Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Латина: історія та спадщина
04.11.2020, 15:09
загрузка...

Письмовий вибірковий переказ тексту наукового стилю

Латина: історія та спадщина

Орел не ловить мух.

Латинське прислів'я

Сьогодні латина–мертва мова. Інакше кажучи, у неї немає носіїв, які вважали б цю мову рідною і використовували в повсякденності. Але, на відміну від інших мертвих мов, латина отримала друге життя. Сьогодні вона є основою міжнародної юриспруденції та медичних наук. За масштабом своєї важливості до латини близька давньогрецька, яка теж стала мертвою, але залишила свій слід у найрізноманітніших термінологіях.

Стародавня латинська мова виникла в Італії за тисячу років до нашої ери. За своїм походженням вона належить до індоєвропейської сім’ї. Першими носіями цієї мови були латини, завдяки яким вона і отримала свою назву. Цей народ жив на берегах Тибру. Тут сходилося кілька античних торгових шляхів. У 753 році до нашої ери латини заснували Рим і незабаром почали завойовницькі війни проти сусідів. За століття існування ця держава зазнала кількох важливих змін. Спочатку було царство, потім республіка. На рубежі I століття нашої ери виникла Римська імперія. Саме в ту епоху історія латинської мови зробила крутий поворот. Існувала первозданна літературна латина, яка була офіційним засобом спілкування в державних установах. Її використовували при оформленні документів,богослужінні. Одночасно з цим сформувалася так звана вульгарна латинь. Ця мова виникла як полегшений варіант складної державної мови. Римляни використовували її в якості інструменту спілкування з іноземцями й завойованими народами. Саме так виник народний варіант мови, який із кожним поколінням усе сильніше відрізнявся від свого зразка античної епохи. Так історія латинської мови породила романську групу мов. У V столітті нашої ери Римська імперія впала. Вона була знищена варварами, які створили на руїнах колишньої країни свої національні держави. Деякі з цих народів не змогли позбутися культурного впливу минулої цивілізації. Поступово таким шляхом виникли італійська, французька, іспанська та португальська мови. Усі вони є далекими нащадками античної латини.

На початку нашої ери почала розвиватися медична латинь. До цього римляни мали зовсім невеликі знання про людську природу і на цьому поприщі помітно поступалися грекам. Однак, після того як Римська держава приєднала до себе стародавні поліси, знамениті своїми бібліотеками та науковими знаннями, у самому Римі помітно підвищився інтерес до освіти. Величезний вклад у фізіологію, анатомію, патологію й інші науки вніс римський лікар Клавдій Гален. Він залишив після себе сотні праць, написаних латинською мовою. Навіть після загибелі Римської імперії в європейських університетах медицину продовжували вивчати за допомогою древніх античних документів. Саме тому майбутні лікарі обов’язково повинні були знати основи латині.

Схожа доля чекала і юридичні науки. Саме у Римі з’явилося перше сучасне законодавство. У цьому античному суспільстві важливе місце займали адвокати й знавці права. За століття набрався величезний масив законів та інших документів, написаних латинською мовою. Їх систематизацією зайнявся імператор Юстиніан –правитель Візантії VI століття. Незважаючи на те, що державною мовою країни була грецька, государ вирішив перевидати й оновити закони саме в латинській редакції. Так з’явився знаменитий кодекс Юстиніана. Цей документ (а також усе римське право) детально вивчається студентами юридичних факультетів. Тому не дивно, що латинь усе ще зберігається в професійному середовищі адвокатів, суддіві лікарів. Також її використовує в богослужінні католицька церква.

(476 слів) Із Інтернет-порталу

Словникова робота:

1. Визначте тему та головну думку.

2. З’ясуйте пунктограми у реченні: «Він залишив після себе сотні праць, написаних латинською мовою».

3. Поясніть написання слів: повсякденний (який є, буває кожного дня), давньогрецьке (який існував у період Стародавньої Греції), первоздання (те, що існує, створене раніше завсе наступне).

Орієнтовнийскладнийплан

1. Латина –найважливіша з мертвих мов.

2. Виникнення латинської мови:

а) першоджерела виникнення;

б) вплив епохи Римської імперії на формування мови;

в) значення латини для сучасних європейських мов.

3. Місце латини у медицині.

4. Латинська мова і юридичні науки.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: переказ, латина
Переглядів: 534 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar