Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Навчальний усний переказ тексту (за питаннями, опорними словами, поданим планом)
30.03.2015, 01:33
загрузка...

Мета: розвивати усне мовлення учнів; навчати їх сприймати прослуханий або самостійно прочитаний текст розповідного або описового характеру, стисло, вибірково або дослівно його переказувати, дотримуючись основних вимог до грамотного, виразного мовлення; виховувати уважність, старанність.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Оголошення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці розвитку мовлення ми навчатимемося переказу текстів. Як ви вважаєте, яке мовлення ми для цього будемо використовувати? (Якщо переказ письмовий — писемне, якщо усний — усне.)

— Переказувати текст можна стисло, вибірково або дослівно. Важко сказати однозначно, який вид переказу найважчий, а який — найлегший. Але безумовним є те, що ви повинні бути дуже уважними під час ознайомлення з текстом, адже чим більше його особливостей ви запам'ятаєте, тим кращим буде ваш переказ.

ІІІ. Усний переказ тексту

Методичний коментар

Відповідно до рівня навчальних досягнень учнів класу вчитель може організувати роботу фронтально, у групах (за рівнями) або у парах. Усному переказу має передувати аналіз змісту тексту, особливостей його побудови (згідно із його типом), виражальних мовних засобів тощо. Педагог має пам'ятати, що цей урок має за мету навчати учнів грамотно переказувати, а не проводити контроль та перевірку їхніх знань, вмінь і навичок (яка, до речі, проводитиметься протягом II семестру).

Орієнтовні тексти для переказу

І рівень

ГОРОБЕЦЬ

По дорозі до школи я побачив горобця. Він тремтів від холоду і нікуди не летів. Я взяв його і приніс до школи. Діти давали йому крихти хліба, але пташка не хотіла їсти. Юрко приніс шапку, щоб відігріти горобця. Поклав його в шапку. На уроці горобчик вилетів із шапки і сів на підвіконня. Учителька відкрила кватирку, і він полетів, весело цвірінькаючи. (60 слів)

Запитання

— Кого побачив хлопчик?

— Що сталося з горобчиком?

— Куди хлопчик приніс пташку?

— Як поводилися діти?

— Що трапилося на уроці?

Опорні слова: нікуди, не хотіла їсти, кватирка, відігріти, цвірінькаючи, підвіконня.

ЧОМУ ОЛЯ НЕ ЗІРВАЛА КВІТКУ?

Уранці першокласниця Оля йшла до школи. Біля дороги вона побачила ромашку.

Ой, яка красива квітка! Оля вже простягнула руку, щоб зірвати квітку і понести її до школи. Та раптом побачила на пелюсточці краплинку роси. А в краплинці горить сонечко, і блакитне небо, й зелена нива, й висока тополя — все в краплинці.

Задивилася Оля на краплинку роси й не зірвала квітку. (60 слів)

Опорні слова: уранці, першокласниця, простягнула, на пелюсточці, задивилася.

План

1. Дорога до школи.

2. Дивовижна квітка.

3. Краплина роси.

III рівень

ХЛІБОМ ЗЕМЛЯ СИЛЬНА

Було це давно. Жив на світі старий чоловік. Рано вставав, пізно лягав.

Сонце все бачило і вирішило нагородити його золотою зерниною. Кинув чоловік зернину в землю. А коли прокинувся, то побачив, що все поле вкрилося зеленими колосками.

На другий день стало поле золоте, як сонце. А на третій день зернятка перетворилися на золоту паляницю. З'їв чоловік шматочок і став такий дужий, що всю землю засіяв золотим зерном. (67 слів)

Запитання

— Про кого йдеться в оповіданні?

— За що сонце вирішило нагородити людину? Чим?

— Що сталося із зерном?

— Яка сила від зерна?

Опорні слова: нагородити, зернина, паляниця, з'їв шматочок, дужий, перетворилося, кинув зернину, все поле, зеленими колосками, поле золоте, як сонце, зернятка перетворилися, золота паляниця.

План для вибіркового переказу

1. Що трапилося першого дня?

2. Другий день золотої зернини.

3. Яким стало поле третього дня?

IV рівень

РОМАШКА ЗАПАШНА

Ми так до неї звикли і так полюбили, що навіть не віриться, що ромашка запашна — іноземка. Родом вона з Америки. Завезли її до нас ще у минулому столітті. Стала квіточка для всіх близькою і рідною. Бо коли народиться дитина, мама кладе в її купіль ромашку запашну, щоб маля було здорове, бадьоре і рум'яне. Тому ромашку запашну ще називають рум'янцем. (61 слово)

ЇУ. Підсумок уроку

Метод «Незакінчене речення»

Використовуючи уявний мікрофон, учні намагаються закінчити речення, запропоновані вчителем. Наприклад:

• На сьогоднішньому уроці для мене найбільш важливим відкриттям було...

• Отримана на уроці інформація дозволяє нам зробити висновок, що...

• Сьогоднішній урок навчив мене...

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 1465 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar