Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Переказ Рибальство
16.06.2015, 08:56
загрузка...

Рибальство в Україні було відоме віддавна. Це підтверджують археологічні знахідки: різноманітні гачки, грузила для риболовних сітей.

Вже з ХVІ ст. терміни риболовства та види снастей, якими дозволялося виловлювати рибу, визначалися законами.

Професійне рибальство в Україні було досить обмеженим. Для селян риболовля була підмогою в їх господарстві. Рибою прагнули поповнити харчування. Риба була також предметом продажу й обміну на інші продукти.

Українці знали різноманітні способи та знаряддя вилову риби. До найпоширеніших засобів рибної ловлі належали вудки. Вудками користувалися насамперед підлітки, а також дорослі рибалки, коли розраховували на невеликий улов.

У гирлах великих рік рибалки застосовували перемети. Так звалися довгі шнурки з підвішеними на них десятками гачків з наживкою. Шнур перетягували поперек річки й закріплювали на берегах, а підвішені гачки занурювали на потрібну глибину у воду.

Рибалки використовували ятері. Це циліндричної форми сіті з кількома обручами. Найчастіше ятері складалися з двох сіток. Кінець довшої сітки зав’язували наглухо. Кінець меншої, що була вставлена в першу, мав вузький отвір. Запливши у цей отвір, риба вже не могла вибратися назад. Інколи по боках ятера прикріплювали додаткові полотнища сіток, які звалися “крилами”. Так “крила” спрямовували рибу до отвору.

Рибальство в Україні грунтувалося на дбайливому ставленні до природи. До речі, українці ніколи не глушили рибу. (З підручн.; 200 сл.)

 

- Пояснити лексичне значення слів археологія (наука, що вивчає історичне минуле людського суспільства на основі речових пам’яток, виявлених під час розкопок), циліндричний (такий, що має форму циліндра), гирло (річки) (місце, де річка впадає в море, озеро або іншу річку: кінець нижньої течії річки; дельта).

-  Дібрати синоніми до слів насамперед, отвір, дбайливий.

-  Скласти план (орієнтовний:

І. Рибальство в Україні відоме здавна.

ІІ. Терміни риболовства та види снастей визначалися законами.

ІІІ. Для селян риболовля була підмогою.

ІV. Чим і як ловили рибу.

1. Найпоширеніший засіб – вудка.

2. Як використовували перемети.

3. Ятері – циліндричної форми сітки з кількома обручами. 

V. Рибальство грунтувалося на дбайливому ставленні до природи).

  Написати докладний переказ.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: переказ тексту рибальство, переказ рибальство, про риболовлю
Переглядів: 1578 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar