Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

НЕОЦІНЕННІ СКАРБИ
04.02.2014, 06:28
загрузка...

Наші предки поважали й високо цінували книги. Чимало книгозбірень існувало при монастирях і церквах, при дворах князів та бояр.

         На щастя, до наших днів збереглося кілька книг ХІ – ХІІ століть, переписаних та оздоблених руськими майстрами. Найдавніша з-поміж них – «Остромирова Євангелія».

         Книгу було написано в 1056 – 1057 роках, за князювання в Києві Ізяслава Ярославича. Її було створено для заможного боярина Остромира. Виконав книгу диякон Григорій.

         Це – величний та урочистий фоліант. Щоб виготовити 294 аркуші пергаменту, використали шкури з цілої череди телят – понад 60 голів. Книга цінувалася не тільки як духовний скарб, вона була й великою матеріальною цінністю, тому що пергамент був досить дорогим.

         Сторінки «Остромирової Євангелії» списані красивим шрифтом, так званим уставом. Зміст книги – Євангельські читання на кожен тиждень. Як і більшість книг того часу, переписана Євангелія з болгарського оригіналу.

         Книгу прикрашено вигадливим орнаментом, заставками та трьома ілюстраціями із зображенням письменників-євангелістів – Іоанна, Марка й Луки. Колорит ілюстрацій яскравий та вишуканий, деякі лінії виконані золотом. «Остромирова Євангелія» - справжній витвір мистецтва.

         Інша видатна рукописна книга – «Пересопницька Євангелія». Це – славетна пам’ятка історії та культури нашого народу.

         1556-1561 рр. в монастирі волинського містечка Пересопниця було здійснено переклад Святого Письма українською мовою, наближеною до живої, розмовної. Таке замовлення зробила архімандритові монастиря княгиня Анастасія Заславська.

         Уперше Євангелія була викладена тими простими словами, які звучали в повсякденному житті українців. Декому тоді це могло видатися зухвальством, приниженням великої книги. Чи ж спроможні буденні слова передати велич думки Святого Письма? Змогли! І переконався світ у повноцінності української мови, її здатності служити людям в усіх сферах духовного життя.

         «Пересопницька Євангелія» - книга з 482 пергаментних  аркушів. Вона оздоблена яскравими ілюстраціями, заставками, мініатюрами. Книгу було переплетено в міцну оправу, вкладено в коштовну ризу з металевими застібками.

         На жаль, оригінал славетної книги не зберігся. Та в бібліотеці Національної Академії наук України зберігається її копія. (З журн.) (298 сл.)

 

         Завдання.

         1. Пояснити лексичне значення слів: фоліант (товста книга великого формату), архімандрит (найвище звання священнослужителя-ченця), устав (тип письма в рукописах із виразними великими, майже квадратними літерами, не зв’язаними одна з одною), орнамент, застібка, мініатюра, риза.

         2. Дібрати антоніми до слів: рукописний (друкований), оригінал (копія).

         3. Записати на дошці: князь Ізяслав Ярославич, боярин Остромир, євангелісти Іоанн, Лука, Марк, княгиня Анастасія Заславська, архімандрит.

         4. Скласти план тексту (о р і є н т о в н и й: 1. Наші предки високо цінували книги. 2. Найдавніша з-поміж рукописних книг: а) коли й де було створено «Остромирову Євангелію»; б) урочистий фоліант з пергаменту; в) парадний шрифт – устав; г) зміст книги. 3. Копія з болгарського оригіналу; ґ) оздоблення книги заставками, ілюстраціями. 4. Славетна пам’ятка історії й культури українців: а) коли й де було створено «Пересопницьку Євангелію»? б) хто й кому замовив книгу? В) що засвідчила світові «Пересопницька Євангелія»? г) оздоблені заставками та мініатюрами аркуші; ґ) міцна оправа й коштовна риза; д) копія книги в бібліотеці НАН України).

         5. Написати детальний переказ.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 6340 | Завантажень: 0 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 4.2/8
Всього коментарів: 1
avatar
1
Супер!!!!!!! Я нашла то что нужно!!!!!! biggrin smile
avatar