Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Космічні дослідження
11.05.2014, 15:56
загрузка...

текст

Нині вчені бачать у космічних просторах цілі наукові поселення з численними лабораторіями, найскладнішими приладами, автоматами, сотнями і тисячами дослідників - це будуть величезні орбітальні станції, де тривалий час вивчатимуться фізичні, біологічні, астрономічні, медичні та інші проблеми. Екіпажі зможуть замінювати один одного, і спеціалісти для них будуть добиратися залежно від завдань, які ставить практика.

Чи можна прогнозувати працездатність людини в космосі? Відомо, що невагомість вносить значний дискомфорт в умови її діяльності, сильно змінює потік інформації, яка поступає в мозок від різних частин тіла, м'язів і органів, істотно порушує координацію рухів. Навіть при роботі в космічному кораблі, де космонавт має можливість і зручно сидіти, і міцно закріплювати своє тіло, чітко спостерігалося досить значне зниження рівня працездатності космонавта. Для того щоб пояснити це явище, дати йому конкретну оцінку, попередити негативний вплив невагомості, були розроблені спеціальні бортові прилади. В їхній основі лежить принцип моделювання найбільш характерного виду діяльності космонавта - керування космічним кораблем і його складними системами.

Кожний політ ставить перед дослідниками нові питання -своєрідні загадки Космосу, а їх ще дуже і дуже багато таїть у собі невагомість. Наприклад, треба натиснути кнопку. На Землі - натиснеш не думаючи. У невагомості ж обов'язково, перш ніж натиснути, доводиться продумати цю дію. Відбувається свого роду затримка. Це турбувало й продовжує турбувати вчених.

Щоб дослідити це явище, у свій час у космос підняли спеціальний рефлексограф, який давав можливість записувати час рухових реакцій людини.

У польоті також вивчається зір космонавтів, чутливість шкіри, особливості роботи космонавтів з телеграфним ключем і багато іншого. Численні результати досліджень дозволили зробити висновок про те, що зміни в працездатності космонавтів, які покинули Землю, проходять ніби дві фази. У першій фазі протягом однієї-двох діб порушується здатність підтримувати рівновагу тіла, помітно збільшується кількість помилок при виконанні складних тестів.

У другій фазі всі ці порушення зменшуються, а якість роботи космонавта покращується. Можна чекати, що після цього поступово буде давати про себе знати стомлення і залежно від цього - зниження працездатності космонавта.

Звичайно, динаміка цього процесу багато в чому залежатиме від індивідуальних особливостей організму, від режиму праці і відпочинку в польоті, від ступеня підготовки екіпажу до польоту та іншого. Як швидко почне втомлюватися космонавт залежить і від того, який газовий склад у кабіні космічного корабля, його температура і вологість, від харчування космонавтів та інших гігієнічних умов.

У наш час вчені знають, який винятково науковий і практичний інтерес для космічної медицини мають польоти орбітальних станцій. Саме вони допомагають спеціалістам відповісти на численні запитання, вжити заходів щодо забезпечення високої працездатності космонавтів. Зазначені дослідження мають істотне значення для подальшого освоєння космосу, зокрема для здійснення туристичних польотів на навколоземну орбіту. Вважають, що такі польоти стануть можливими в недалекому майбутньому - дорогу в космос давно відкрито. Потім, мабуть, настане час вивчення сусідніх планетних систем. І підготовку до них розпочали вже нині.

переказ

Сьогодні вчені вбачають у космічних просторах цілі наукові осередки з численними лабораторіями, найскладнішими приладами й апаратурою та незліченною кількістю дослідників. Так виглядатимуть величезні орбітальні станції, де вивчатимуться проблеми фізики й астрономії, біології та медицини тощо. Замінюватимуть один одного екіпажі, а фахівців для них добиратимуть залежно від практичних завдань.

Та чи можна планувати роботу людини в космосі і прогнозувати її працездатність в умовах невагомості? Адже невагомість робить надто дискомфортними умови діяльності людини: вона порушує потік інформації, що надходить до мозку від різних частин тіла, м’язів і органів, істотно впливає на координацію рухів. Навіть під час роботи в космічному кораблі, де в космонавта є можливість зручно сидіти, закріпивши своє тіло, спостерігається вагоме зниження рівня працездатності зореплавця. З метою пояснення й оцінки явища невагомості, попередження негативного її впливу було розроблено спеціальні бортові прилади, в основу яких покладено принцип моделювання найхарактернішого виду діяльності космонавта — керування космічним кораблем і його складними системами.

Кожний політ додає дослідникам питань — своєрідних космічних загадок. І дуже багато таких головоломок таїть у собі невагомість. Уявіть ситуацію: треба натиснути кнопку. На Землі це робиш не замислюючись, а ось у невагомості обов’язково, перш ніж натиснути, доводиться обміркувати цю дію. Відбувається своєрідна затримка, яка дуже хвилює вчених. Для дослідження цього явища в космос піднімали спеціальний апарат — рефлексограф, який давав можливість фіксувати час рухових реакцій людини.

Під час польоту також досліджуються зір космонавтів, чутливість шкіри, особливості роботи з певними приладами та багато іншого. Численні результати дослідів дозволили дійти висновку, що зміни фази. У першій фазі упродовж однієї‑двох діб порушується здатність тримати тіло в рівновазі, помітно збільшується кількість помилок

при виконанні складних тестових завдань. У другій фазі кількість порушень зменшується, а якість роботи космонавта покращується. Звісно, після цього слід чекати поступового підвищення стомлюваності космонавта, що призведе до зниження його працездатності.

Звичайно, динаміка цього процесу знаходиться в безпосередній залежності від індивідуальних особливостей організму, режиму праці й відпочинку в польоті, ступеня підготовки космонавта до польоту тощо. Рівень втомлюваності космонавта залежить і від газового складу, температури й вологості кабіни космічного корабля, від харчування та гігієнічних умов космонавтів.

Нині польоти орбітальних станцій становлять беззаперечний науковий і практичний інтерес для космічної медицини, адже саме вони дають спеціалістам відповіді на численні запитання, зокрема на необхідні заходи щодо забезпечення високої працездатності космонавтів.

Оскільки давно відкрито дорогу в космос, вважають, що в недалекому майбутньому стануть можливими туристичні польоти на навколоземну орбіту. А для таких польотів зазначені дослідження мають неабияке значення, як і для подальшого наукового освоєння космосу. А там і до вивчення сусідніх планетних систем недалеко.

І підготовку до них уже розпочато!

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 1249 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar