Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Краса, витята з паперу Переказ 7 клас
17.11.2014, 23:48
загрузка...

У них тонке плетиво сонячного проміння, зоряного доторку, квіткового розмаю чи снігової заметілі. У них особливе бачення світу, бажання доповнити його красу, зосередити частину її в оселі, надати святковості у свята і в будні. Йдеться про українські витинанки. Нині вони побутують серед людей нечасто. Десь загубилося в минулому, скаже дехто, за вишиванням, керамікою чи писанкарством мистецтво витинання. Та це лиш на перший погляд. Покажіть того, хто б не знався на технології виготовленні паперового дива. Витинанка і сьогодні залишається передсвятковою радістю для всього народу.

Як же ця радість народжується? Починають роботу з того, що складають папір учетверо або й більше. Потім витинають отвори так, щоб кожен із них доповнював загальний візерунок. І ось перед нами – незліченне їх розмаїття. Цей витвір подарує світові химерне квіткове сплетіння, а той чудернацькі знаки долі, а ось цей пару голобів серед калинового цвіту. Є тут і дерево чийогось роду, і гори шпилясті, і краплі роси чи сльози вдовині. Деякі з них оздоблять віконця, інші полиці для книг чи посуду, стіни оселі. І немає серед них творінь однакових, кожне – неповторність.

Інструменти, що їх здавна використовували в художньому витинанні, нескладні: ножиці, ніж, штемпельки. Останні були чимось на зразок порожнистих металевих пробійників. З одного боку мали голівку. По ній били молотком, щоб відтиснути певну форму навіть у твердому матеріалі. З іншого боку – ріжучий край у вигляді кружалець, листочків, ромбів чи ще чогось цікавого.

Найповажнішим візерунком, за словами старожилів, було родове дерево, що давало притулок пташкам чи поєднувалося з фігурками людей. Крона дерева могла бути трикутна, квадратна або прямокутно виражена. Така мистецька геометрія символізувала життєві обереги та родючість нив.

А що вже казати про поширення пташиного світу на стінах осель. Півні і зозулі, голуби і ластівки, павичі й жар-птиці – всі вони на крильцях мали нести людині щастя в дім, а голосом втишувати тривоги, боронити злагоду.

Як же легко витинанка могла злучити розрізнених, тих, кому так доречно було б взятися за руки. Розкрилля ножиць швиденько пускали у світ цілі «хороводи» хлопців і дівчат, що побралися за руки і стали нерозлучними. Дивишся й переконуєшся: мистецтво досконаліше за життя. Його закони для нас як ліки.

Білитимуть стіни перед святами господарі та про паперові візерунки не забудуть, оздоблять ними житло. Весь рік ажурні прикраси потішатимуть зір присутніх. А далі їх місце займуть інші. Звичайне молоко прислужиться для того, щоб закріпити витинанку на обраному місці. При цьому їх легше зняти перед наступним оздобленням поверхонь.

Може, і ви спробуєте подивитися на світ крізь вікна, яких торкнулося мистецтво витинала? Не полінуйтеся, створіть цю неповторність самі. Світ чекає і ваших маленьких паперових див.

419 слів

Із часопису

 

 

 

 

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: краса, витята з паперу, Переказ 7 клас
Переглядів: 6212 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 3.3/18
Всього коментарів: 0
avatar