Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Нові враження
15.12.2019, 18:52
загрузка...

Текст 1. Враження

Перше моє враження від лісу залишилося без зміни назавжди в моїй пам'яті. На галявині, між молодими пагінцями, великі червоні полуниці у високій траві й рядком величезні стовбури, вже зовсім оброблені. Я міряв їх: сімнадцять метрів завдовжки і при корінні майже метр завширшки. Можна собі уявити сосни, з яких були ці велетенські колоди. Згодом я довідався, що їх вивозили до Англії як щогловий ліс. 

Після шкільних іспитів наша матуся залюбки брала нас із собою. П'ятнадцять кілометрів дорога стелилася між золотистими соняшниками, білястою гречкою, жовтогарячим просом, темно-зеленими коноплями, а місцями вздовж річки. Проїхавши хутори й села, ми в'їздили в ліс, як у якесь зачароване царство. Навколо височать поодинокі сосни, прямі, як ті струни на скрипці, а їх верхів'я хвилюють і тремтять, шумлять, як море. З одного боку вже зрубаний ліс, а з другого - незайманий, непролазний. Тісними рядами сосни, тут і там - дубчаки й осики. Як це було чудово - опівдні зайти з гарячої галявини у свіжу гущавину.

Ліс залишив у моїй уяві незатертий слід.

(162 слова)

О. Грищенко

Текст 2. Нові враження

Важко розвіяти думи, коли вони опановують почуттями, викликають бажання збагнути невідомий світ. Тоді кожна видима під час подорожі картина породжує живе слово великої повісті-поеми, і уява перегортає її сторінки, переноситься в епоху, ові­яну невмирущими піснями, переказами, думами.

Другий день мандрівки приніс нові враження. Пан Сухопень був у доброму гуморі. Він навіть посадив найнятого учителя в бричці поруч із собою і назвав його Іваном Петровичем. Та чому й не бути йому в доброму гуморі? Дуже припав до душі вчораш­ній бенкет у великосвітському палаці. Особливо сподобалося, як потішав придворний блазень гостей. А червона чирва, налатана ззаду на штанях, що мінилася в інші кольори, коли блазень кла­нявся панству, повертаючись задом до менш вельможних гостей, весь час мерехтіла в очах і викликала усмішку. Є чому повчитися з розваг панства і повезти у свій, хоч і не дуже вельможний, але багатий будинок.

До того ж пан Сухопень радів із нового придбання. Він пораду­вав вельможного Попова, подарувавши барана бухарської породи, а той у свою чергу подарував йому молоду дівчину-кріпачку Наталку, яка, прислужуючи у панських горницях, навчилася одя­гати панночок та зашнуровувати огрядну пані. Усю цю корисну науку має привезти Сухопень до свого будинку (І. Пільгук; 188 сл.).

Завдання до тексту
1. Визначити стиль і тип мовлення.
2. Скласти план до тексту.

Орієнтовний план

1. Важко розвіяти думи.
2. Другий день мандрівки приніс нові враження.
3. Пан Сухопень радів із нового придбання.
4. Подарунок для пана.

3. Лексична робота.

• Бричка — легкий візок для їзди, іноді з відкидним верхом.
• Чирва — масть у гральних картах, позначена червоним сердечком, а також карта цієї масті. // Вирізана з дерева прикраса, яка за формою нагадує цю масть.
4. Словниковий диктант. Записати та пояснити правопис слів. Дівчина-кріпачка, панночки, вельможний, ззаду, невмирущі, повість-поема, невідомий, великосвітський.
5. Питання до тексту.
• Що породжує видима під час подорожі картина?
• Що приніс другий день мандрівки?
• Як звали головного героя?
• Чому пан Сухопень був у доброму гуморі?
• Де напередодні був пан Сухопень?
• Хто найбільше порадував пана на бенкеті?
• Що подарував Сухопень вельможному Попову?
• А що отримав від Попова?
6. За складеним планом переказати текст.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 39 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar