Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Нелегка дорога до мрії
28.10.2014, 16:20
загрузка...

Чернеча гора коло Канева... Варто почути про неї - і відразу в уяві кожного, хто хоч раз побував тут, виринає невисока, мальовнича, незрівнянна у своїй напрочуд дивній красі гора над Дніпром, навічно пов'язана з ім'ям геніального сина українського народу Тараса Шевченка. А колись була вона безіменною і нічим не різнилася від навколишніх гір. З давніх-давен приваблювали ці чарівні місця монахів, які самотужки копали собі тут келії. Від них і отримала свою назву гора, стала Чернечою. Пізніше знаходили тут притулок та душевний спокій старі запорозькі козаки. Кажуть, що на Тарасовій горі поховано трьох козацьких гетьманів.

 Пливучи вниз по Дніпру великим човном до свого щирого приятеля Михайла Максимовича 1859 року, Тарас Шевченко зупинився на лівому березі, якраз проти Чернечої гори. Чари краси неописанної відроджували давню мрію оселитися над самим Дніпром, звідки бачив би всю Україну. Голубі Канівськи гори манили його звідусіль. Максимович кликав поета до себе і був готовий потурбуватися про його влаштування. Та Шевченко відхилив пропозицію. Тут, у Прохорівці, де проживав товариш, бракувало близкості Ревучого, його могутнього дихання і неспокійного гомону. "Видко Дніпро, та здалека, а мені його треба коло порога", - пише українолюб у листі до друга. Поет уперто шукав клаптик землі під оселю на правому гористому березі Дніпра між Каневом і Межиріччям. Зберігся до нашого часу той шлях, яким ходив Тарас верхів'ями гір уздовж розкішних пшеничних полів. Адже низинну дорогу біля самісінької річки під час повеней надовго затоплювало. Місцина з невеликим ліском на самому березі особливо запала в душу. Ця земелька - чи й було там дві десятини - належала поміщикові Парчевському. Усі спроби Тараса Григоровича купити в нього цю землю не увінчались успіхом. Та чи могла здійснитися скромна мрія поета в умовах постійного та суворого поліційного нагляду за ним. Про кожен його крок інформація надсилалася до Петербурга. Поета підступно арештовують, щоб ізолювати від рідного народу і не дозволити оселитися над Дніпром. Тим арештом усе й обірвалося. Але надія не гасла до останнього дня життя поета. "Мені і вдень, і вночі сниться ота благодать над Дніпром, що ми з тобою оглядали", пише він до троюрідного брата Варфоломія із царської столиці. Не дійшов згоди з поміщиком і Варфоломій. Той довго зволікав і "крутив хвостом", знаючи, що губернатор ніколи не дасть дозволу на продаж землі опальному поетові. Та про це, звичайно, сам поет не здогадувався. Не все розумів і Варфоломій. Тому підшукав братові інше, подібне місце біля підніжжя гори, назви якої не знав. Це й була вона, Чернеча гора. Довкола ліси і мальовничі галявини. Серед них безліч дичок - яблунь і груш. Неподалік джерельна криничка чекає спраглих перехожих. На схилах - рибальські хатки. Їх ще й зараз пам'ятають старожили.

 Не судилося. Сюди поет повернувся уже в домовині. Так, саме сюди, на береги Славути, що кликав поета крізь сон і дійсність, крізь синю далечінь оренбурзьких степів і петербурзького піднебесся. Тут було поховано священний прах сина України, щоб рідна земля стала вічним притулком своєму геніальному достойникові.

471 слово

За З. Тархан-Березою

 

Синоніми.

Батьківщина - вітчизна, рідна земля, отчий край, вічний притулок.

Достойник - очільник, патріот, вірний син свого народу, національний герой.

Епітети.

Дніпро - ревучий, величний, рідний, старий, сивий, мальовничий, розкішний, блакитний, сердитий, схвильований, замріяний, древній.

Мрія - скромна, нездійсненна, заповітна, зваблива, невідступна, крихка, розбита, втрачена, крилата.

Гора - безіменна, крута, самотня, мальовнича, велична, уславлена, знаменита.

 

План

1. З історії Чернечої гори.

2. Шевченко під владою Дніпрових чар:

   а) пливучи вниз по ріці...;

   б) пропозицію джруга відхилено;

   в) у пошуках землі під оселю;

   г) розкішний куточок - поміщицька земля.

3. В умовах поліційного нагляду.

4. Арештом не убити поетову мрію.

5. Братові старання.

6. Нове чудове місце для оселі.

7. Гора стає Тарасовою.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: Переказ 8 клас, текст художнього стилю, про Шевченка, Нелегка дорога до мрії, опис місцевості
Переглядів: 10392 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 3.6/11
Всього коментарів: 0
avatar