Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Різдво. Колядники. 6 клас
16.08.2014, 23:48
загрузка...

Переказ для 5 класу Різдво читайте тут

Колядники

Святивечір – то подія для всіх. Вогникижовтіють у вікнах, димийдуть у небо, а селом ходять ватаги колядників.
Задовго до походу роблять звізду на довгому держалні, клеять її з кольорового паперу, щоб свічку можна було поставити всередині. Для посівання у кишенях є усяка пашниця. Засівають залежно від симпатій кому житом, кому вівсом, кому гречкою, а котромусь жмикрутові дістанеться, буває, ще й жменя гороху.
А от Романа таких жорстоких жартів ніколи собі не дозволяють. В хату його ступають схвильовано, як у маленький заповідник краси. З усіх хат ця найгарніша, у ній все аж цвіте!
Речі тут звичайні, але як вони виказують натуру господарів, їхне прагнення оздобити своє просте трудове життя! Скриня мальована, вся в яблуках з листям. Ці мальовки на скрині так і перегукуються з півнями на комині і з вишитим квітчастим рушником над Шевченком у шапці. На миснику вишикувались розмальовані глечики, вони взялись у
боки, мов парубки. Навіть старий ослін застелено тканим обрусом.
А з покутя на колядників позирає з-під рушника на дошці мальована Пречиста Матір з Немовлям, дивиться уважно й доброзичливо, ніби оцінює їхні старання та чемність. Той іконний погляд вони почувають й тоді, коли після найкращих зичень господарям топчуться біля порога і ждуть подарунків...
І ось колядники висипають з Романові хати. Душі їхні повняться чимось гарним, повняться, як ота паперова звізда світлом.
(За О. Гончаром)

 

 

ТЕКСТИ ДЛЯ КОНТРОЛЬНОГО ЧИТАННЯ МОВЧКИ

Різдво

 

Різдво – найперше з новорічних свят, воно має давню історію. У давнину ця назва звучала як Родздво  і означала народження всього живого. Нині Різдво – одне з найвизначніших християнських свят  - день народження Божого Сина Ісуса Христа.

За прасловянським мисленням світ було створено так: не було ні неба, ні землі, тільки  синє море, а серед моря стояв  синій явір – дерево життя. На дереві три птаха: сокіл, голуб і півень. Птахи спустилися на дно моря. Винесла кожна часточку піску, з якого утворилася чорна земля, чисте небо і ясен Місяць. Такі уявлення давніх українців про створення світу  простежуються у найдавніших  колядках:

Як не було початку світа,

   То ще не було неба і землі,

    А лише було широке море,

     А на тім морі явір зелений...

За віруваннями наших пращурів-язичників, у ніч на Різдво  активізувалася усяка нечисть. Тому колядники одягали на себе маски, щоб злі духи їх не розпізнали, ходили по селу, відганяли нечисть, співаючи величальні пісні сонячному божеству Коляді. Отже, первісні колядки – то  водночас магічні відлякування та величання. Зміст язичницького Різдва  полягав у народженні немовляти-сонця. Колядники уособлювали предків роду, тому обрядова страва – кутя, яка призначається і мертвим і живим, уявлялась жертвою, за допомогою якої можна було подолати темні сили.

Із прийняттям христянства давні колядки набирали  христянського звучання. Відповідною символікою наповнились і обряди, наприклад,  під скатертину підкладають сіно (сіно було в яслах при народженні Христа).

Але перейдімо до розповіді про свято.

Підготовка до Різдва, або Свят-вечора, починається вдосвіта з розпалення вогню в печі.  Раніше цей священний вогонь добували тертям, а вогонь розпалювали з 12 полін, по припасалися протягом 12 днів. За часів язичництва 12 полін були жертвою 12 сузір’ям зодіаку. Готують 12 страв: кутю з медом, узвар,  вареники, голубці, рибу, картоплю з товченим часником,  горох з олією та часником, ячмінну кашу з олією або медом,  пшоняну кашу, варену кукурудзу, пироги з маком, варені боби.  Те, що до переліку страв включено зернові культури  прадавнього походження, знову-таки свідчить про те, що в давні часи вечеря була  жертовною трапезою на честь Коляди.

Як зайде сонце, господар вносить до хати сніп, який від закінчення жнив перебував у хліві чи на горищі. Сніп (дідух) ставлять на покуті під образами. Біля нього кладуть ярмо, сокиру та інші залізні речі, які, за повір’ям, захищатимуть дім від злої сили. Дитина (невинна душа) ставить на стіл спечений хліб. Кутя та узвар ставляться біля дідуха. З кожної страви набирають потроху у миску, господар несе це до худоби, даючи їй покуштувати "святої вечері”.

Увечері  після молитви сідають за стіл. Трохи куті й узвару господиня ставить  на вікно – для померлих.  Починають їсти святвечірні страви у мовчанні. По вечері починаються дитячі ігри. Насамкінець уся сім’я співає колядки.

У деяких  місцевостях  після вечері діти розносять  кутю по родичах, у інших господарі  розносять вечерю бідним. Селом ходять ватаги колядників (За  О.Ковальчуком; 450 сл.)

 

Вибрати  правильну  відповідь на кожне із запитань:

 

 1. З прасловянськими віруваннями, на дереві життя посеред моря сиділи:

а) орел, сокіл і ворон;

б) ворон, сокіл і голуб;

в) сокіл, голуб і півень.

2. Деревом життя, за вірванням давніх словян, є

а) зелений дуб;

б) синій явір;

в) білокора береза.

3. Уявлення давніх українців про створення світу  трьома птахами простежуються

а) у давніх колядках;

б) у даніх щедрівках;

в) у давніх обжинкових піснях.

4. За наших пращурів язичників колядники

а) співали величальні пісні богині води Дані;

б) співали величальні пісні сонячному божеству Коляді;

в) співали величальні пісні сонячному божеству Ярилу.

5. Зміст язичницького Різдва  полягав

а) у народженні немовляти-нового року;

б)  у народженні немовляти-майбутнього врожаю;

в) у народженні немовляти-сонця.

5. На Свят-вечір готують

а) невизначену кількість страв;

б) не менше 10 страв;

в) обовязково 12 страв.

6. Збережений від закінчення жнив сніп зветься

а) Дідом Морозом;

б) Колядою;

в) Дідухом.

7. У Свят-вечір сніп ставлять

а) посеред святкового стола;

б) на покуті під образами;

в) на лаві або на скрині.

8. З-поміж страв біля снопа виставляють

а) хліб та пироги;

б) вареники та пампушки;

в) кутю та узвар.

9. Спечений хліб виставляє на стіл

а) господар – батько;

б) господиня – мати;

в) дитина – невинна душа.

10. Трохи куті та узвару ставлять на вікно -

а) для подорожніх;

б) для жебраків;

в) для померлих.

11. Біля дідуха  клали залізні речі -щоб

а) ни ми привчалися працювати діти;

б) захищали дім від злої сили;

в) щоб ніколи  не  іржавіли.

12. Різдво - то

а) найперше з новорічних свят;

б) найостанніше з новорічних свят;

в) відзначається посередині – між новим роком і Йорданню.

 

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: за Гончаром, читання мовчки, колядники, 6 класса, аудіювання
Переглядів: 10243 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 3.3/6
Всього коментарів: 0
avatar