Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Першоджерела історичної пам'яті
14.12.2020, 22:33
загрузка...

Текст

Було літо 1113 року, теплий вітерець проник у вузьке віконце келії, приголубив стомлені повіки ченця, ворухнув довгою бородою. День за днем, місяць за місяцем, рік за роком старий чернець Києво-Печерського монастиря Нестор описував минувшину. Він не помічав, як спливає час. Історія заполонила Несторове серце. Тільки для короткого сну і скромної трапези підводиться він з-за столу, щоб відтак продовжити роботу над великим задумом: описати події від всесвітнього потопу до сьогодення.

Літа зігнули спину, посріблили волосся, висушили колись здорове й сильне тіло. Від довгого сидіння, від скромного харчу (хліб, овочі й вода) слабнуло серце, зросталися суглоби, але Нестор зневажав поклик плоті. Прагнув завершити літопис. Про події за межами келії дізнавався від молодого монаха-послушника, який приносив йому хліб і воду. Невтішними були відомості: влада, гординя і багатство роз'їдають душі людей. Скрізь чвари і неспокій. І ще одна новина: на великокняжому київському престолі новий князь - Володимир Мономах. Історик і письменник Київської Русі, Нестор, мабуть, не до кінця усвідомлював, який неоціненний дар зробив він наступним поколінням! «Повість минулих літ» стала першоосновою вивчення історії нашого народу. Було чимало інших літописів тієї пори (за часів Ярослава Мудрого було закінчено найдавніше літописне зведення), але жоден з них своєю універсальністю, послідовністю не може зрівнятися з «Повістю минулих літ* Нестора. Літописець розповідає про східних слов'ян, про землі, які вони заселяли. З особливою ретельністю описує Подніпров'я, зокрема, подорож по Дніпру апостола Андрія в І столітті н. є., коли він уподобав гори, на яких згодом виник Київ. Використовуючи джерела про ранні слов'янські племена, про заснування Києва, утворення могутньої держави на Сході Європи -Київської Русі, автор «Повісті минулих літ» витлумачив їх з позицій історика. Він не був апологетом князівської влади, тому на багатьох князів у нього критичний погляд. Звичайно, засновник Києва князь Кий, а також Аскольд і Дір, Ольга, Володимир і Ярослав, Борис і Гліб - гідні похвали. Передусім за їхнє служіння вітчизні. Нестор вважає, що кожен правитель має бути патріотом і миротворцем. Він високо цінує вміння монарха помиритися з ворожою країною (як це робив князь Олег, підписавши договір між Київською Руссю і Візантійською імперією 907 і 911 років), помирити князів, відвернути шляхом переговорів вторгнення ворожих племен на територію держави.

Упродовж віків історична хроніка киянина Нестора була прикладом єднання, патріотизму і поваги до інших народів. Літописець прагнув, щоб його читачі не тільки поринали в минуле, а й узяли з історії урок на майбутнє.

«Повість минулих літ» справила значний вплив на становлення історичної науки в Україні, Росії й Білорусії. Добре відома була вона в країнах Заходу. З XIV до XVIII століття було зроблено понад двісті списків літопису з незначними переробками й доповненнями. Інтерес до одного з найповніших літописів Київської Русі супроводжувався зростанням уваги до особи його автора. А мешканці Києво-Печерської лаври від покоління до покоління берегли пам'ять про Нестора - одного з найвизначніших діячів Київської Русі

Переказ

Було літо 1113 року. У вузьке віконце келії проник теплий вітерець, приласкав стомлені повіки ченця, погрався його довгою бородою. Але чернець не помітив цього, як не помічав і спливу часу: його серце заполонила історія. День за днем, місяць за місяцем,

рік за роком сивий чернець Києво‑Печерського монастиря Нестор описував минувшину. Він переривався тільки для короткого сну і мізерної трапези, щоб опісля продовжити кропітку роботу: опис подій від всесвітнього потопу до сьогодення.

Невблаганні літа зігнули спину, посріблили волосся, виснажили колись здорове й сильне тіло. Довге сидіння за столом і скромний харч (хліб, овочі й вода) позначилися на здоров’ї: слабнуло серце, зросталися суглоби. Та Нестор зневажав плоть, його прагненням було завершити літопис. Єдиним зв’язком із зовнішнім світом був молодий монах, який приносив йому хліб і воду і розказував новини. Невтішними були оповідки, вони

свідчили про те, що влада, гординя і багатство нівечать душі людей; скрізь смута, чвари і неспокій. І дуже важлива подія: на великокняжому київському престолі новий князь — Володимир Мономах.

«Повість минулих літ» Нестора стала фундаментом вивчення історії нашого народу. Проте автор, мабуть, не до кінця усвідомлював, який неоціненний дар зробив він прийдешнім поколінням! Відомо чимало інших тогочасних літописів (згадаймо, що за часів Ярослава Мудрого було укладено літописне зведення), але жоден з них не був таким універсальним, послідовним, як «Повість минулих літ».

Історик і письменник, Нестор розповів про східних слов’ян і заселені ними землі. Із ретельністю змалював Подніпров’я, зокрема подорож по Дніпру апостола Андрія і вподобання ним гір, на яких згодом виник Київ. Саме як історик використав Нестору своїй роботі джерела про ранні слов’янські племена, про заснування Києва і утворення могутньої східноєвропейської держави Київської Русі. Він не був захисником князівської влади і критично описував багатьох князів. При цьому схвалював діяльність, передусім пов’язану зі служінням батьківщині, і засновника Києва князя Кия, і князів Аскольда і Діра, Володимира і Ярослава, княгиню Ольгу. Нестор переконаний, що кожен правитель має бути патріотом і миротворцем. Він дуже цінив дипломатичність монарха, його вміння миритися з ворожою країною. Це літописець показав на прикладі князя Олега, який уклав

договори між Київською Руссю і Візантією. Цінував літописець і вміння примирити князів, відвернути шляхом переговорів як міжусобну ворожнечу, так і вторгнення ворожих племен на територію держави.

Киянин Нестор створив літописну пам’ятку, що назавжди стала прикладом патріотизму і поваги до інших народів. Автор прагнув, щоб його хроніка дала змогу читачам не тільки поринути в минуле, а й почерпнути з історії урок на майбутнє.

«Повість минулих літ» сприяла становленню історичної науки в Україні, Росії й Білорусії. Ії добре знали в країнах Заходу. В період з XIV до XVIII століття було зроблено понад двісті копій літопису з незначними переробками й доповненнями. Це був один з найповніших літописів Київської Русі, інтерес до якого привертав увагу і до його автора. А ченці Києво‑Печерської лаври з покоління в покоління передавали пам’ять про літописця Нестора — визначного діяча Київської Русі.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 179 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar