Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Ми є народ
05.11.2020, 01:29
загрузка...

Усний докладний переказ тексту публіцистичного стилю з творчим завданням(висловленням власного ставлення до подій)

Ми є народ

В дитинстві відкриваєш материк,

котрий назветься потім – Батьківщина.

Л. Костенко

Ми, українці, були народом, коли, об’єднавшись, відбивали чужинецькі навали, коли ставали під козацькі прапори Богдана Хмельницького і освячували гайдамацькі ножі в Холодному Яру. Ми підносилися до рівня великого європейського народу у філософії Григорія Сковороди і геніальній поезії Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки, у музиці Миколи Лисенка та у творчості театру корифеїв. Ми демонстрували світові могутній інтелект народу у відкриттях наших учених: Володимира Вернадського, Миколи Кибальчича, Віктора Глушкова.

І ми, українці, переставали бути народом, догідливо сплачуючи данину ординським ханам та всіляким іншим завойовникам, терплячи наругу й знущання над собою, своєю вірою, культурою, дозволяючи принижувати власну людську й національну гідність різним зайдам. Ми втрачали високе звання народу, коли приречено схиляли голови перед тиранами, оспівуючи чужих вождів і власних манкуртів.

Усе, усе фіксується на скрижалях історії. Усвідомлення себе як народу завжди надавало нам сили і здобувало нам перемоги. Коли ж ми переймалися рабською психологією, підставляючи зігнуті спини під канчуки, ми неминуче зазнавали поразки. Покірливо дозволяю- чи вигрібати останні зернинки з убогих хатніх закутків, прирікаючи своїх дітей і себе на голодну смерть, ми ставали безликою сірою масою. Такою ж невиразною, за сучасною термінологією, зомбованою масою виглядали й учасники мітингів,які вимагали страти «ворогам народу». Але ж у тих списках значилися й наші улюблені письменники, композитори, артисти, учені з європейською славою! Свідомо перетворюючи свій народ на агресивний натовп, влада з його ж таки благословення знищувала тих, наймудріших, найталановитіших, найсміливіших, яких вона найбільше боялася.

То була не тільки наша трагедія, а й наша ганьба. Зазнаючи поразок, ми втрачали все: гідність і державу з Богом даною назвою Україна. Ми ставали в кращому разі Малоросією, а то й Хохляндією, більшість якої вражена вірусом меншовартості.

Уроки історії необхідно пам’ятати й робити висновки. Уперше від летаргічного сну ми пробудилися, випроставшись нарешті на повний зріст і на весь світ заявивши, що таки є народом!

Ми в центрі Європи. На кожного жителя ми вже вирощували по тонні зерна, й тепер воно має бути нашим. Так само, як цукор. Так само, як чавун, сталь, вугілля та кораблі, побудовані на наших заводах. Усі ми такі різні, але стали єдиними у прагненні реалізувати мрії багатьох попередніх поколінь наших співвітчизників.

Романтично настроєні, щиро переконані в справедливості власних намірів, ми спершу й не помітили, що плодами нашої незалежності насамперед спритно скористалися ті, про яких геніальний Франко писав: «Ти, брате, любиш Русь, як хліб і кусень сала».

Кожному з нас хочеться, аби якнайшвидше ми подолали соціальні негаразди й вийшли нарешті на стовпову дорогу розвитку. Ми є великий народ і маємо пам’ятати це. У наших руках доля Вітчизни, її теперішнє й майбутнє.

Ми маємо головне історичне завоювання –незалежність.

(442 слова) За О. Глушком

Словникова робота:

1. З’ясуйте значення слів: інтелект (здатність до мислення, особливо до його вищих теоретичних рівнів), манкурт(людина,позбавлена пам’яті про свій народ, рід; перен. відступник, зрадник), зомбований(такий, що беззастережно й сліпо підкоряється волі людей, що чинять на нього вплив).

2. З’ясуйте значення виразів: ставати під прапори (виступати разом із ким-небудь проти когось, чогось); вийти на стовпову дорогу (головний напрямок у русі або розвитку чого-небудь); фіксувати на скрижалях історії (скрижалі – заповіт, твір, насичений великими ідеями,«бути записаним на скрижалі історії» – здобути безсмертя, увічнення); випростатись на повний зріст (випроставшись, не згинаючись);вірус меншовартості (зрадництво, духовне холуйство, заздрість і продажність).

3. Доберіть синоніми до слів: тиран(деспот, мучитель), наруга (ганьба, сором, безчестя, хула), реалізувати (виконати, здійснити), демонструвати (показувати, пред’являти).

Творче завдання.

Доповніть текст своїми роздумами про те, як вплинула Українська Незалежність на психологію молоді, змінила її долю. Чи не випадково відстоювати наші права та свободи взимку 2014-2015 років вийшли двадцятилітні – покоління, яке народилось у вільній державі. Свою думку аргументуйте.

Орієнтовний складний план

1. Споконвічне прагнення бути народом:

а) освята гайдамацьких ножів під козацькими прапорами;

б) піднесення до рівня європейського народу у філософії Сковороди й творчості Шевченка, Франка, Лисенка й корифеїв театру;

в) демонстрація інтелекту у відкриттях учених.

2. Утрата народності:а) сплата данини завойовникам;б) терпіння наруги над вірою й культурою; г) оспівування чужих вождів і власних манкуртів.

3. На скрижалях історії фіксується все:а) усвідомлюючи себе народом, ми здобували перемоги;б) прирікаючи себе на голодну смерть, ми ставали сірою масою; в) зомбована маса на мітингах;г) знищення найкращих із благословення агресивного натовпу.

4. Ми ставали Хохляндією.

5. Доля Вітчизни в наших руках.

6. Головне наше завоювання – незалежність.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 2426 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 1.5/2
Всього коментарів: 0
avatar