Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Великий адронний колайдер
04.11.2020, 15:22
загрузка...

Усний стислий переказ тексту наукового стилю

Великий адронний колайдер

Основна мета фізичної науки —осягнення істини про природу.

З енциклопедії

Великий адронний колайдер, скорочено ВАК - прискорювач заряджених частинок на зустрічних пучках, призначений для розгону протоніві важких іонів і вивчення продуктів їх зіткнень. Колайдер побудований в ЦЕРНі (Європейська рада ядерних досліджень), що знаходиться близько Женеви, на кордоні Швейцарії та Франції. ВАК є найбільшою експериментальною установкою в світі. У будівництві і дослідженнях брали й беруть участь більше 10 000 учених та інженерів із більш ніж 100 країн. «Великим» названий через свої розміри: довжина основного кільця прискорювача становить 26659 м; «адронним» -через те, що він прискорює адрони, тобто важкі частинки, що складаються з кварків; «колайдером» -через те, що пучки частинок прискорюються в протилежних напрямках і стикаються в спеціальних точках зіткнення.

У кінці 1990-х років фізикам вдалося розробити стандартну модель (СМ), яка об'єднує три з чотирьох фундаментальних взаємодій -сильну, слабку й електромагнітну. Гравітаційну взаємодію раніше описували у терміні ЗТВ (загальна теорія відносності). Таким чином, на даний час фундаментальні взаємодії описуються двома загальноприйнятими теоріями: ЗТВ і СМ. Їх об'єднання поки не вдалося досягти через труднощі створення теорії квантової гравітації.

Такі теорії колективно називають «Нова фізика» або «За межами стандартної моделі». Для подальшого об'єднання фундаментальних взаємодій в одній теорії використовуються різні підходи: теорія струн, що отримала свій розвиток у М-теорії, теорія супергравітації, петльова квантова гравітація та інші. Деякі з них мають внутрішні проблеми, і ні в однієї немає експериментального підтвердження. Проблема в тому, що для проведення відповідних експериментів потрібна енергія, недосяжна на сучасних прискорювачах заряджених частинок. ВАК дозволить провести експерименти, які раніше здавалися неможливими і, ймовірно, підтвердить або спростує частину цих теорій. Першим значним науковим досягненням експериментів на ВАК може стати доказ або спростування суперсиметрії - теорії, яка говорить, що будь-яка елементарна частинка має набагато важчого партнера, або так звану суперчастинку. Так, наприклад, теорія струн, яку іноді називають теорією суперструн саме через те, що без недоведеної суперсиметрії вона втрачає фізичний зміст. Підтвердження існування суперсиметрії, таким чином, буде непрямим підтвердженням істинності зокрема саме цієї теорії.

Однією з основних цілей проекту є експериментальне доведення існування бозона Хіггса - частинки, передбаченої шотландським фізиком Пітером Хіггсом у 1964 році. Бозон Хіггса є квантом так званого поля Хіггса, при проходженні через яке частинки відчувають опір, який ми вважаємо поправкою до маси. Насправді, фізиків цікавить не стільки сам бозон Хіггса, скільки хіггсовський механізм порушення симетрії електрослабкої взаємодії. Очікується, що приблизно один місяць на рік у приладі буде проходити прискорення у режимі ядерних зіткнень. Протягом цього місяця колайдер буде розганяти і зіштовхувати в детекторах не протони, а ядра свинцю. При непружному зіткненні двох ядер на ультрарелятивістських швидкостях на короткий час утворюється й згодом розпадається щільна і дуже гаряча грудка ядерної речовини. Розуміння того, що відбувається при цьому явищі потрібно для побудови більш досконалої теорії сильних взаємодій, яка виявиться корисною як для ядерної фізики, так і для астрофізики. (348 слів) З Інтернет-енциклопедії

Словникова робота:

1. Визначте тему та головну думку тексту.

2. Поясніть особливості відмінкових закінчень іменників: 10000 учених, М–території, суперстеріометрія.

3. Користуючись «Орфографічним словником» перевірити наголошування слів: завдання, об’єднання, дослідження.

Орієнтовний складний план

1. Що таке адронний колайдер:а) розміщення і створення приладу;б) принцип дії.2. Загальноприйняті теорії взаємодії.

3. Важливість адронного колайдера: а) нові теорії, які дає можливість довести прилад;б) значення ВАК у теорії струн;в) доведення існування бозону Хіггса.

4. Недосліджене явище, яке важливе для ядерної фізики.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 215 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar