загрузка...
Невід’ємною складовою частиною матеріальної культури є народні ремесла. Вони розвивались у двох формах: як домашні ремесла і як організовані промисли, пов’язані з товарним виготовленням виробів на ринок при застосуванні ручної праці.
Еволюція народних ремесел на Харківщині має вікову історію. Природні багатства, вигідні географічне і торговельне положення Харківщини сприяли розвиткові ремесел. Перша половина XVII ст. характеризується розквітом міських ремісничих цехів. Виготовлення виробів на продаж стає основним заняттям окремих ремісників. Ткачі виробляли полотно, сукно, коци (килими), чинбарі вичиняли шкіри для виробництва взуття, кожухів, упряжі; кравці шили свитки, кожухи, робили сідла та упряж тощо.
Серед ремісників особливо славились харківські коцарі. Вони самі пряли вовну, власним способом виготовляли мінеральні та рослинні фарби для пряжі й майстерно ткали гарні й добротні коцикилими.
Харківські ковалі були широко відомі як постачальники на ринок найкращих лемешів та чересел для плугів. Харківські римарі, або кожевники, зі шкірами, які йшли на черевики, чоботи, ремені, сідла та ін., роз’їжджали по всіх слобідських ярмарках.
До речі, вичинка шкіри і виготовлення з неї побутових виробів — одне з найдавніших занять українців. Досить високого розвитку техніка і технологія обробки шкір тварин досягла ще в давньоруський період.
Народні майстри практично не визнавали відходів, з них народжувалися лоскутні килими, глиняні іграшки.
Ремесла в старовину були у великій пошані. Сучасний гетьманові Мазепі чернець Климентій написав багато віршів, вихваляючи ремісників різних галузей українського майстерства того часу.
У другій половині XVII ст. Харківщина стає одним із центрів художнього життя Лівобережжя. Створюються художні цехи (ювелірні, гончарні, столярні та ін.). Складається система цехового навчання: майстер передає технологічні навички ручної праці підмайстрам. Витвори ремісників минулих століть доносять до нас художні образи, які стверджують, що їх майстерність досягла високого рівня.
(66 сл.) (З навчального посібника «Рідний край»)
3. Завдання учням.
— З’ясуйте значення слів промисел, коцар, кравець, римар.
— Зробіть стилістичний аналіз тексту.
4. усне переказування тексту учнями.
5. Творча робота.
Напишіть відгук на переказ свого товариша. Зверніть увагу на розкриття теми й основної думки, послідовність викладу матеріалу, дотримання особливостей наукового стилю мовлення, мовне оформлення.
— Прослухайте текст.
— До якого стилю він належить?
— Які лексичні, морфологічні та синтаксичні особливості
цього стилю ви можете відзначити?
— Яка тема висловлювання?
— Дайте тексту заголовок.
В українців, як і в інших народів, здавна розвивалися заняття, зв’язані здебільшого із землеробством і тваринництвом. Їх виникнення було зумовлене насамперед потребою забезпечити власне господарство кожного селянського двору необхідними виробами. З розвитком соціальноекономічних відносин на селі, торгівлі йпромисловості дедалі більше виробів сільських ремісників надходило на ринок, у тому числі й за межі України. Ремеслами й промислами, звичайно, займалися і городяни. Відомо ж, що міста здавна були центрами ремісничого виробництва.
Ремесла і промисли українців своїм корінням сягають часів Київської Русі. До XVI–XVII ст. українське ремісниче виробництво досягло високого рівня розвитку і набуло значної спеціалізації. На той час уже налічувалося понад 70 ремісничих спеціальностей. Наприкінці XV — на початку XVI ст. ремісники почали об’єднуватись у цехи (цехове ремесло).
(За В.Горленко)
Бесіда.
— Що ви знаєте про розвиток ремесел на території, де ви мешкаєте?
— У якій літературі можна знайти відомості про розвиток матеріальної культури рідного краю?
— Чи можна створити висловлювання про ремесла у художньому і науковому стилях? Що у цих текстах буде спільним, а що відмінним?
Сьогодні на уроці ми знайдемо відповіді на всі ці питання.
III. Опрацювання нового матеріалу
1. робота над текстами.
Зіставте два тексти і виконайте їх стилістичний розбір.
Текст 1
Тісно пов’язане з виробництвом заліза українське ковальство, в основному воно сформувалося уже в давньоруський період XI–XII ст. У XIX ст. в кожному населеному пункті працювала кузня, обладнана ковальською піччю з горном, міхами, кувадлом, точилом, коритом із водою для охолодження виробів. За допомогою молотків, обценьок, рубил ковалі виготовляли різноманітну зброю, знаряддя праці, предмети домашнього призначення.
(З кн. «Українознавство»)
Текст 2
Шумно дихає горн, де горить деревне вугілля, спалахуючи прозорим гарячим полум’ям. У повітрі завис смоляний дух.
Уловивши кольором сталі потрібну мить, коваль кліщами вихоплює з горна шмат металу, вправно кладе його на кувадло. Б’є молотком, показуючи підручним, куди бити. Кремезні молотобійці слухняно б’ють важенними молотками. «Донн…» — дзвенить молоток. «Дахх. Дахх…» — відповідають йому молоти.
(За О.Гостромисловим)
Схема стилістичного розбору тексту
1. Основна функція, завдання мовлення. Чи є додаткова функція?
. Сфера вживання, жанр.
. Монолог чи діалог?
. Із художнього твору взято уривок чи ні?
5. Мовна специфіка: лексика, фразеологія, граматика.
6. Висновок: визначення стилю тексту.
2. Прослуховування тексту для усного переказу. |