Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Письмовий переказ тексту “Петрусева пшениця” за М.Романікою
22.10.2019, 21:30
загрузка...

Тема уроку:  Письмовий переказ тексту “Петрусева пшениця” за М.Романікою.

Мета уроку:  Вчити дітей усно і письмово передавати послідовно зміст зв’язного тексту;

                      вміти ставити запитання до тексту і давати точні відповіді на них;

                      розвивати зв’язне мовлення;

                      уточнювати і збагачувати мовленнєвий запас слів.

                      Виховувати бережне ставлення до хліба, вміння цінувати дружбу і товариськість.

Обладнання:  ілюстрації, фонограма, хліб на рушнику, малюнки, схеми-опори, картки.

Література:

  1. Бадер В. “Розвиток мовлення школярів під час роботи над реченням” “Початкова школа” №8, 2002р.

  2. М. І. Дорошенко. Збірник текстів для переказів у 1-3 класах

  3. Нечай Л. Д. Учнівські твори в початкових класах.

  4. Воскресенська Н. О., Свашенко А. О. Дидактичний матеріал з розвитку мовлення в 4 класі.

  5. Головко І. Системність у роботі над текстами “Початкова школа” №2 1998р.

Хід уроку.

І. Організаційна частина.

ІІ. Вступна бесіда вчителя (під музичний супровід).

         Діточки! Закрили на хвилинку свої оченятка і уявили собі таку картину...

         Поле... Широкий, безмежний простір... В свіжезорану землю падають зернятка. Їх легенько пригортають зверху і вони починають проростати, тягнутися до сонечка, яке пестить їх своїми промінчиками, як матінка своє дитятко. Ось вони вже піднесли до неба свої рученята-колоски, а лагідний вітерець мовби розчісує їх, нахиляючи то в один бік, то в другий... Проходять дні і ось вони вже з молодих зеленокосих перетворилися в мудрих золотокосих колосків.

            Лан шумить, перешіптується з вітром, сонцем, небом, між собою; радіє тому, що виріс такий густий, високий і багатий. Так виростає хліб.

         Дітки, ми побували з вами в чарівному світі і уявили, як виростає хліб.

 

ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності учнів.

  1. Відкрили свої оченята і повернулися думками до нашого класу на урок української мови, на якому ми будемо писати переказ “Петрусева пшениця”.

  2. Робота над виставкою малюнків «Пшеничне поле».

ІV.  Словникова робота.

  1. Словниковий диктант над групою слів, які вивчалися на минулих уроках.

           - Діти, візьміть ручки, проведемо словникову роботу,

             записуючи вивчені слова.

Зернина, Петрусь, пшениця, поливав, хвалиться, мільйон, підтримують.

  1. Робота над схемою-опорою.

     -  Уважно подивіться на групу слів, з якою ми познайомимося

         сьогодні на уроці.

               Щодня, беззахисна, океан.

     -  Знайдіть в орфографічному словнику, використовуючи свої

         знання алфавіту, слово океан.

     -  Придумайте з цим словом речення (І гр.)

     -  підберіть до нього прикметники (ІІ гр.)

V.  Робота над заголовком.

-  Перед тим, як я буду читати текст переказу, давайте разом

    подумаємо і скажемо, використовуючи 1-е і останнє речення та свої малюнки, чому текст називається “Петрусева пшениця”?

1 речення: Задумав Петрусь великий колосок пшениці виростити.

Останнє речення: І вирішив посіяти Петрик цілу жменю зернин.

VI.  Читання вчителя тексту

Петрусева пшениця

         Задумав Петрусь великий колосок пшениці виростити. Він поклав у землю зернину й водичкою поливав.

Виросла пшениця вища за хлопчика. Колосок був великий і важкий. Щодня бігає Петрик дивитися, чи не дозріла пшениця. Татові хвалиться, що його колосок найбільший у світі.

         Одного разу Петрусь навідався до пшениці. Хлопчик мало не заплакав. Вітер зламав стебло. Тато заспокоїв сина. Він повів Петруся в поле й показав широкий океан пшениці. Вітер котив нивою золоті хвилі.

         Хлопчик дізнався від тата, що одна стеблина – беззахисна. Коли їх багато, вони одна одну підтримують.

         І вирішив посіяти Петрик цілу жменю зернин.      (95 слів).

 

VII.  Бесіда за змістом прочитаного та мовний аналіз тексту (схема-опора).

  1. Словникова робота:

- виростити колосок пшениці;

- великий, важкий колосок;

- поламав вітер стебло;

- широкий океан пшениці;

- золоті хвилі;

- одна стеблина – беззахисна;

- одна одну підтримують.

  1. Відповіді на запитання вчителя

- Що задумав виростити Петрусь?

Задумав Петрусь великий колосок пшениці виростити.

         - Що хлопчик зробив із зерниною?

           Він поклав у землю зернину й водичкою поливав.

         - Яка виросла пшениця?

         Виросла пшениця вища за хлопчика.

         - Який був колосок?

           Колосок був великий і важкий.

           - Чому бігає щодня Петрик дивитись на пшеницю?

         Щодня бігає Петрик дивитися, чи не дозріла пшениця.

         - Чим хвалиться хлопчик татові?

Татові хвалиться, що його колосок найбільший у світі.

         - Куди одного разу навідався Петрик?

         Одного разу Петрусь навідався до пшениці

         - Що хлопчик мало не зробив?

         Хлопчик мало не заплакав.

         - Що зробив вітер?

         Вітер зламав стебло.

         - Що зробив тато?

         Тато заспокоїв сина.

         - Куди повів він Петруся і що показав?

         Він повів Петруся в поле й показав широкий океан пшениці.

         - Що котив вітер нивою?

         Вітер котив нивою золоті хвилі.

         - Про що дізнався хлопчик від тата?

         Хлопчик дізнався від тата, що одна стеблина – беззахисна.

         - Коли стеблини підтримують одна одну?

         Коли їх багато, вони одна одну підтримують.

         - Що вирішив зробити Петрик?

         І вирішив посіяти Петрик цілу жменю зернин.

 

VIII.  Колективне складання плану і запис його на дошці.

(Вчитель читає частини, а учні складають питання до них).

План.

1. Що задумав виростити Петрусь?

2. Яка виросла пшениця?

3. Чим хвалиться Петрусь татові?

4. Що сталося із стеблом?

5. Куди повів тато сина?

6. Про що Петрусь там дізнався?

7. Що він вирішив?

 

- За цим планом працює перша група, а друга група працює за розповідним планом, який склала я.

План.

1. Петрусь задумав виростити пшеницю.

2. Вітер зламав стебло.

3. Один колос – беззахисний.

4. Вирішив хлопчик посіяти жменю зерна.

 

ІХ. Усний переказ тексту за пунктами плану (диференційований підхід до повного переказу).

  1. Переказ частинами.

  2. Переказ уцілому (із використанням контрольних слів і виразів, поданих вчителем).

 

Х.  Фізкультхвилинка.

ХІ.  Повторне читання тексту вчителем.

ХІІ. Написання переказу.

ХІІІ.  Зачитування робіт, їх аналіз.

ХІV.  Підсумок уроку.

- Діти, сьогодні на уроці ми з вами дізнались про те, як виростає хліб. Зрозуміли, що одного можна легко зламати, побороти, а от коли всі разом, гуртом – як ті колоски на пшеничному лані- тоді не страшні ні вітер, ні буря, ніяка зла сила. Треба дружити, в дружбі наша сила і наше щастя.

         І от за те, що ми з вами продуктивно потрудились, зрозуміли, як вирощувати хліб, пшеничний лан прислав вам свій подарунок – оцю запашну паляницю. Прийміть її і кожний покуштуйте – оце і будуть ваші оцінки за урок. І пам’ятайте:

Не кидайсь хлібом...

Не кидайсь хлібом, він святий! –

в суворості ласкавій,

бувало каже дід старий

малечі кучерявій.

- Не грайся хлібом, то ж бо гріх! -

іще до немовляти,

щасливий стримуючи сміх,

бувало каже мати.

Бо красен труд, хоч рясен піт,

бо жита дух медовий

життя несе у людський світ

і людські родить мови.

Хто зерно сіє золоте,

в землі палку невтому,

той сам пшеницею зросте

на полі вселюдському.

                           М. Рильський.

ХV.  Домашнє завдання:

   І група – намалювати малюнок, придумати речення зі словом океан;

   ІІ група – намалювати малюнок, придумати речення зі словом океан і скласти розповідь “Океан”.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 42 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar