Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Північне сяйво
06.11.2020, 23:31
загрузка...

Текст 1. Північне сяйво

Небо, розцвічене холодними блискучими кристалами, що переливаються всіма відтінками веселки, - це чи не чудо? Це не чудо, це природне явище, і ім’я йому - полярне сяйво.
Полярне сяйво - це незвичайне світлове явище, що утворюється час від часу у верхніх шарах атмосфери Землі. Воно зникає у вигляді низки різнокольорових смуг, які можуть змінювати свій колір і розмір. Через те, що таке явище протягом століть спостерігають жителі полярних областей пічної півкулі, його часто називають північним.
Виникає це унікальне видовище через взаємодію космічного випромінювання, що проникає у верхній шар атмосфери, з магнітним полем нашої планети. Космічне випромінювання проникає в зони, які мають форму кілець, що оточують полюси Землі. Частинки газів зі складу атмосфери (кисень, водень, гелій) зіштовхуються із зарядженими частинками сонячного вітру - потоками часток сонячних атомів, що летять у космосі великою швидкістю. Саме ці зіткнення викликають таке яскраве світіння, яке раніше вважалося дивом. Прадавні люди вважали північне сяйво відблисками копій міфічних небесних велетнів, що сходяться у двобої.
Форми, що їх набуває північне сяйво, можуть бути різноманітними: дуга, стрічка, інколи навіть корона або просто пляма. Північне сяйво не пересувається небосхилом. Центр його залишається на постійному місці. Форма ж повільно змінюється, що супроводжується пульсаціями світла й неяскравими світловими спалахами.
Ці кольорові смуги мають ширину до ста шістдесяти кілометрів, а довжину - до тисяча шестисот кілометрів. Танцюючи в темному небі, північне сяйво нагадує язики полум’я - видовище, яке зачаровує й чарує. Північне сяйво відбувається на Землі, але викликане воно процесами, що відбуваються на Сонці.
Полярне сяйво може набувати багатьох кольорів, що свідчить про широкий спектр випромінювання: білий, жовтий, зелений, блакитний, фіолетовий і червоний кольори різної інтенсивності. Глибина «пірнання» заряджених частинок в атмосферу визначає колір і яскравість сяйва. Також яскравість кольору залежить від того, атоми якого газу «трапляться на шляху» зарядженим частинкам.
Це дивовижне небесне світіння люди спостерігають із найдавніших часів. Деякі шибайголови вирушали в подорожі на Північ, незважаючи на небезпеку, лише задля того, щоб на власні очі спостерігати чарівне видовище.
Спостерігати полярне сяйво найкраще за безхмарного неба й темної пори доби. Крім того, обов’язковою умовою для спостереження за північним сяйвом є ясний, морозний вечір у період із жовтня по січень, а також знаходження спостерігача за містом - удалині від міських вогнів.
Видно сяйво найкраще на острові Ісландія, на території Норвегії, Канади, архіпелагу Шпіцберген. В Європі лютий вважається місяцем, найсприятливішим для спостереження небесної краси. Завдяки певним небесним антициклонам небо в цей час зазвичай ясне й чисте.
На Північному полюсі північне сяйво буває майже щоночі, у Скандинавії і Північній Америці - від двадцяти до двохсот разів на рік. П’ять-десять разів на рік північне сяйво буває на широтах Парижа й Лондона. Один раз північне сяйво спостерігали навіть у Мехіко.
Земля - не єдина планета, де буває північне сяйво. На Юпітері небеса в районі Північного полюса палахкотять ще грандіозніше.

Текст 2. Що таке полярне сяйво

Бiльшiсть часток сонячного  вiтру  вiдхиляється  земним  магнiтним полем i не досягає земноï поверхнi. Але деякi  з  них  можуть проникати в деформоване магнiтне поле. Цi  частки  збираються  у  хвостi магнiтного поля i в радiацiйних поясах (вони розташованi  на  висотах  4 000 i 16 000 км) над нiчною пiвкулею землi, де тимчасово затримуються.

Полярнi сяйва бувають рiзного кольору i форми. Вони  можуть  мати  форму променя або дуги, блукаючого свiтла або повiльного  тлiння.  Частiше  за все ïх спостерiгають у  тiй  частинi  пiвнiчноï  пiвкулi,  яка включає в себе пiвнiчнi областi Скандинавiï, Канаду й Аляску. Iнодi полярне сяйво можна побачити i  в Центральнiй  Європi.  Тут воно виникає як червоне мерехтiння в пiвнiчнiй частинi неба. Часом це явище спостерiгають i в Азiï.

Мабуть, ранiше  люди  бачили  полярнi  сяйва  частiше.  У  селах  навiть викликали пожежнi машини, оскiльки здавалося, що  на  пiвночi  трапилася велика пожежа.  Тепер  уночi  мiста  освiтленi  так  яскраво,  що  важко помiтити тьмяне свiтло на небi.

(3 Дитячоï енциклопедiï; 153сл.).


Завдання до тексту
1. Визначити стиль i тип мовлення.
2. Скласти план до тексту. 

Орiєнтовний план
1. Утворення полярного сяйва.
2. Полярнi сяйва рiзнi за формою i кольором.
3. Мiсця, де найчастiше видно полярне сяйво.
4. Ранiше полярнi сяйва бачили частiше.

3. Лексична робота. Деформований пошкоджений, викривлений.
4. Словниковий диктант. Записати та пояснити правопис слiв.
Пiвнiчнi областi Скандинавiï, полярне сяйво, уночi, тьмяний,
Пiвкуля, радiацiйний пояс, Центральна Європа.
5. Питання до тексту.
Як утворюється полярне сяйво?
На якiй висотi знаходяться радiацiйнi пояси?
Якими за кольором i формою бувають полярнi сяйва?
Де можна ïх спостерiгати?
Чому ранiше можна було бачити полярнi сяйва частiше?
6. За складеним планом Переказати текст.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 424 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar