Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Переказ твору - Космічний прелюд
31.05.2015, 00:57
загрузка...

Письмовий докладний переказ тексту публіцистичного стилю з творчим завданням(висловленням власного ставлення до героїв, їхніх вчинків)

Нам відмовлено в довгому житті;

залишимо праці, які доведуть, що ми жили!

Пліній Старший

На четвертому місяці вагітності його матір, учительку французької мови Київської гімназії, було заарештовано за участь у політичній демонстрації. У Лук’янівській в’язниці було від чого збожеволіти!  Матір народила його в глибокому безумі...

Важка психічна хвороба передчасно  звела матір у могилу.  Батька так само не стало задовго до синового повноліття. Отже, своїх батьків він не знав. Його виховував дідусь – людина в Полтаві знана й шанована.

Так пізніше напишуть його біографи. Та згодом, уточнюючи дату народження майбутнього геніального фізика, несподівано з’ясують, що насправді народився він не  в Києві, а в Полтаві, а справжнє його ім’я – не  Юрій Кондратюк, хоч саме під цим іменем він увійшов до історії світової космонавтики. Справжнє ім’я вченого – Олександр Шаргей. Рятуючи життя під час громадянської війни, він, тоді ще зовсім юний, змушений був узяти  наймення загиблого приятеля...

Закінчивши Полтавську гімназію, він (тоді ще Шаргей) вступив до Петроградського  політехнічного інституту. Проте провчився лише місяць – у листопаді 1916 року  його забрали до війська.

Куди тільки не закидала його примхлива доля! Був на Закавказькому фронті, тоді в захопленому денікінцями Києві, знову на Кавказі... Після закінчення громадянської війни він, Юрій Кондратюк, інженер без вищої освіти, будує на Кавказі  елеватори, пізніше  зводить елеватори у Сибіру.

Усього проектуванню та будівництву  елеваторних господарств Юрій Кондратюк віддав дев’ять років. І саме протягом цих дев’яти років, не знаючи ні  вітчизняних,  ні зарубіжних досягнень у теорії космічних польотів, цей інженер-самоук  зробив найточніші розрахунки майбутніх космічних трас. Він запропонував спосіб досягнення поверхні великих  небесних тіл. У 1969 році  американські дослідники космосу скористалися його ідеєю, випробовуючи  свій “Арроllо” і визнаючи, що найперший у світі політ астронавтів здійснено ними саме за “трасою Кондратюка”. В основу своїх унікальних досліджень американські вчені поклали відкриття українського вченого,  на той час учорашнього гімназиста, здійснене ним... 1917 року.

Чимало інших ідей Юрія Кондратюка знайшли  застосування в космонавтиці.

Будуючи елеватори, Кондратюк продовжує розрахунки  орбіт штучних супутників Землі та Місяця, креслить схеми відповідних приладів. Третій, удосконалений  варіант рукопису науковець  надсилає  1925  року до видавництва “Головнаука”.

Та Москву відкриття Кондратюка не зацікавили. Рукопис повернули авторові. Причина?  Кошти на передчасні фантазії не передбачалися. Тоді Юрій Кондратюк друкує рукопис власним коштом. Книжка побачила світ 1929 року. Тут було все:  перспективи освоєння космосу, дані космічного корабля, типи траєкторій.

Через рік Кондратюк був заарештований за... шкідництво. На волю він вийшов тільки через 7 років.

Повернувшись в Україну, інженер без вищої освіти Юрій Кондратюк зробив ще одну спробу прислужитися радянській науці: він згуртував  у Харкові творчий колектив, який  розробив проект  унікальної вітроелектростанції. І це відкриття не було помічено... Вже значно пізніше Кондратюків проект допоміг будівельникам Останкінської вежі у Москві.

1941 року Юрій Кондратюк одним із перших вступив у дивізію народного ополчення. Як згадували його однополчани, рядовий Кондратюк підтримував  між штабом та батальйоном  телефонний зв’язок. Під час  ворожої  атаки зв’язок перервався. Боєць Кондратюк  кинувся уперед і впав, підкошений кулями. Геніальний  учений загинув 3 жовтня 1941 року (За М.Сорокою; 460 сл.)

 

  • Пояснити лексичне значення слів  прелюд (вступ до музичного твору; перен. – вступ до  чогось), елеватор (споруда, де приймають, зберігають, зважують великі маси сипких матеріалів, найчастіше зерна); траєкторія (лінія польоту), перспектива (види, плани на майбутнє).
  • Дібрати синоніми до слів  біографія,  примхливий,  унікальний.
  • Скласти план (орієнтовний: І. Що писали його біографи. ІІ. Не Юрій Кондратюк, а Олександр Шаргей. ІІІ. Недовге навчання в політехнічному. ІV. Примхлива доля винахідника. 1. Закавказький фронт, окупований Київ. 2. Інженер без вищої освіти будує елеватори. V. Наукові здобутки Кондратюка. 1. У вільний від роботи час - розрахунки майбутніх космічних трас. 2. Найперший політ астронавтів зідйснено за “трасою Кондратюка”. 3. Відмова видавництва “Головнаука”. 4. Свої розрахунки науковець друкує сам. VІ. Арешт за... шкідництво. VІ. Ще одна спроба прислужитися науці. VІІ. Загибель генія).
  • На дошці записати: Петроградський  політехнічний інститут; Закавказький фронт; елеваторні господарства; теорії космічних польотів; розрахунки космічних трас; “Арроllо”; дані космічного корабля; унікальна вітроелектростанція, дивізія  народного ополчення.
  • Написати докладний переказ, завершивши його стислою розповіддю про внесок українських учених до розвитку  світової  науки.

Словникова робота:

1. З’ясуйте значення слів: прелюд(вступ до музичного твору; перен. – вступ до чогось), елеватор(споруда, де приймають, зберігають, зважують великі маси сипких матеріалів,найчастіше зерна); траєкторія (лінія польоту), перспектива(види, плани на майбутнє).

2. Доберіть до слів синоніми: біографія(життєпис), примхливий(вередливий, капризний), унікальний(особливий, рідкісний)

3. Поясніть орфограми та пунктограми у реченнях: Та згодом, уточнюючи дату народження майбутнього геніального фізика, несподівано з’ясують, що насправді народився він не в Києві, а в Полтаві, а справжнє його ім’я – не Юрій Кондратюк, хоча саме під цим іменем він увійшов до історії світової космонавтики. Повернувшись в Україну, інженер без вищої освіти Юрій Кондратюк зробив ще одну спробу прислужитися радянській науці: він згуртував у Харкові творчий колектив, який розробив проект унікальної вітроелектростанції.

Творче завдання.

Доведіть або спростуйте думку: «В умовах бездержавності світлі голови нерідко залишалися або не затребованими на рідній землі, або змушеними шукати кращої долі на чужині, відкривати і розширювати наукові та мистецькі горизонти в інших куточках планети». Свої міркування підтвердіть конкретними фактами.

Орієнтовний складний план

1. Важке й безрадісне дитинство хлопчика.

2. Справжні відомості про життя Юрія Кондратюка:

а) важкі випробування долі;

б) проектування та будівництво елеваторних господарств;

г) найточніші розрахунки майбутніх космічних трас інженером-самоуком;

д) найперший у світі політ астронавтів здійснено саме за «трасою Кондратюка».

3. Розрахунки орбіт штучних супутників Землі та Місяця:

а) третій, удосконалений варіант рукопису;

б) відмова видавництва «Головнаука»;

в) свої розрахунки науковець друкує сам.

4. Арешт за... шкідництво.

5. Ще одна спроба прислужитися науці.

6. Загибель ученого.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: переказати, переказ тексту, Космічний прелюд переказ
Переглядів: 1726 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar