Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Розвідник. Переказ 6 клас.
29.02.2016, 00:32
загрузка...

Художні тексти з елементами опису природи або приміщення для письмового докладного переказу.

Розвідник

 

Виряджений в оксамит і золото лицар зупинився перед брамою губернаторського замку. Вартовим він пояснив, що привіз листа. Його слова були переказані губернаторові, і той наказав  одчинити браму.

Гостя зустріли у парадній залі. Прізвище, яким назвався прибулий, було вельми відомим і шанованим. На щастя, сам  губернатор з цим родом не мав знайомства, тому перевдягнутий на лицаря козак міг бути спокійний, що його не піймають на вигадці.

Після  короткої бесіди губернатор запросив гостя  у кабінет.

Це була саме та кімната, про яку розповідав розвідникові старий запорожець. Уздовж стін стояли позолочені меблі. Вікно було схожим на амбразуру. На стінах висіли величезні портрети  кількох поколінь володарів замку. Увагу гостя  відразу привернув портрет лицаря в срібних шатах, з мечем у руці і чорними перами на шоломі. 

Губернатор писав відповідь на привезений розвідником фальшивий  лист. Нарешті він підвівся, перепросив гостя і вийшов із кімнати.

Ледве затихла вдалині його хода, як  козак одним стрибком опинився біля портрета й пальцями щосили натиснув на чорні очі лицаря.

Портрет тихо відсунувся. За ним були двері до підземного ходу…

Розвідник знову натиснув на очі, портрет повернувся на місце. Задоволений  козак відійшов подалі. Він з’ясував те, заради чого сюди пробрався. Саме цим підземним ходом гайдамаки проберуться до губернаторського замку. (За М.Старицьким;  198 сл.).

 

*Пояснити лексичне значення слів лицар (середньовічний феодал, що належав до військово-дворянського стану; вільний козак, якому  властиві доблесть  і воєнне мистецтво), губернатор (начальник губернії, урядовець), гайдамаки (учасники народно-визвольної боротьби ХVІІІ ст на Правобережній Україні від  польсько-шляхетського гніту), амбразура (отвір у стіні,  через який стріляють і ведуть спостереження).

*Дібрати синоніми до слів шати (лицарські), фальшивий.

*Скласти план приміщення (орієнтовний:. 1. Позолочені меблі вздовж стін. 2. Схоже на амбразуру вікно. 3. Портрети володарів замку. 4. Який портрет привернув увагу розвідника. 5. Підземний хід за картиною).

*Усно переказати  за планом опис приміщення.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 1009 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar