Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Магія слова
16.09.2020, 23:42
загрузка...

Нині нерідко можна почути, коли ще зеленуватий підліток, звертаючись до статечної людини, може проректи: „Дай прикурити”, „Скажи, котра година?”. Такого батьки просто не навчили застосовувати доречні, що утверджувалися віками, форми звертань. Та й самі, вочевидь, ними не користуються. Чи не тому взамін „отримують” кесареве – „мої старики”, „мої предки”. Бо легковажне порушення мовного етикету з боку старших веде до руйнації здорових моральних принципів.

Неабияке значення має тон розмови, вміння вислухати іншого, вчасно і доречно підтримати тему. Ввічливість, уважність і чемність – основна вимога мовного етикету. Від чемного привітання, шляхетного потиску руки, невимушеної, ненав’язливої розмови виграш обопільний. Лихослів’я, лицемірність, невміння вислухати колегу, навпаки, лише нервує, псує настрій. Недарма кажуть про таких: намолов сім мішків гречаної вовни; меле, як порожній млин; ляпає язиком, як постолами; заторохтіла сорока, наче діжа з горохом; він набалакає, що на вербі груші ростуть...

Здавалося б, звичайне собі „дякую”, „уклінно прошу” чи „повторіть, будьте ласкаві, ще раз”, а як ним можна розчулити, виявити у співрозмовника повагу й доброзичливість! Навпаки, проціджене крізь зуби, силуване „спасибі” не започаткує чемного спілкування. Хоч і кажуть, що на слова треба бути ощадливим, усе ж така ощадність не завжди доречна.

Очевидно багатьом доводилося спостерігати картину: зайшла до транспорту людина, і їй запропонували місце. Звичне, скажете, для нашого часу явище. Але той, кому виявили увагу, навіть не глянувши, спокійнісінько всідається, одвернувши голову. Може, й не обов’язковий потік подяк. Але принаймні чемно глянути у вічі людині, зробити їй хоч би ввічливий жест таки годилося б. Й отак стоїш поруч, крадькома позираєш на свого попутника з одвернутою головою, і гріховні думки беруть верх: а чи варто було виявляти чемність невихованому громадянину? Дехто скаже: то це ж наш повсякденний обов’язок. Звісно, так, але хіба не є обов’язком відщедрити за увагу? (За В.Скуратівським; 282 слова).

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 662 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 2.0/3
Всього коментарів: 0
avatar