Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Перлина Поділля
14.12.2020, 22:05
загрузка...

«Подільські Товтри» — це національний природний парк. Він є осередком збереження ландшафтного та біологічного різноманіття, історичної та культурної спадщини Поділля. Також він є центром оздоровчого й пізнавально‑спортивного туризму.

1995 року в Софії було ухвалено Всеєвропейську стратегію біологічного й ландшафтного різноманіття. Ця Стратегія передбачає забезпечення в усіх регіонах Європи охорону рослинного й тваринного світу, унікальних ландшафтів, а також створення всеєвропейської екологічної мережі, у якій особливу роль має бути відведено природоохоронним територіям.

Науково‑технічний прогрес, позитивно позначившись на багатьох галузях техніки, одночасно негативно вплинув на біологічне середовище, що виявилося в порушенні природних екосистем і органічних взаємозв’язків між окремими ланками життя на планеті.

Дедалі очевиднішим стає той факт, що охорона біологічного життя планети неможлива без збереження й відновлення цілісних екосистем. Людство переконалося, що осередками такої діяльності мають стати природоохоронні установи, зокрема заповідники й парки.

Найбільшого поширення з‑поміж таких природоохоронних інституцій набули національні природні парки. На них покладено великі сподівання щодо збереження, охорони й відновлення тих природних осередків життя, які ще не до краю згублені.

Національний природний парк «Подільські Товари» в регіоні Поділля виступає єдиним природоохоронним осередком, де можливі планомірні багаторічні спостереження за зміною природних процесів, поведінкою рослин і тварин (особливо раритетів) і розробка наукових основ їх збереження. У природоохоронній сфері такі парки є основним полігоном для багатолітніх моніторингових спостережень.

Саме таким є парк «Подільські Товари» у Хмельницькій області. Метою його діяльності є збереження унікального творіння природи — Подільських товар і їхнього генофонду рослин, тварин, грибів та бактерій. За площею цей парк — найбільший у Європі. Подільські товари, які не мають аналогів у Європі, є тою перлиною, тим феноменом природи, заради якого і було створено цей природоохоронний парк. Беручи до уваги неповторність товар, стратегічне значення для природи регіону, кліматичну й гідрологічну роль, характерний рослинний і тваринний світ, їх збереженням опікувалося не одне покоління дослідників — і вітчизняних, і зарубіжних.

Товарове пасмо здебільшого вкрите лісами, де править дуб звичайний, а супутниками дуба є граб звичайний, ясен звичайний, клен гостролистий, клен‑явір. А в районі селища Сатанова дивом зберігся природний осередок бука європейського, який тут є східною межею ареалу. Тож цей об’єкт також має статус заповідника державного рівня.

Найбільш цікавими з наукової точки зору, але набагато меншими територіально утворами Товтрового пасма є степові або змішані лісостепові території, оскільки тут зростає найбільше рідкісних видів рослин і їх угруповань. Сприятливий клімат обумовив розвиток різноманітної флори, фауни, визначив мозаїчність ландшафту.

Саме Товтрове пасмо подарувало Поділлю третє місце за рослинним розмаїттям після Криму та Карпат. За точними статистичними даними перегляду флори, на території заповідника росте 1300 видів рослин, з яких близько 300 є рідкісними й цінними для науки. Ці види занесено до Червоних книг України, Європи і Бернської конвенції.

441 слово за С. Ковальчуком

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 50 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar