Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Крізь одвічні протиріччя. Переказ 9 клас.
28.10.2014, 13:47
загрузка...

Крізь одвічні протиріччя.  Переказ 9 клас.

Текст публіцистичного стилю для докладного переказу із творчим завданням.

Чому сьогодні в Україні багатьом так не подобається слово «національний»? Декому воно чомусь і досі відлунює пострахом, приниженням, дехто й без нього запросто собі пробуває. А для декого це все ще утвердження високого українського духу. Шкода, що бажана для нас держава громадянського суспільства не може бути в очах розплодженого на рідних теренах українофоба повноцінною державою всього народу. Не одна влада силкувалася у нас утвердити суспільство без української духовності, ідеї і, звичайно, мови. Нам і сьогодні часто пропагують без український варіант держави. Але ж відомо, що жодна нормальна сучасна країна не знала, не знає й не може знати безнаціональних чи стримано, злегка національних орієнтирів творення власних держав.

Якщо умирає мова в устах народу, умирає і народ. Тому така суттєва відмінність існує між українськомовним та російськомовним українцем. У нас діють десятки партій, «союзів», «двіженій», що домаганням офіційного статусу для російської мови маскують своє несприйняття національних орієнтирів українського державотворення. Не Україна як повносила європейська держава, а політично, економічно й культурно несамостійна Малоросія – така позиція ворожих до українства сил. Паралельно з домаганням законодавчо закріпити в Україні офіційну двомовність активно заявила про себе тенденція довести, сказати б, гіршість української мови, її нижчу якість порівняно, звісно, із старшобратівською. Реанімуються теорії, що посягають на давність та самобутність української мови. Тут доречно було б сказати таке: навіть якби наша мова справді народилася лише вчора, то й тоді нам належалось би захищати її як найбільшу святиню.

Незаперечно те, що наш народ – автохтон на цій землі, нізвідки він сюди не приходив, як повністю нікуди не виселявся, а й досі тут проживає, хоч і під різними самоназвами (анти, словени, руси, русини, українці). Навіть після найжорсткіших плюндрувань ми продовжували свій рід. Доказом цього служить збережена досі мова.

Полірелігійність, як і полікуртурність та полімовність – це складові одного намагання: не допустити повноцінного відродження ані української культури, ані мови, ані церкви. Служити Богові – плекати в собі чистоту духовну; служити Україні – жити для рідного краю як найвищої духовної цінності. Отже, Бог і Україна – поняття нерозривні. Служити Україні – отже – Богові, і навпаки. Тільки це є визначальним в умовах нашої багатоконфесійності.

Тож працювати є над чим. Господарем своєї долі повинен стати сам народ.

357 слів

За А. Погрібним

І. Напишіть, як ви розумієте поняття «духовність».

ІІ. Чи варто, на ваш погляд, бути націоналістом?

Завдання за текстом.

1. Поясніть значення слів.

Українофоб – противник, ненависник українців і всього українського.

Автохтон – корінний житель країни чи місцевості.

Багатоконфесійність – наявність кількох релігійних напрямів.

Полі… - перша частина складних слів, що відповідає слову «багато».

2. Доберіть синоніми до слів.

Реанімуватися – оживати, відновлюватися, відроджуватися.

Самостійний – вільний, незалежний, суверенний, відокремлений.

Самобутній – своєрідний, оригінальний, неординарний.

Повноцінний – самодостатній, довершений, досконалий, повний, абсолютний.

3. Доберіть означення до слів.

Держава – могутня, міцна, самостійна, вільна, соборна, рідна, мирна, народна, демократична, національна, нездоланна, чужа, ворожа, воююча, поневолена, розвинута, цивілізована, відстала, древня, передова, авторитетна, сусідня, щаслива, квітуча, аграрна, неподільна.

4. Складіть план

1. Чи бути Україні національною державою?

а) багато вимірність поняття «національний»;

б) держава не може бути безнаціональною.

2. Нам потрібна єдина державна мова:

а) антиукраїнські сили проти національних орієнтирів;

б) посягання на самодостатність української мови.

3. До релігійного питання в Україні.

4….

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 5943 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 4.3/3
Всього коментарів: 0
avatar