Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Прапор часів Хмельниччини
17.11.2019, 00:55
загрузка...

Можна сміливо стверджувати, що український прапор найбільше модифікувався за часів запорізького козацтва. На той час єдиного прапора для всієї України не існувало. Корогви були різнобарвні, із зображенням зірок, хрестів, сонць, місяців, гетьманських або місцевих гербів.

Для козацьких прапорів, які збереглися в описах із часів визвольної війни, очоленої Богданом Хмельницьким, добиралися такі кольори: червоний, малиновий, білий, блакитний, жовтий, чорний, зелений. До нас дійшло 14 описів таких прапорів.

Форма полотнища найчастіше була прямокутною та трапецієподібною, скошеною згори донизу або навпаки. Запоріжжя також дало поштовх українському флотському прапорництву. Корогва для корабельних походів обиралася біла із зображенням святителя Миколи, покровителя мореплавців.

Існував і великий прапор Запорізької Січі, який був червоним. На лицьовому його боці містилося біле зображення архангела Михаїла, а на зворотньому - білий православний хрест, оточений золотим сонцем, півмісяцем та зірками.

А ось про цей прапор не згадується ніде - ні в наукових, ні в численних публіцистичних виданнях. Пишуть про козацькі клейноди, розпорошені по далеких і ближчих світах, чужих музеях і сховищах. А тим часом у Білоцерківському краєзнавчому музеї є експонат, підпис під яким повідомляє: "Козацький прапор сотні Білоцерківського полку XVII століття".

Цю реліквію знайшли у сховку разом із церковними книгами та документами 1929 року у дерев'яній церкві, збудованій на честь Іоана Богослова, у селі Шпендіївці Кагарлицького району. І це не дивина, адже козаки традиційно зберігали прапори в церкві.

Розглянемо прапор детальніше. Розмір 130х85 см, пошитий із сукна брунатного кольору, має форму корогви з трьома фестонами, однобічний. На полотнищі нашитий аплікацією хрест, навколо нього - три восьмипроменеві зірки, під хрестом - півмісяць ріжками догори. Внизу, над середнім фестоном, нашита п'ятираменна корона з хрестом посередині, під нею - шабля. На бічних фестонах, що збереглися не повністю, теж були аплікації. Це видно із залишки пелюсточки на правому фестоні. Для аплікації використано вовняну тканину (сукно) яскраво-бурякового кольору з тонкою білою смужечкою. З обох боків прапора є фрагменти торочок, плетених із пряжі білого і темно-вишневого кольорів.

Зображені на прапорі хрест, півмісяць, зірки дуже характерні для козацької старшинської емблематики XVII-XVIII століть. Ці символи траплялися не тільки на прапорах, печатках, емблемах та гербах козацької старшини, а й на ужиткових речах: посуді, зброї тощо.

Про спільність походження Білоцерківського прапора з прапорами часів Хмельниччини свідчить і те, що вони однобічні. Можливо, це тогочасна традиція. Прапори XVIII століття двобічні, та й тканина там здебільшого дорожча, шовкова, привезена з Франції чи Китаю. Вони мали ті самі зображення. Але на той час з'являються і вигадливі, химерні картуші, а на них - козак із мушкетом, архангел Михаїл, Юрій Змієборець. На пізніших знаменах видно ще й написи; у XVII столітті всього цього ще не було.

Білоцерківський полк війська Запорозького був створений ще до Визвольної війни 1648 року. Можливо, цей прапор належав сотні чи іншому бойовому підрозділові цього полку. Унікальний експонат чекає на глибоке дослідження.

із часопису

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 62 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar