Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Козацький прапор
04.05.2014, 03:54
загрузка...

ТЕКСТИ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПАМ’ЯТКИ ІСТОРІЇ Й КУЛЬТУРИ ДЛЯ УСНОГО ВИБІРКОВОГО ПЕРЕКАЗУ

Вибірковий переказ розповідного тексту з елементами опису пам’яток історії та культури в художньому стилі

Козацький прапор

Гей, вдарте в струни,кобзарі,

Натхніть серця піснями!

Вкраїнські прапори вгорі –

Мов сонце над степами...

П.Г.Тичина

Українські прапори належать до своєрідної ділянки українського мистецтва. Виконували їх нерідко серійно. З одного боку прапора наносили певні традиційні рисунки: сонце, півмісяць, зірки. З другого - зображувалися цілком оригінальні елементи, а часом,навіть композиції, подібні до картин. Із відомих нам чотирнадцяти прапорів Запорозької Січі, виготовлених між 1769—1774 рр., немає й двох між собою тотожних.

На деяких прапорах утілено ідею небесної допомоги запорозькому воїнству. Як, скажімо, на великому запорозькому прапорі, що датується 60-ми або 70-ми рр. ХVІІІ ст.

Прапор виконано з червоного шовку. Усі зображення нанесено олійними фарбами.

У верхньому правому куті - зображення Божого Сина, у лівому - лик патрона Запорожжя Архангела Гавриїла.

Посередині намальовано озброєну гарматами двоповерхову галеру. На ній - близькодвох десятків запорожців. Усі козаки схвильовані якоюсь надзвичайною подією. Про це свідчать їхні пози, підняті вгору обличчя, голені голови з оселедцями. Убрані козаки у військовий запорозький одяг. Дві постаті переднього плану в багатих квітчастих жупанах підкреслені композиційно. Мабуть, це старшини.

Психологічне напруження підкреслене зіставленням яскравих кольорів. Брунатна галера має яскраво-рожеву корму. Різко виділяється біля щогли постать старшини в блакитному жупані. Плями малинового, білого, синього, жовто-зеленого одягу козаків передають настрій тривоги, неспокою.

В основі зображеного на прапорі лежить легенда про небесну допомогу козацькому війську. І, хоч Богородицю на прапорі не намальовано, за своїм змістом картина перегукується з поширеними й улюбленими в Україні ХVIII ст. іконами Покрови.

На українських іконах, створених на сюжет Покрови, як правило, зображено Богородицю, яка своїм омофором покриває гетьмана, козацьку старшину. Усе запорозьке товариство.

Християнське свято Покрови встановлене на честь Божої Матері. Легенда розповідає, що трапилось це у Х ст. На Константинополь напали вороги, місту загрожувало зруйнування. Зібравшись у церкві, мешканці міста молилися за врятування. Серед молільників був юродивий Андрій. Саме йому судилося побачити Богоматір, яка, ідучи повітрям, зняла з голови покров-омофор і розпростерла його над людськими головами, захищаючи молільників. Цієї миті вороги зняли облогу міста.

Християнське свято Покрови відзначається 14 жовтня. Це було головне свято запорозьких козаків. Богоматір вони вважали своєю заступницею в далеких походах, під її покровом не боялися ні розбурханої морської стихії. Ні злих ворожих сил. Свою відмову від шлюбу запорожці порівнювали з високим Божим призначенням Приснодіви. Її зображення було на козацьких хрестах. Священною для кожного козацького лицаря на Січі була Покровська церква, від порога якої січовики вирушали на захист рідної землі й куди з подякою за порятунок поверталися після походів.

Запорожці високо шанували військові прапори. Що належали до клейнодів. В уявленні низового товариства вони були нерозривно пов’язані з усім козацьким життям. Прапори є пам’ятками давнього українського мистецтва.(420 слово) За П. Жолтовським, В. Супруненко

Словникова робота:

1. З’ясуйте значення слів: омофор (частина вбрання сановної духовної особи, що накидається на плечі), клейнод (знак влади), юродивий (психічно хворий), патрон (безпосередній начальник).

2. Доберіть синоніми до слів: традиційний (сакраментальний), оригінальний (своєрідний, нестандартний, самобутній), тотожний (однаковий, рівний, ідентичний).

Орієнтовний складний план

1. Прапор -своєрідний вид українського мистецтва.

2. Традиційні та оригінальні зображення на прапорах:

а) лик Христа у верхньому правому куті;

б) ліворуч -зображення Архангела Михаїла;

в) двоповерхова галера з козаками посередині прапора;

г) яскраві кольори, що передають психологічне напруження.

3. Шанобливе ставлення козацтва до Божої Матері - своєї покровительки.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: переказ, Козацький прапор
Переглядів: 13865 | Завантажень: 0 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 2.1/26
Всього коментарів: 2
avatar
1
dry
avatar
2
biggrin супер, тещо треба))) wow
avatar