Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Чому існують пори року
24.08.2020, 20:09
загрузка...

Текст 1.

Віддавна людинa  дивувався зміні пір року.

Чому влітку тепло, а взимку холодно?

Чому взимку ночі довгі?

Ми знаємо, що Земля обертається навколо Сонця, і одночасно вона обертається навколо своєї осі.

Обертаючись навколо Сонця, вона ще крутиться, як вовчок. Якби вісь Землі (уявлена лінія від Північного до Південного полюса) розташовувалася під прямим кутом до орбіти Землі навколо Сонця, у нас не було б пір року, а всі дні були б однаковими.

Але вісь Землі нахилена. Справа в тому, що на Землю діють різні сили.

По-перше, це притягання Сонця, по-друге, притягання Місяця, по-третє, обертання самої Землі. В результаті Земля обертається навколо Сонця в похилому положенні. Це положення зберігається цілий рік, тому вісь Землі завжди спрямована в одну крапку – на Полярну зірку.

Це означає, що частина року Північний полюс повернутий до Сонця, а другу частину схований від нього. Із‑за цього нахилу прямі промені Сонця іноді висвітлюють ділянку поверхні Землі до півночі від екватора, іноді – на екваторі, іноді – до півдня від екватора. Цей різний вплив прямих сонячних променів на ділянки земної поверхні й викликає зміну сезонів у різних районах земної кулі.

Коли Північна півкуля повернена до Сонця, у країнах до півночі від екватора літо, до півдня – зима. Коли прямі промені Сонця падають на Південну півкулю – тут наступає літо, а в Північному – зима. Самі довгі й самі короткі дні в році називаються днями зимового й літнього сонцестояння.

В усьому світі в кожному році є двоє доби, коли день дорівнює ночі. Це відбувається навесні й восени, рівно між днями сонцестояння. Восени це відбувається 22 вересня – це осіннє рівнодення, навесні 22 березня – весняне рівнодення.

Текст 2.

Земля здійснює шлях навколо Сонця протягом року. Щорічно в певний час Північна і Південна півкулі навперемінно отримують від Сонця то більше тепла і світла, то менше. В останньому випадку — холоднішає, і світловий день скорочується.

Проведемо експеримент. Направимо промінь ліхтарика прямовисно на квадрат білого картону так, щоб освітлена поверхня являла собою коло. З тієї ж відстані направимо промінь ліхтарика під кутом — освітлена вже велика поверхня, овальної форми, але освітлена слабше, ніж коло. Те ж відбувається і з сонячними променями. Узимку вони потрапляють під більш гострим кутом, і поверхня, що освітлюється ними, отримує менше світла і тепла, ніж улітку. Протилежна півкуля в цей час повернута до Сонця, вона краще освітлена, отримує більше тепла, і день там довше. На півночі ґрунт узимку не встигає прогрітися і, вкритий снігом, віддзеркалює промені Сонця.

(3 Дитячої енциклопедії; 135 сл.).

Завдання до тексту

1. Визначити стиль і тип мовлення.

2. Скласти план до тексту. Орієнтовний план

1. Земля здійснює шлях навколо Сонця протягом року

2. Проведемо експеримент.

3. Вплив Сонця взимку.


3. Словниковий диктант. Записати та пояснити правопис слів.

Узимку, улітку, щорічно, Сонце, експеримент, півкуля, віддзеркалювати.

4. Питання до тексту.

• За який час Земля здійснює оберт навколо Сонця?

• Чи рівномірно Північна і Південна півкулі отримують тепло від Сонця?

• Коли на планеті теплішає, а коли ні?

• У чому полягає експеримент?

5. За складеним планом Переказати текст.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: Чому існують пори року, переказ 5 клас, пори року
Переглядів: 232 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar