Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

На хуторі. Переказ 6 клас
29.02.2016, 00:19
загрузка...

Художній текст розповідного характеру з елементами опису природи  для усного докладного переказу 

На хуторі

 

У звичайній собі хаті на хуторі жив козак Данило Чабан разом із своєю родиною.  Хату залишив Данилові його батько. До батька вона перейшла від діда, до діда – від прадіда. Хіба скажеш, скільки поколінь  Чабанів бачило її білі стіни?

Розповім вам одну цікаву річ. Чи знаєте ви, що коли українець оселиться навіть у пустелі, то й там першої ж весни все  оживе,  розквітне? А Данилів хутір стояв не в пустелі… То й не важко собі уявити,  яким запашним та квітучим раєм була його господа.

Ця господа стояла між безкраїм степом і густим лісом. Ще був вишневий садок. Був він невеличкий, але густий. Світлі віконця хати визирали з квітів.

Як гарно було в цьому куточку! Коли сходило сонечко, усе сяяло і переливалося. Прокидалися пташки й зустрічали ранок радісним щебетом. Легкий серпанок туману тихо плив над землею. 

Таким був ранок, а як описати день? Буяло сонце під синім небосхилом. Невгамовно щебетали пташки. Природа була ніби вщерть сповнена щастям.

А вечір? Яким був спокійний, рожевий, український вечір! Зорі сходили ніби крадькома, непомітно. Мабуть, вони хотіли приготувати несподіванку місяцеві. А він підіймався спокійно, велично…

Чудово жилося  у цьому куточку (За Марком Вовчком;  185 сл.). 

 

*Пояснити лексичне значення слів  хутір, покоління (сукупність родичів  однакового ступеня порідненості; люди близького віку, що живуть в один період часу), господа.

*Вказати слова, вжиті в переносному значенні у  сполученнях слів серпанок туману,  буяло сонце. Розкрити переносне значення слів.

*Дібрати синоніми до слів  крадькома, вщерть.

*Скласти план (орієнтовний: 1. Хата  перейшла Данилові від предків. 2. Якщо українець оселиться в пустелі, там усе розквітне. 3. Данилова господа – квітучий рай. 4. Господа стояла між степом і лісом. 5. Яким був садок. 6. Уранці все сяяло і переливалося. 7. Удень природа була сповнена щастям. 8. Рожевий український вечір. 9. Чудово тут жилося ).

* Усно переказати текст.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 1663 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 3.2/5
Всього коментарів: 0
avatar