Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

КИЇВСЬКИЙ ТРАМВАЙ
07.02.2014, 06:35
загрузка...

Цікавою є історія київського трамвая. Це був другий після берлінського трамвай у Європі та перший трамвай у Російській імперії.

         Попередником київського трамвая була кінна залізниця, так звана конка. Автором її проекту був військовий інженер Струве.

         Рейки для конки проклали по Хрещатику й Великій Васильківській. Улітку 1891 р. кияни побачили пару гнідих, запряжених у «вагон». На кінцевих зупинках коні відпочивали, їх напували, годували, а потім перепрягали з одного кінця вагона до другого, щоб рухатись у зворотному напрямку. Звичайно, конка мала чимало незручностей і не розв’язувала проблеми міського транспорту.

         Невдовзі Струве запропонував перевести конку на кінну і парову тягу. Проте паровики страхітливо диміли, пихкали, лякали коней, а головне – паровий трамвай був неспроможний долати гористий рельєф міста.

Відтак парову тягу було замінено на електричну. Так у  Києві з’явився перший трамвай. Пробний рейс відбувся навесні 1892 р. Півторакілометровий маршрут найкрутішим у Києві Олександрівським узвозом і Олександрівською вулицею трамвай подолав за 10 хвилин.

Довжина трамвая становила 6,7м, ширина – 2,3м. Салон був закритий, відкритим залишалися майданчики для вагоновода. Їх було два (спереду й ззаду вагона). Трамвай не мав повороту, тому на кінцевій зупинці, щоб їхати назад, вагоновод переходив на протилежний майданчик. Сидіння його було відкидне. Коли на зупинці до салону заходили пасажири, вагоновод підводився, відкидав сидіння, відчиняв двері вагона, пропускаючи людей. Зачинивши за ними двері, відкидав сидіння, сідав і сіпав за мотузок, до якого було прикріплено мідний дзвіночок. Це означало: «Рушаємо!»

Салон мав 22 місця – по 11 уздовж салону. Вартість проїзду становила 5 копійок. Трамвай рухався зі швидкістю 16 – 27 км/год. на рівних ділянках і 8 км/год. – під гору.

         До сторіччя київського трамвая на Поштовій площі встановили пам’ятний знак. Проте хотілося б відтворити в натуральних розмірах сам трамвай, щоб кожний киянин міг уявити себе пасажиром тих давніх літ… Хіба ж така чудова історична пам’ятка, як київський трамвай, не заслуговує на гідний пам’ятник? (За О. Лазаренком.) (299 сл.)

 

         Завдання.

         1. Дібрати синоніми до слів: сіпати, натуральний, гідний.

         2. Скласти план (о р і є н т о в н и й : 1. Другий у Європі та перший у Російській імперії. 2. Попередниця трамвая – кінна залізниця. 3. Невдала спроба перевести конку на парову тягу. 4. Перший київський трамвай: а) довжина та ширина трамвая; б) закритий салон та майданчики для вагоновода; в) мотузок із мідним дзвіночком; г) швидкість трамвая. 5. Пам’ятний знак до сторіччя трамвая).

         3. Написати стислий переказ, завершити текст самостійно складеним описом імовірного пам’ятника київському трамваю.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 1533 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 4.0/8
Всього коментарів: 0
avatar