Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Полонянка
22.03.2013, 23:45
загрузка...

Художні тексти з елементами опису природи або приміщення для письмового докладного переказу.

Дівчина очуняла у напівтемному наметі і помацала рукою стіну. Вона була з сухої повсті.  Під нею була також повсть. Стеля угорі була округла, в ній світилось відчинене віконечко.

Дівчина здогадалась, що це одна з ханових веж. Повстяний дім на колесах. Такі вежі ставлять на широких возах, а в ті вози запрягають по кілька пар волів. Коли возів багато, вони схожі на сіре містечко.

Полонянка заридала. У розпачі билась головою об мяку повстяну стіну. Що робити? Удушити себе? Чи вижити і врятуватись?

Увечері невільницю повели до хана. Його вежа нагадувала  затишну, чисту хату. Підлогу вистеляли білі баранячі шкури. Посередині стояв великий золотий підсвічник. У ньому горіла товста свіча. Світла ледь вистачало, щоб освітити обличчя старого  половчина.

Дівчина визивно глянула на хана.

- Дожени  мене конем! Покажи, що ти батир, а не ледачий кіт!

…Двоє верхівців летіли степом. Дівчина то сиділа в сідлі, то стояла в стременах. Як тільки другий верхівець підскакував і простягав до неї руку, вона ковзала під живіт коня. За мить знов вилітала в сідло, ставала на коліна і чимдуж неслася далі.

Нарешті вершниця влетіла в річку. Кінь переплив на другий берег, спіткнувся і впав. Важко поклав голову на землю і вмер. Дівчина зірвалась на ноги. Вона прагнула волі. Добутись волі усякою ціною! (За Р.Іванченко; 204 сл.).

 

*Пояснити лексичне значення слів хан (титул монарха у країнах Сходу в середні віки), половчин (представник тюркського кочового народу, що в ХІ-ХІІІ ст. населяв степи між Дунаєм і Волгою), батир (у східних народів – герой, богатир) повсть (виготовлений з вовни способом валяння цупкий матеріал).

*Дібрати синоніми до слів визивно, ковзати, чимдуж.

*Скласти план (орієнтовний: 

І. Дівчина очуняла в наметі. 

ІІ. Це одна з ханових веж. 

ІІІ. Що робити? 

ІV. Полонянка у хана. 

    1. Як у затишній хаті. 

    2. Підлогу вистеляли баранячі шкури.

    3.Золотий підсвічник. 

    4. Світла ледь вистачало. 

V."Дожени мене конем!” 

VІ. Верхівці в степу. 

VІІ.Загибель коня. 

VІІІ.Добутись волі! )

www.glazova.org.ua

 

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: аудіювання, полонянка переказ, Полонянка, полонянка українська мова, художній текст, 6 клас, полонянка текст
Переглядів: 9248 | Завантажень: 0 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 3.9/10
Всього коментарів: 2
avatar
1
клас
avatar
2
cool
avatar