Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Рятівник
20.10.2014, 08:40
загрузка...

Рятівник. Переказ 7 клас. Розповідний текст художнього стилю з елементами опису зовнішності людини для докладного переказу.

Валентій Босаковський мандрував думкою у своє минуле. Не знайшлося місця для нього ні в батьківській хаті, ні у своїй вітчизні. Залишалася одна дорога – на Січ. Там він із Хмельницьким стрівся, з ним у походи ходив. Рубака був сміливий, як чортяка, а мудрий, як Одіссей. Увійшов у повне довір’я гетьмана і не розчарував його. До гетьманських дітей прихилився душею, особливо ж до молодшої доньки Олени. Вона ж маленькою не раз його жартів слухала, тягнула за вус, допитувалася всячини.

Пізніше знову звела його доля з Оленою, та вже заміжньою. Це сталося випадково, коли загін оборонців порятував від ворожого полону чималий гурт людей, захоплених зненацька. Серед них була й Олена. Серед рятівників – він. Тепер Босаковський почував відповідальність за цю жінку. Він має доправити її у безпечне місце, допоки сум’яття в Україні не втихне.

Було Олені літ коло тридцяти. Блідолиця, з великими синіми, як фіалки, очима. Буйне волосся, переділене посередині, обрамовувало сумовите личко, стискало вуха і сплетене було позаду у тугий вузол. Було в тій молодиці щось від античної богині і від християнської Мадонни. Сумна достойність веліла шанобливо ставитися до неї. Може, це й було причиною, що навіть брудні руки харцизів не доторкалися до неї. Співчутлива, м’якосерда, огорнута сумовитою святістю. Такою поставала в очах світу. За всіх, здавалося, терпіла, всі болі у своє серце брала.

Йшла, мов статуя, без сліз і голосіння за домовиною батька. Проте більш люблячої доньки, мабуть, і на світі не було.

У ті небезпечні часи Україна і тріщала, і хиталася, як зрушена з місця будівля. Богданове діло могло пропасти навіки. Отож, усяк дивився на Олену, і спомин про недавню світлу минувшину оживляв.

І тільки він, за духом правдоборець, ховав свої глибокі почуття, бо не кожна мрія могла бути дійсністю.

280 слів

За Б. Лепким

Доберіть синоніми:

Рубака – вправний воїн, хоробрий боєць.

Достойність – шляхетність, благородність, статечність.

М’якосердний – співчутливий, чуйний, податливий.

план

1. Січ – друга батьківщина Босаковського.

2. Він знав Олену з дитинства.

3. Валентій – рятівник і відповідальний за долю цієї жінки.

4. Було у ній щось від Мадонни:

а) вродлива з лиця;

б) жила чужими болями;

в) любляча донька.

5) Олена нагадувала кожному світлі часи.

 

 

 

 

 

 

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: з елементами опису зовнішності люди, для докладного переказу, Переказ 7 клас, Розповідний текст художнього стилю, Рятівник
Переглядів: 10277 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 3.4/8
Всього коментарів: 0
avatar