Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Переказ Коровай
15.12.2019, 19:12
загрузка...

Текст 1. Переказ Коровай

Весілля, з низкою ритуалів, обрядів, які об’єднували два роди, мало в народі більшу вагу, ніж церковне вінчання. Розпочина­лося дійство з виготовлення весільного печива. Коровай — свя­тий хліб, що раз на віку печеться, високий і круглий. Прикра­шений голубами, квітками, барвінком і калиною, він був даром для молодят і мав накликати в дім, достаток, любов, згоду. Пек­ли коровай (і то тільки жінки, що лагідні на вдачу і добре живуть у шлюбі) напередодні весілля, вславляючи піснями і діжу, і піч, і самих коровайниць.

А ще пекли шишки — «гуски», «качки», «сови», щоб обда­рувати гостей. «Лежень» — довгий хліб із запеченими яйцями та грошима підносили по весіллі, а через «дивень» — круглий калач з діркою — дивилася молода на весільний поїзд жениха. Щоб при хлібі жилося. Пекли також «борону» (як справжню) і дарували батькові молодої у викуп за доньку. Столи ломилися од страв, і до кожної була приспівка чи примовка. А коли приходив час молодій покидати батьківський дім, знімали з неї вінок — символ дівоцтва, і одягали хустку чи очіпок — убір заміжньої жінки. Вона прощалася з подругами, роздаючи їм стрічки, з домашнім вогни­щем, маминим хлібом, обходячи тричі навколо діжі. І знову — на дорогу — посипала мати наречених зерном і дрібними грошима, щоб жили довго й заможно (Г. Бондаренко; 196 сл.).

Завдання до тексту
1. Визначити стиль і тип мовлення.
2. Скласти план до тексту.

Орієнтовний план

1. Низка весільних обрядів.
2. Коровай — святий хліб.
3. Жінки-коровайниці.
4. Щоб при хлібі жилося.
5. Столи ломилися од страв.
6. Вінок — символ дівоцтва.

3. Словниковий диктант. Записати та пояснити правопис слів. Вінчання, приспівка, примовка, печиво, дівоцтво, роздаючи, коровай, напередодні.
4. Питання до тексту.

• Чим прикрашала корова?
• Хто пік коровай?
• Ще які страви пекли, окрім короваю?
• Навіщо молода дивилася крізь «дивень» на поїзд молодого?
• Навіщо пекли «борону»?
• 3 чим прощалася молода, покидаючи батьківський дім?
5. За складеним планом переказати текст.

Текст 2. Весільний коровай

Письмовий докладний переказ тексту художнього стилю з творчим завданням(висловленням власного ставлення до подій)

Короваю, мій раю,

Я тебе вбираю.

Овсом, калиною,

Усією родиною...

Народна творчість

Хлопець і дівчина полюбили одне одного і одружуються. Що може бути кращим за це? Така подія – свято не лише для них, а й для їхніх батьків, родичів, друзів, знайомих.

Окрасою їхнього весільного столу є коровай, розмір та всілякі прикраси якого пророкують молодятам багате і щасливе життя.. Наприкінці весілля коровай обов’язково розподілять між усіма гостями.

«Що ж таке коровай?» – спитаєте ви. Це цілісний хліб круглої форми,оздоблений фігурами з тіста у вигляді пташок, квітів, колосків.

Випікання його саме у такій формі не випадкове, адже він подібен Сонцю й уособлює достаток та щастя. До найпоширеніших оздоб українського короваю належать також рослини, основними серед яких є калина та барвінок. Найкраще прибирають середину короваю, де мати поклала гроші й жито, бо цю частину віддадуть молодятам. Випікання короваю є одним із найпоширеніших весільних обрядів. Головний весільний хліб виготовляється за спеціальним сценарієм. Для цього запрошуються жінки, які живуть у добрі та злагоді зі своїми чоловіками. Коровай печуть обов'язково з піснею. Коровайниці вимішують тісто так, щоб воно було не занадто круте (бо життя у молодих нібито складеться круто»), щоб не було рідке (бо коровай може розрепатися й життя молодих начебто розіб’ється, розлетиться).

Під час вироблення короваю не можна сідати, «щоб не сів він у печі, а виріс високим». Колись короваї були житніми, традиція пекти пшеничний коровай склалася пізніше. Коли коровай уже готовий до випікання, звертаються до дружби, щоб той дав помело вимести піч. Коровайниці вимітають піч, хрестять її на всі боки й обережно садять коровай у піч випікатись.

Коли коровай уже сидить у печі, тоді в хаті стає особливо радісно: коровайниці беруть діжу і з нею танцюють, ударяючи тричі об стелю, «щоб коровай добре ріс і гарний удався».

Коровай печеться, а жінки миють руки, витирають вишитим рушником, вимивають пікну діжку, несуть її з піснями в садок і виливають воду під солодку яблуню або під вишню – «щоб життя в молодих було солодким».

Вважають,який буде коровай, таким буде й життя молодих: якщо коровай славний – життя гарне; якщо коровай трісне навпіл – дуже погано, бо це пророкує розлучення; якщо коровай западеться – також недобре; якщо коровай дуже загнітився, то невістка чи зять будуть дуже сердитими.

Розповім таку бувальщину: женився один хлопець, то пекли йому аж три короваї. Перший не вдався, другий не вдався й третій також. На стіл поклали перший, бо був із них найкращий. Хлопець три рази женився й таки повернувся до першої дружини.

На кожному весіллі, не дивлячись яке воно – скромне чи розкішне – повинен бути коровай, а наш коровай вийшов на славу: високий, пишний, прикрашений квітами, колосками, калиною. Дивишся на нього і не надивишся, милуєшся і не намилуєшся. І уже уявляється щасливе подружнє життя наших молодят, багате і розкішне, як цей коровай.

(433 слова) За Г. Медведчук

Словникова робота:

1. З’ясуйте значення слів (словосполучень): цілісний хліб, за спеціальним сценарієм, коровайниці, дружба, помело, круте тісто, хліб сів, пікна діжка, життя було солодким, бувальщина.

2. Доберіть синоніми до слів: подібний (схожий, аналогічний), уособлювати (утілювати), оздоба (окраса, прикраса, убрання, декор), пророкувати (віщувати, передбачати), славний (гарний, чудовий, хороший, ладний), запастися (осісти, ввалитися), загнітитися (зарум’янитися, набувати світло-коричневого кольору), пишний(розкішний, щедрий, багатий).

3. Поясніть написання слів (словосполучень): одне одного, весілля, обов’язково, віддадуть, не можна, не дивлячись, дивишся і не надивишся, милуєшся і не намилуєшся.

Творче завдання.

Багато наших сучасників вважає, що народні звичаї – це день учорашній. Чи погоджуєтеся ви із цією думкою? Яким є ваше ставлення до народних звичаїв та традицій?

Доповніть текст своїми міркуваннями.

Орієнтовний складний план

1. Коровай – окраса весільного столу.

2. Випікання короваю як один із найпоширеніших весільних обрядів:

а) коровайниці;

б) вироблення та випікання короваю;

в) який коровай,таке й життя молодих;

г) бувальщина про хлопця, якому на весілля пекли аж три короваї.

3. Cимволи щасливого подружнього життя.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 475 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar