Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Що таке крашанка та писанка?
17.11.2020, 22:34
загрузка...

Кожен народ має чим пишатися у своїй історії. І найголовніша гордість будь-якого народу — це його мистецтво. За весь період існування людства кожна нація створила щось своє — неповторне і незрівнянне. Так, у японців — це нецке, у росіян — матрьошка, українці таким символом можуть вважати писанку. Про писанки збереглося багато легенд. Одна з них така: доля світу залежить від того, скільки писанок кожного року пишеться, доки пишуть писанки, світ буде існувати. Дивовижні, чудові, гарні, барвисті — яких ще слів потрібно дібрати, щоб змалювати красу, що випромінюється від великодніх писанок!

Історія писанки сягає сивої давнини, і писанка не перестала існувати, тому що вона є символом духовності, невід’ємною складовою міфо-обрядової культури, однією ланкою в ланцюжку народних традицій, втрата чи зруйнування яких може призвести до втрати духовних і моральних орієнтирів у суспільстві. Писанка пов’язана із вшануванням родючості землі, з величанням весняного відродження життя. Яйце символізує сонце і відродження. Наші предки вірили, що писанка наділена магічною силою приносити добро, щастя, захищати від усього злого.

 

Існує багато способів виготовлення писанок. Яйця, пофарбовані в один колір, називають крашанками. Червоне яйце означає радість, життя, любов, жовте — врожай, блакитне — небо, здоров’я, зелене — плодючість.

Зараз ми пов’язуємо писанку з Великоднем: малюнки на писанці мають символічне значення: зірка і хрест — символи сонця, рослини — юності, краси, здоров’я, колосся — врожаю.

Завжди, ще з прадавніх часів, писанку шанували, у кожному регіоні були свої елементи орнаменту, кольори, у кожного майстра або господині були свої секрети розпису. Для Поділля характерний геометричний малюнок на темному фоні (синьому, чорному, коричневому), для Надніпрянщини характерний рослинний орнамент, у Карпатах геометричний орнамент наносять тоненькими жовтими або блакитними контурами.

Упродовж віків писанка збереглася, вона є яскравим втіленням самої своєї суті — вічного життя. Недарма в багатьох первісних суспільствах за модель світобудови обирається саме яйце — Світове Яйце. За своєю будовою і функцією воно є ідеальною мініатюрною будовою Всесвіту. Але писанка — то не
просто гарно декороване яйце, а предмет культу, поклоніння, який має чітко визначене місце в міфологічно-ритуальній системі українського народу, предмет, який формував специфічне бачення довколишнього світу, його сприйняття і ставлення до нього, формував ментальність української нації і саме тому став символом його невмирущої, прекрасної, вічної душі.

(340 сл.)

(Із книги «Світ моєї України»)

О р і є н т о в н и й п л а н
1. Символіка кольорів та зображень.
2. Регіональні особливості виготовлення писанок.
3. Писанка — символ вічного життя.
6. Повторне читання тексту.
7. Усне переказування на задану тему.
8. Написання тексту переказу.

Сонячний символ радості

Якщо ви ніколи не дарували батькам і друзям власноруч створених писанок, то цієї весни обов’язково подаруйте. Це їх дуже втішить, адже власноруч розмальовані писанки - най­ліпше великоднє вітання.

Історія писанки як символу сонця, безсмертя, весняного відродження сягає в далеке минуле й пов’язана з ритуалом весняного відновлення природи. Християни, які перейняли звичай писати писанки, побачили в ньому знак віри у вічне життя. Писанка стала символом радості й воскресіння.

Мудрі кажуть: «У світі доти існуватиме любов, доки люди писатимуть писанки». І справді, тільки велика любов може творити такі дива уяви й гармонії. Кожна писанка - це ніби маленький Усесвіт. Тут і небо із зорями, і річка з рибами, і дерево життя з оленями й птахами, і засіяне поле, і триверхі церкви.

Усе це вималюване в певному порядку для того, щоб під­тримувати лад і рівновагу в нашому великому світі. Кожен орнаментальний мотив і колір є ніби окремою літерою абетки. З них на писанці складається наша мальована молитва про мир і злагоду між людьми.

(161 слово)

                                           За Я.Музиченко

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 641 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar