління, яке об’єднувало адміністративні та правові установи. Сюди ж включалось пожежне депо.

         На дошці записати: Михайлівський Золотоверхий монастир, Присутствені місця, тяговий пристрій, машинна зала.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 1199 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar