Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

На пасіці. текст переказу
10.05.2014, 10:16
загрузка...
Текст 1. На пасіці
 
На старості літ Джеря любив довгими зимніми вечорами розказувати дочці й онукам, де він бував, що він бачив, у яких краях ходив, з якими людьми зустрічався. Діти слухали його й засинали коло його і на його руках.
 
На все літо Джеря перебирався в свій хуторець. Він був за пасічника й допомагав і в інших пасіках, котрі стояли поблизу.
 
Невеличка пасіка стояла в балці. На косогорі в садочку, а проти неї стояла крута гора, як стіна, вся зверху покрита густим лісом, а внизу густою ліщиною.
 
Коло пасіки росли старі сади. Між ними подекуди стояли здорові старі дуби, ніби скелі. Балка, вкрита садками, вилась попід горою і ховалась далеко в старому липовому лісі.
 
Невеличка Джерина пасіка була обгороджена низьким тином. Коло тину притулився курінь. Попід вуликами вилися прочищені стежки, а серед пасіки стояв важкий низенький хрест. Під хрестом стояло корито з водою для бджіл, потрушеною стеблами соломи.
 
Коло пасіки росли яблуні й груші, посхилявши густе гілля в пасіку над вуликами. За пасікою зеленів маленький баштан. Довге гарбузиння вилізло на курінь і почіплялось до тину. На самому курені вгніздився здоровецький гарбуз, неначе виліз, щоб погріти своє біле черево на сонці.
 
Джеря сидів на пеньку коло вогню і держав на руках маленького замурзаного онучка. Коло нього сиділи дві дівчинки — внучки, а старший хлопець стояв проти діда і не зводив з нього очей. Дочка Любка принесла дідові харч з клунку і стояла під гіллям груші, схиливши голову і підперши щоку долонею. Дід розказував онукам про далекий край, про Чорне море, про лиман. Діти слухали, неначе якусь дивну казку.
 
А в пасіці гули в вуликах бджоли своїм глухим гуком. В пасіці пахло медом, пахло молодою травою та польовими квітами. Косе сонячне проміння обливало сивого діда червонястим світом (За І. Нечуєм-Левицьким, 275 слів).
 
Словникова робота: валка, курінь, баштан, лиман.
Орієнтовний план опису місцевості
І. Де стояла Джерина пасіка.
1. У балці на косогорі в садочку.
2. Крута, вкрита лісом гора напроти пасіки.
3. Старі садки навколо пасіки.
ІІ. Якою була пасіка.
1. Низький тин навколо пасіки.
2. Курінь біля тину.
8 клас 91
3. Стежки попід вуликами.
4. Важкий низький хрест та корито під ним.
ІІІ. Що було поблизу пасіки.
1. Я блуні й груші посхиляли гілля над вуликами.
2. Маленький баштан за пасікою.
3. Гарбуз грівся на курені.
 
Текст 2. На пасіці
 

Серед гаю стояло десятків зо два вуликів. Золоті бджоли бриніли в золотому сонячному промінні, купчилися на вуликах біля вічок. У холодку під гіллястою грушею сиділо двоє.

         Зовсім білий дід нахилив своє пооране глибокими зморшками чоло. Велика біля борода спадала на товсту полотняну сорочку. Він мав широкі плечі й могутні жилаві руки. Дід склав ті руки на колінах і щось оповідав тихим, рівним голосом, іноді злегка киваючи головою. З-під його білих кудлатих брів блищали чорні, надзвичайно молоді очі.

         Перед ним просто на землі сиділа дівчинка. Ні, не дівчинка, бо на голові в неї був маленький святковий очіпок. Вона тільки здавалася дівчинкою, бо з обличчя молоденька. Було виразно видно її мов намальовані чорні брови, маленький, трохи горбатий носик, червоні губенята і ніжне підборіддя. Трохи засмагле обличчя так і пашіло рум’янцем.

         Тонка шия молодички вигиналась під разками намиста й дукачів. Біліла тонка сорочка з мистецьким вишиванням. Коліна обнімала картата плахта. Молодичка заслухалась дідового оповідання.

         - У лісі живе полісун, - стиха оповідав старий. – Ходить із великою палицею і ганяє вовків, бо він вовчий бог. Тихий, як чоловік, тільки великий, як дерево… І від нього тіні нема… А в полі живе польовик. А в очереті над річкою очеретяник. Вибігає з очерету білим бараном і лякає людей. А в воді живе водяник, пакості чинить і греблі рве…

         Перед могутньою постаттю обсипаного снігом старечої зими діда його маленька слухачка здавалася ніжною весняною квіткою. (За Б. Грінченком.)  (225 сл.)

 

         Завдання.

         1. Пояснити лексичне значення слів: плахта, дукач (жіноча прикраса у вигляді монети), картатий (з малюнком у клітинку), очіпок.

         2. Дібрати синоніми до слів: чоло, кудлатий, разок (намиста), пакості.

3. Скласти план тексту (о р і є н т о в н и й : 1. Вулики серед гаю. 2. Двоє під грушею. 3. Яким був старий дід: а) пооране зморшками чоло; б) біла борода на полотняній сорочці; в) широкі плечі, жилаві руки; г) рівний тихий голос; ґ) молоді очі з-під кудлатих брів. 4. Молодичка перед дідом: а) маленький святковий очіпок; б) мов намальовані брови; в) горбатий носик, червоні губенята;  г) ніжне підборіддя, рум’янець; ґ) намисто й дукачі на шиї; д) тонка сорочка, картата плахта. 5. Дідова розповідь. 6. Ніжна весняна квітка перед засніженим сивиною дідом).

         4. Усно детально переказати текст.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: переказ, за Нечуй-Левицьким, переказ з української мови, Джерина пасіка, пасіка, Джеря, на пасіці, на пасіці твір
Переглядів: 37784 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 2.3/63
Всього коментарів: 0
avatar