Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Переказ Косар
16.06.2015, 08:03
загрузка...

Я знаю землю і ціну людській праці.

Коли мій батько пішов на війну, я вперше самостійно вийшов у поле. Я йшов з косою, а поруч мене – мама. Вона турбувалася, щоб я не дуже спочатку хапався, бо можна покалічити руки.

Потім під’їхав дід Олександр. Він оглянув мою косу. Цю косу я споряджав сам. Бажаючи взяти справжню ручку, косу я випростав. Мені було п”ятнадцять років, тому я без страху дивився на світ. Дід узяв молоток, постукав ним по кіссю біля п’ятки. Коса стала під гострий кут. Він теж боявся, щоб я не покалічив руки.

Я взяв це до уваги, але щойно дідова повозка закуріла по дорозі, я одстукав косу назад.

Немає приємнішого відчуття в роботі, як відчуття власної сили. Я йшов уперед напролом. Я милувався зі своєї ручки і не міг намилуватися. Вона була така ж широка, як колись у батька.

Старанно я працював так, щоб покіс лягав рівно, ніби по шнуру, стебло до стеблини.

Переді мною стояла стіна пшениці. Я змахував косою і відтискав її щоразу вперед. Вона хилилася і знову випростовувалася. Я клав її на грабки і виносив геть, не знаючи втоми.

Ні, втома була! Тільки я не зважав на неї. Заносячи косу, що аж свистіла, я змагався із собою.

Як же палило сонце, як було мало вітру! Спітніла сорочка прилипала до спини. Я чув, як котився по моєму тілу піт.

Того дня я скосив до полудня чотирнадцять сажнів, що дорівнює трьом чвертям гектара. Руки мої набрякли й узялися пухирями. Я почував, що стомився, але втому тамувало почуття гордості. Мені було приємно, що труд не страшний для мене. Я з любов’ю дивився на скошене поле. (За І.Сенченком; 265 сл.)

 

·       Пояснити лексичне значення слів ручка (тут: смуга покосу на один захват коси), кісся, п’ятка(нижній кінець, задній бік, місце з’єднання з чимось), грабки (пристрій до коси у вигляді невеличких граблів з довгими зубцями).

·       Дібрати синоніми до слів турбуватися, споряджати, випростатися, тамувати.

·       Скласти план (орієнтовний: І. Коли я вперше вийшов у поле. 1. За що турбувалася мати. 2. Дід підправив косу. 3. Я відстукав косу назад. ІІ. Я відчував власну силу. 1. Йшов напролом. 2. Працював так, щоб покіс лягав рівно. 3. Клав на грабки і виносив геть. ІІІ. Я змагався із собою. ІV. Втому тамувало почуття гордості.)

·       Написати докладний переказ від третьої особи.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: переказ тексту косар, текст косар, текст переказу, твір косар
Переглядів: 2257 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar