Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ |
06.11.2020, 23:31 | |
загрузка...
Текст 1. Північне сяйвоНебо, розцвічене холодними блискучими кристалами, що переливаються всіма відтінками веселки, - це чи не чудо? Це не чудо, це природне явище, і ім’я йому - полярне сяйво.
Полярне сяйво - це незвичайне світлове явище, що утворюється час від часу у верхніх шарах атмосфери Землі. Воно зникає у вигляді низки різнокольорових смуг, які можуть змінювати свій колір і розмір. Через те, що таке явище протягом століть спостерігають жителі полярних областей пічної півкулі, його часто називають північним.
Виникає це унікальне видовище через взаємодію космічного випромінювання, що проникає у верхній шар атмосфери, з магнітним полем нашої планети. Космічне випромінювання проникає в зони, які мають форму кілець, що оточують полюси Землі. Частинки газів зі складу атмосфери (кисень, водень, гелій) зіштовхуються із зарядженими частинками сонячного вітру - потоками часток сонячних атомів, що летять у космосі великою швидкістю. Саме ці зіткнення викликають таке яскраве світіння, яке раніше вважалося дивом. Прадавні люди вважали північне сяйво відблисками копій міфічних небесних велетнів, що сходяться у двобої.
Форми, що їх набуває північне сяйво, можуть бути різноманітними: дуга, стрічка, інколи навіть корона або просто пляма. Північне сяйво не пересувається небосхилом. Центр його залишається на постійному місці. Форма ж повільно змінюється, що супроводжується пульсаціями світла й неяскравими світловими спалахами.
Ці кольорові смуги мають ширину до ста шістдесяти кілометрів, а довжину - до тисяча шестисот кілометрів. Танцюючи в темному небі, північне сяйво нагадує язики полум’я - видовище, яке зачаровує й чарує. Північне сяйво відбувається на Землі, але викликане воно процесами, що відбуваються на Сонці.
Полярне сяйво може набувати багатьох кольорів, що свідчить про широкий спектр випромінювання: білий, жовтий, зелений, блакитний, фіолетовий і червоний кольори різної інтенсивності. Глибина «пірнання» заряджених частинок в атмосферу визначає колір і яскравість сяйва. Також яскравість кольору залежить від того, атоми якого газу «трапляться на шляху» зарядженим частинкам.
Це дивовижне небесне світіння люди спостерігають із найдавніших часів. Деякі шибайголови вирушали в подорожі на Північ, незважаючи на небезпеку, лише задля того, щоб на власні очі спостерігати чарівне видовище.
Спостерігати полярне сяйво найкраще за безхмарного неба й темної пори доби. Крім того, обов’язковою умовою для спостереження за північним сяйвом є ясний, морозний вечір у період із жовтня по січень, а також знаходження спостерігача за містом - удалині від міських вогнів.
Видно сяйво найкраще на острові Ісландія, на території Норвегії, Канади, архіпелагу Шпіцберген. В Європі лютий вважається місяцем, найсприятливішим для спостереження небесної краси. Завдяки певним небесним антициклонам небо в цей час зазвичай ясне й чисте.
На Північному полюсі північне сяйво буває майже щоночі, у Скандинавії і Північній Америці - від двадцяти до двохсот разів на рік. П’ять-десять разів на рік північне сяйво буває на широтах Парижа й Лондона. Один раз північне сяйво спостерігали навіть у Мехіко.
Земля - не єдина планета, де буває північне сяйво. На Юпітері небеса в районі Північного полюса палахкотять ще грандіозніше.
Текст 2. Що таке полярне сяйвоБiльшiсть часток сонячного вiтру вiдхиляється земним магнiтним полем i не досягає земноï поверхнi. Але деякi з них можуть проникати в деформоване магнiтне поле. Цi частки збираються у хвостi магнiтного поля i в радiацiйних поясах (вони розташованi на висотах 4 000 i 16 000 км) над нiчною пiвкулею землi, де тимчасово затримуються. Полярнi сяйва бувають рiзного кольору i форми. Вони можуть мати форму променя або дуги, блукаючого свiтла або повiльного тлiння. Частiше за все ïх спостерiгають у тiй частинi пiвнiчноï пiвкулi, яка включає в себе пiвнiчнi областi Скандинавiï, Канаду й Аляску. Iнодi полярне сяйво можна побачити i в Центральнiй Європi. Тут воно виникає як червоне мерехтiння в пiвнiчнiй частинi неба. Часом це явище спостерiгають i в Азiï. Мабуть, ранiше люди бачили полярнi сяйва частiше. У селах навiть викликали пожежнi машини, оскiльки здавалося, що на пiвночi трапилася велика пожежа. Тепер уночi мiста освiтленi так яскраво, що важко помiтити тьмяне свiтло на небi. (3 Дитячоï енциклопедiï; 153сл.).
Орiєнтовний план 3. Лексична робота. Деформований пошкоджений, викривлений. | |
Переглядів: 424 | Завантажень: 0 | |
Всього коментарів: 0 | |
| |