Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПАМ’ЯТКИ ІСТОРІЇ. Давнє місто Львів ділилося на кілька кварталів...
10.03.2013, 05:42
загрузка...

УСНИЙ ВИБІРКОВИЙ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО ТЕКСТУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПАМ’ЯТКИ ІСТОРІЇ ТА КУЛЬТУРИ В НАУКОВОМУ СТИЛІ 


Мета: засвоїти особливості опису пам’яток історії та культури в науковому стилі, сформувати вміння й навички виділяти опис пам’ятки історії чи культури в тексті та відтворювати його відповідно до стильових вимог тексту, добираючи необхідні мовні засоби, удосконалити вміння усно логічно будувати власне висловлювання, вибираючи потрібний матеріал зі сприйнятого тексту. 
Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.

 
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент 
ІІ. Ознайомлення восьмикласників з темою, метою й завданнями уроку 
ІІІ. Робота з текстом (підготовча робота до усного вибіркового переказу) 
Читання мовчки тексту (сприймання висловлювання в цілому) 

4 Прочитати мовчи текст. Визначити тип і стиль мовлення. Довести, що висловлювання належить до наукового стилю. 

 

Давнє місто Львів ділилося на кілька кварталів, які замешкували різні нації, народи. Цілий Ринок і західну частину міста займали римо-католики. Спочатку це були майже самі німці. У списках населення міста з початку XV ст. знаходимо німецькі родини: Гебель, Шрам, Геммель, Енґельбрехт, Фальмар, Штеренфред, Айзенгітель, Геллєр, Брайтзух та інші. В XVI ст. вони почали польщитися й змішалися з поляками.

Найдавнішим римо-католицьким костелом у Львові є катедра, основи якої мав закласти ще король Казимир близько 1370 р. Костел будувався довго, 138 років. Первісна будова була готична. У 1765 р. перебудував катедру тодішній архієпископ Сєраковський у стилі пізнього бароко і рококо. З того часу є і вежа заввишки 64 м з гарним бароковим шоломом; при реставрації знищено багато давніх вівтарів та інших пам’яток.
 
При костелі є вісім каплиць: 1. Милосердного Христа; 2. Ченстоховської Богородиці; 3. Христа на хресті; 4. Св. Йосифа; 5. Св. Казимира; 6. Св. Сакраменту; 7. Богородиці; 8. Камп’янів, значного львівського міщанського роду,— будови у благороднім ренесансі. У всіх каплицях багато надгробків, епітафій, образів, різьб та інших цінних творів мистецтва. Окремо стоїть, з 1617 р., каплиця Боїмів, другого визначного міщанського роду, з багатою орнаментикою, але артистично менше вдатна, ніж каплиця Камп’янів. 
У 1629 р. в катедрі перший раз відправляли богослужіння єпископи-уніяти, між ними славний Мелетій Смотрицький — автор Граматики слов’янської мови, і митрополит Рутський. Проповідь мав королівський проповідник Бембус. 

На мурі катедри завішено пам’яткові кулі з облог Львова: 1672 р. — турків із Петром Дорошенком і 1919 р. — Української Галицької Армії. 
При катедрі був цвинтар, обведений довкола муром. Навпроти теперішньої захристії була брама для переїзду повозів, що звалася королівською; піші йшли на катедральний цвинтар по кількох східцях; також дві хвіртки були від сторони площі Св. Духа і проти головного входу. 

Північно-східний ріг старого міста займає монастир домініканів із костелом. Заснований у XIV ст., теперішній костел, побудований 1748 р. у стилі рококо, належить до найгарніших пам’яток цього стилю на наших землях. Костел має план грецького хреста, покритий могутньою банею. У бічних каплицях багато надгробків та епітафій, один пам’ятник руки Торвальдсена. Найстаршою пам’яткою костелу є так звана Богородиця св. Яцка — це мала алебастрова статуя, яку місіонер-домініканець Яцко Одровонж мав принести з Києва до Галича, а потім вона дісталася до Львова. 

У монастирі домініканів 1559 р. перебувала княгиня Гальшка Острозька, з якою підступом одружився воєвода Лука з Ґурки. Мати княжни не хотіла віддати доньки воєводі, а вибрала їй мужа в особі князя Симеона Слуцького. Князь, перебраний на старця, дістався потайно до монастиря і тут узяв шлюб з княжною. Але воєвода не зрікся жінки й уладив облогу монастиря; врешті перетято мури, якими ішла вода до домініканів, і монастир мусив здатися. Княжну Гальшку перевезено на Високий Замок. 
З історичних пам’яток однією з найстаріших уважається ікона Богородиці у великому вівтарі, що за традицією була власністю грецьких цісарів, потім перейшла до Володимира Великого, далі до князя Льва, врешті опинилася в руках домініканів (І.Крип’якевич, 462 сл.). 

 


Аналіз структури тексту 
1. Дібрати заголовок. Визначити, що він означає: тему чи основну думку. 
2. Виділити в тексті частини, що належать до різних типів мовлення (розповіді й опису). 3. Поділити висловлювання на частини. Скласти план. 
4. Назвати історичні об’єкти, описані в тексті. Схарактеризувати, з яких частин вони складаються, яке функціональне призначення мають (або мали). 
Мовностилістичний аналіз висловлювання 

Лексико-стилістична робота 
1. Схарактеризувати лексику тексту: виписати наукові терміни й поняття. З’ясувати, якої наукової галузі вони стосуються. За допомогою тлумачного словника пояснити значення незрозумілих понять. 
2. Виписати з тексту власні й загальні назви, потрібні для переказу (назви споруд, їх частин, імена святих, єпископів та ін.). Прочитати, правильно їх вимовляючи. 
3. Дібрати синоніми до слова храм (святиня, церква), вежа (башта). 
Лексико-орфоепічна робота 

4 Записати слова й сполучення слів, розставити в них наголос. Звірити зі словником.
Квартал, катедра, заввишки, шолом, орнаментика, повіз, пам’ятка — пам’яток, статуя.
Матеріал для вчителя: квартал, катедра, заввишки, шолом, орнаментика, повіз, пам’ятка — пам’яток, статуя. 


Повторне читання тексту (робота за варіантами) 
4 Читаючи, учні уточнюють, чи правильно вони запам’ятали послідовність опису пам’ятки архітектури, мовностилістичні особливості тощо. 
Варіант 1. Звернути увагу на опис у тексті катедри. 
Варіант 2. Звернути увагу на опис у тексті монастиря домініканів.
ІV. Усний вибірковий переказ наукового тексту відповідно до комунікативного завдання 
V. Домашнє завдання: 
1. Оформити письмовий вибірковий переказ тексту, опрацьованого на уроці, докладно зупинившись на описі катедри чи монастиря домініканів. 
2. Дослідити, чим відрізняється стиль бароко від рококо в архітектурі. Скласти порівняльну таблицю.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: про Львів, переказ, пам'ятки Львова
Переглядів: 22322 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 2.9/18
Всього коментарів: 0
avatar