Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Переказ Подвиг заради віри
31.05.2015, 00:56
загрузка...

Коли  Апостола Іоанна, вже  старого та  немічного, учні на руках виносили до проповіді, він не втомлювався  повторювати людям, що зібрались його послухати: “Любіть одне одного!” Коли ж цього Христового учня запитували про те, що ще заповідав Божий Син, Іоанн знову і знову повторював: “Любіть одне одного, а все інше докладеться!”

На цих словах Апостола часто наголошував митрополит Йосип Сліпий. А ще у його проповідях звучала думка про те, що умовами здорового виховання  молоді є християнська родина та рідна українська школа.

Життя Йосипа Сліпого – подвиг заради віри. Що відомо нам про нього, священика і вченого, вигнанця і пророка, мученика і звитяжця?

Народився майбутній митополит у родині шляхетних галичан. “Сліпий” – це родинний псевдонім. До Йосипа він перейшов від батька, батько ж успадкував це наймення від Йосипового діда, що мав прізвище Коберницький.

За родинними переказами, Сліпим прозвали  одного з предків, якого було осліплено вояками Петра І за те, що під Полтавою він боровся на боці гетьмана Івана Мазепи.

Закінчивши гімназію  та духовну семінарію, талановитий юнак, продовжив навчання в Інсбруку (Австрія). Звідти він повернувся доктором богослів’я. Та на досягнутому Йосип не спинився – він вирушив на навчання до Римського університету. І ось у  Львівській семінарії з’явився новий викладач теології.

Талант і наполегливість отця Йосипа  сприяють його призначенню ректором Львівської семінарії. З метою ознайомлення з методами навчання майбутніх священиків отець Йосип подорожує Францією, Бельгією, Німеччиною, Англією, Палестиною. Cтараннями свого молодого ректора Львівська семінарія перетворюється на Львівську академію. У ті роки молодий учений-теолог  написав понад сто праць. Та плідна діяльність священика і науковця тривала недовго.

1944 року в Галичину приходить комуністичний сталінський режим. Радянською владою було організоване запекле цькування українських греко-католиків. Закривалися церкви, арештовувались священики, Богословську академію було ліквідовано. Репресії  не могли не зачепити Йосипа Сліпого. 

З огляду на складність ситуації Йосипа Сліпого призначають архієпископом Львова.  Невдовзі його заарештовують разом з іншими священиками і кидають до тюрми.

Після дворічних знущань архієпископа засуджують на вісім років  каторжної праці в концтаборах. Розпочалася жахлива голгофа владики в місцях ув’язнення. Довгі сімнадцять років (1945 – 1863) тривали моральні та фізичні знущання, принизливі підглядання й допити. Проте духу галицького митрополита не було зламано.

1962 року Йосипу Сліпому виповнилось 70 років. Його особа стала центром уваги світу. Завдяки  настійним клопотанням папи римського радянський уряд ухвалив вислати владику за межі СРСР.

Прибувши до Рима, Йосип Сліпий розпочав служіння на вигнанні. Чимало вдалося здобити йому для віри і для України.

У вічність Йосип Сліпий пішов на дев’яносто третьому році. Згідно із заповітом патріарха, його перезахоронили у Львові 1992 р. 

Ім’я Йосипа Сліпого стало символом страждань за віру, непереборної мужності  та певності в правоті своєї справи  (За  А Гайсинським та  А.Денисенком;  420 сл.)

 

  • Пояснити лексичне значення слів митрополит (вище звання єпископів), архієпископ (духовне звання, середнє між єпископом і митрополитом), патріарх (найвищий титул православної церкви), ректор (керівник вищого навчального закладу), семінарія, академія; виразу розпочалась голгофа.
  • Дібрати синоніми до слів теологія (богослів’я), звитяжець (герой), шляхетний (благородний), цькування (переслідування).
  • Скласти план (орієнтовний: І. “Любіть одне одного!” ІІ. Умови здорового виховання  молоді - християнська родина та рідна українська школа. ІІІ. Що нам відомо про Йосипа Сліпого. 1. Народився у родині шляхетних галичан. 2. Походження родинного псевдоніма. 3. Навчання у Інсбруку та Римі. 4. Викладач теології у семінарії та академії. 5. Цькування радянською владою українських греко-католиків. 6. Призначення Йосипа Сліпого архієпископом Львова. 7. У радянських таборах. 8. Звільнення завдяки клопотанням папи римського. 9.  Служіння Церкві та Україні на вигнанні. ІV. Виконання заповіту патріарха. V. Що символізує ім’я Йосипа Сліпого).
  • На дошці записати:  Апостол Іоанн,  священик, мученик,  Коберницький, Львівська богословська академія (семінарія), українські греко-католики, Українська Греко-Католицька  Церква.
  • Завершити переказ (письмовий) міркуваннями про суть поняття свобода совісті і необхідності толерантних стосунків між  різними релігійними конфесіями, прихильниками різних політичних поглядів і т. под.

Для довідки.

Стаття 35. Кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право  включає  свободу сповідувати будь-яку релігію  або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти  одноособово чи колективно релігійні культи  і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність.

З Конституції України1.

 

1 Статтю  Конституції  наведено не повністю.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: Подвиг заради віри, переказ, переказ тексту
Переглядів: 738 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar