Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Книжка і комп’ютерні технології
14.05.2014, 16:11
загрузка...

текст

Книжки... Товщі й тонші томи, з малюнками й без них, пожовклі від часу й тільки-но видані, які ще пахнуть друкарською фарбою... Ні, недарма казав у свій час великий Гессе про магію книжки, оспівував її протягом усього свого життя.

Ще недавно святість і безсмертя книжки не підлягали жодним сумнівам. І навіть тоді, коли розквіт комп'ютерної ери вже був очевидним, книжку з тріумфом продовжували розхвалювати як найзручніший, мобільний, надійний і компактний спосіб збереження інформації.

Однак з плином часу постало запитання: а чи не застаріла книжка в добу персональних комп'ютерів, глобальних мереж і гіпертекстів? Чи зберегла вона в собі певний потенціал для протистояння натиску комп'ютерних технологій? І, нарешті, чи не час зовсім відмовитися від випуску книжкової продукції й перейти на «електронно-видавничу діяльність»?

Адже з погляду людини інформаційної епохи, книжка - це певна сукупність знань, відомостей. При цьому абсолютно не важливо, якого плану ця інформація: довідкового, навчального чи духовного.

Звісно, не можна не зважати на згадану вище магію книжки з її естетичною цінністю саме як об'єкта культури. Проте, на думку скептиків, значущість книжки в наш час втрачається порівняно з можливостями комп'ютерних технологій, до того ж термін її життя обмежений. Друга проблема - проблема місця. Мало хто із сучасних мешканців Землі може мати вдома всі ті книжки, які вважає потрібними. Врешті-решт вони можуть «вижити» свого господаря з квартири.

Третя проблема - екологічна. Чи замислювалися ви коли-небудь, скільки дерев полягло, щоб дати життя якомусь новому роману? Чи не злочин знищувати зелені легені нашої планети? Четверта проблема - проблема пошуку. За даними статистики, сучасна людина читає в основному так звану «практичну літературу»: Цивільний кодекс, збірник кулінарних рецептів, телефонний довідник тощо. А спробуйте знайти потрібну вам інформацію в товстому томі! До того ж книжка не завжди фізично спроможна представити цікаве для вас явище в тісному взаємозв'язку з іншими, що з легкістю вдається зробити засобам комп'ютерної технології. Також інформація просто зобов'язана регулярно оновлюватися, що практично неможливо під час використання книжкової технології.

Отже, основу експансії на книжковий ринок було закладено 1969 року. Саме тоді завдяки Теду Нельсону на світ з'явилася революційна ідея гіпертексту, що невдовзі була пов'язана з іншою статтею, у якій докладно розкривався зміст цього терміна. Так народилась ідея інформаційної мережі, яка вдало реалізувалася в кінці 80-х років XX століття у вигляді Інтернету.

Далі постала проблема об'єднати в одному просторі інформаційні ресурси відео, аудіо й тексту. Це зроблено засобами мультимедіа. Плата ж за використання мультимедіа була дуже високою: для збереження мультимедійних даних потрібні були великі ємності. Тому було спеціально створено лазерний компакт-диск великої ємності, який уміщує до 670 мегабайтів даних.

До кінця 80-х років XX століття гіпертекст і мультимедіа відігравали вже істотну роль на світовому інформаційному ринку. Залишалося тільки об'єднати їх, щоб на світ з'явилася мультимедійна енциклопедія.

переказ

Іще не так давно безсмертя та святість книги не підлягали сумнівам. І навіть у той час, коли розквіт комп’ютерної ери був очевидним, книгу називали найзручнішим, мобільним, компактним способом збереження інформації.

Проте нині все частіше постає питання: чи не застаріла книга в еру персональних комп’ютерів, глобальних мереж і гіпертекстів? Чи здатна книга протистояти валовому натиску комп’ютерних технологій? Чи не настав час повністю відмовитися від випуску друкованої книги і перейти на нову, «електронно‑видавничу діяльність»? Адже з погляду людини, що мешкає в час інформаційних технологій, книжка — це, передусім, джерело і сукупність потрібних відомостей і знань. Для неї зовсім не важливо, якого плану ця інформація: навчального, духовного чи довідкового.

Звичайно, не можна не визнавати естетичну цінність книжки як об’єкту культури. Проте, як стверджують скептики, книжка в порівнянні з можливостями комп’ютерних технологій втрачає свої переваги. Нині цінність друкованої книжки вимірюється значно коротшим терміном — місяць чи два.

Друга проблема — брак вільного простору, який можна використати для зберігання книжок. Не кожен зараз може мати вдома всі ті книги, які вважає для себе потрібними.

Третя проблема — екологічна. Чи замислювалися ви коли-небудь, скільки дерев загинули, щоб дати життя бодай одному роману? Чи не є злочином знищення зелених легенів нашої планети?

Четверта проблема — проблема пошуку. За статистичними даними сучасна людина віддає перевагу так званій «практичній літературі». Це — збірники рецептів, кодекси, телефонні довідники. Зрозуміло, що швидко знайти потрібну інформацію в товстому томі дуже складно. До того ж книжка не завжди може представити те чи інше явище в тісному зв’язку з іншими. А комп’ютерні технології вирішать це завдання з легкістю. Окрім того, інформація має постійно поповнюватись й оновлюватись, досягти чого за умови використання лише друкованої книжкової продукції майже неможливо.

Експансію на книжковий ринок було розпочато 1969 року. В основу її лягла ідея Теда Нельсона про створення гіпертексту. Вона була пов’язана з іншою статтею, у якій докладно розкривався зміст цього, нового на той час, терміну. Так народилась ідея інформаційної мережі, яка наприкінці 80‑х років минулого століття була з успіхом втілена в створенні всесвітньої мережі Інтернет.

Згодом виникла необхідність поєднати в одному просторі інформаційні ресурси тексту, аудіо та відео. Це зроблено засобами мультімедіа. Але використання мультімедійних даних коштувало дуже дорого, адже для їх збереження були потрібні великі ємності. Щоб вирішити цю проблему, знадобилось створити спеціальний лазерний компакт‑диск великої ємності, на якому можна зберігати до 670 мегабайт даних.

До кінця 80‑х років XX століття гіпертекст і мультимедіа відігравали дуже важливу роль на світовому інформаційному ринку. Отже, залишилося лише об’єднати їх, щоб з’явилася велика світова мультимедійна енциклопедія.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 2787 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 2.3/3
Всього коментарів: 0
avatar