Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Майстри камуфляжу. Переказ 6 клас.
29.02.2016, 00:21
загрузка...

Текст для усного докладного переказу тексту наукового стилю

Майстри камуфляжу

Маскування у військовій справі відоме дуже давно. Один з його видів – камуфляж. Це слово французького походження означає маскувальне забарвлення.

Здатність до маскування притаманна багатьом тваринам. Усім відоме явище мімікрії  полягає в наявності  корисного для тварини захисного забарвлення. З англійської слово мімікрі перекладається як наслідування.

Мало хто з тварин може так швидко  змінювати забарвлення свого тіла, як хамелеон.  У зеленій траві він – зелений, на сірому камені – сірий, на дереві з корою бурого кольору – бурий.

Швидко тікати  хамелеон не може, тому зміна забарвлення рятує його від небезпеки. Наздогнати здобич на малорухомих ногах йому дуже важко, тому тварина приречена на голодування, якщо на відстані її витягнутого язика не сідатимуть  комахи. Здатність до камуфляжу забезпечує хамелеона  їжею.

Змінювати забарвлення шкіри під колір навколишнього середовища здатні  восьминіг, камбала, деякі види жаб.

Як же тварини змінюють колір шкіри? Це складний процес, в якому беруть участь  клітини хроматофори, що містять у собі пігмент. Коли тварина лякається або збуджується, ці клітини розширяються чи звужуються, і колір шкіри змінюється. (За І Заянчковським; 160 сл.)

 

*Пояснити лексичне значення слів  камуфляж, мімікрія, пігмент (забарвлені органічні речовини).

* Дібрати синоніми до слів  забарвлення, притаманний.

* Скласти план (орієнтовний: 1. Що таке камуфляж. 2. Мімікрія – корисна для тварини наявність захисного забарвлення. 3. На що здатний хамелеон. 4. Навіщо хамелеону зміна забарвлення. 5. Які тварини  спроможні змінювати забарвлення. 6. Як тварини змінюють колір шкіри).

* Записати на дошці: здатність до маскування; під колір навколишнього середовища; клітини хроматофори   містять у собі пігмент.

* Усно переказати текст.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 951 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 3.0/3
Всього коментарів: 0
avatar