Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Крим
25.11.2018, 23:31
загрузка...

Переказ 1.

Крим охоплює територію майже 25,6 тис. кв. км, що становить 4,3 % площі України. На 330 км простягнувся півострів від мису Кара-Мрун на заході до мису Фонар на березі Керченської протоки і більш як на 200 км від мису Сарич на півдні до північної межі на Перекопському перешийку.

На півночі та північному сході береги Криму омиваються водами Сиваша – мілководної затоки Азовського моря, відокремленої від нього вузькою і довгою Арабатською стрілкою. Берегова лінія тут значно порізана: є багато великих і малих півостровів і островів та заток типу лиманів. На заході та півдні півострів омивається водами Чорного моря, яке біля берегів утворює ряд заток і бухт, у тому числі Перекопську і Каркінітську – на північному заході, Каламітську – на заході і Феодосійську – на сході.

У ландшафтній структурі півострова можна виділити (з півночі на південь) Кримську степову провінцію, Кримські гори, область Південного берега (3 Підручника; 147 сл.).

Завдання до тексту

1. Визначити стиль і тип мовлення.

2. Скласти план до тексту. Орієнтовний план

1. Територія півострова Крим.

2. Береги Криму омиваються водами Сиваша на півночі та північному сході.

3. На заході та півдні омивають води Чорного моря.

4. Лексична робота:

Ландшафт – частина земної поверхні з певним сполученням рельєфу, клімату, грунтів, рослинного і тваринного світу (географічне).

5. Словниковий диктант. Записати та пояснити правопис слів. Крим, мис Фонар, Керченська протока, мис Кара-Мрун, Пере-Копський перешийок, Сиваш, Азовське море, півострів, Кримська степова провінція, область Південного берега, Арабатська стрілка.

6. Записати числівники словами. Майже 25,6 тис. кв. км, 4,3 % площі, на 330 км, на 200 км.

7. Продовжити речення.

1. Крим охоплює територію.., що становить…

2. На півночі і північному сході береги Криму омиваються…

3. Чорне море біля берегів утворює…

4. У ландшафтній структурі півострова можна виділити…

8. Питання до тексту.

– Назвіть площу Криму.

– Назвіть крайні географічні точки півострова.

– Які моря омивають Крим?

– Які частини можна виділити в ландшафтній структурі півострова?

– Назвіть затоки та бухти Чорного моря біля берегів Криму.

9. Переказати текст за складеним планом.

Переказ 2.

Далеко в море іде велика ділянка суши – півострів Крим. Природа його дивна! Південну частину займає степ, на крайньому півдні пролягають гори, які спускаються просто до моря.

Кримські гори порівняно невисокі й тягнуться на 150 км. Найвища вершина Криму гора Роман-Кіш – має висоту 1545 м. Між горами й морем тягнеться смуга узбережжя – Південний берег Криму. Гори захищають цей куточок від північних вітрів, а море зм’якшує жару.

Це самий теплий регіон країни.

Тут дуже сприятливий клімат – весна наступає в лютому, а безморозний період перевищує 220 днів. По кількості сонячних днів Крим займає одне з перших місць у Східній Європі! Різноманітна й рослинність півострова. Шипшина, ожина, глід разом зі скумпією, ладаном і іншими кущами утворять непролазні зарості. Звичайними для цих місць є дуби.

Подекуди збереглися типово средиземноморские гаю, які складаються з ялівця, сосни Станкевича, фісташки туполистої. На відкритій місцевості панують угруповання південних сухолюбивих рослин на зразок астрагала, кермека. Вище в горах з’являються ліси, які складаються із кримської сосни й інших різних видів дерев. На висоті 1000 1300 м ростуть більші дуби, букові й змішані ліси, а також сосна кримська.

Ще вище, на вершинах зі згладженим рельєфом починаються лугостепи. У горах Криму кількість опадів доходить до 1100 мм. От чому тут росте бук – досить вологолюбна порода дерева.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 12 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar