Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

РУКОПИСНА ЗБІРКА ШЕВЧЕНКА
01.02.2014, 06:31
загрузка...

Десь наприкінці 1845 – на початку 1846 року, живучи після одужання від тяжкої хвороби в лікаря Андрія Козачковського в Переяславі, Тарас Шевченко уклав рукописну збірку своїх творів. Поет дав їй назву «Три літа», маючи на увазі роки 1843, 1844 та 1845. протягом цих трьох літ Шевченкові довелося двічі побувати в Україні після довгої розлуки з рідним краєм.

         До збірки увійшли 23 написані протягом цих трьох літ твори. З них найбільш ранній – «Розрита могила», а найпізніший – «Заповіт».

         Зовні збірка являє собою великого формату альбом у простій картонній оправі. Альбом утворено з десяти зшитків. Початок та кінець кожного твору оформлено однотипно, окреслено поля, виділено заголовки.

         Альбом відкриває ілюстрація із зображенням пророка. На зворотньому боці того ж аркуша – автопортрет Шевченка. На наступній сторінці вміщено епіграф зі Старого Завіту. Епіграф записано церковнослов’янською мовою. Ці слова є молитвою пророка Ієремії за свій народ.

         Титульний портрет пророка та епіграф не є випадковими. У Старозавітній книзі пророка Ієремії розказано, як євреї за гріхи батьків потрапили під зверхність чужинців. Вороги знущалися над єврейським народом. Князів стратили, старійшини не мали визнання, молодь забрали на примусові роботи, народні поети-пророки замовкли.

         Шевченко натякає на те, що ситуація єврейської неволі повторилася в Україні з українцями-козаками   після   ліквідації   Гетьманщини.    Шевченко

усвідомив, що сам він – не тільки поет, він – пророк, натхненний провідник, Ієремія України. А слово поета-пророка спроможне пробудити народ. Тому він і вмістив після портрета Ієремії та його слів свій портрет.

         Заголовок збірки та заголовки кількох творів поет виконав у стилі урочистого півуставу XVII століття. Текст чистовий. Незначні виправлення чорнилом темнішого кольору Шевченко зробив під час переписування творів до зшитків. Найпізніші виправлення він вніс олівцем.

         Під час арешту поета 5 квітня 1847 року альбом потрапив до рук жандармів. Рукопис було відіслано до «Третього відділу». Саме цей альбом разом із «Кобзарем», надрукованим 1840 року, став підставою для покарання Шевченка.

         Нині пам’ятка зберігається в Інституті літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України. (За О. Пріцаком) (319 сл.)

 

Довідка. Ієремія – другий з так званих великих пророків (перший - Ісайя) син священика, народ. бл. 650 р. до н. е. Пророкував з 15 років. Був людиною тонкої й ніжної вдачі, сином гнобленого народу. Долав власні сумніви й напади слабкості, зазнав ув’язнення та знущання. Його неодноразово засуджували до смерті, сувої його пророцтв спалювали. Пророкував протягом 45 років. За легендою, його насмерть забили камінням земляки. За переказами, його тіло Олександр Македонський переніс до Єгипту, де й поховав із почестями. День Святого Ієремії – 1 травня.

 

         Завдання.

         1. Пояснити лексичне значення слів: ілюстрація (зображення, яке пояснює або доповнює текст: малюнок, фотографія, репродукція, карта, схема), епіграф (цитата, крилатий вислів, афоризм, уривок з пісні, приказка, вміщені перед текстом; визначає основну ідею або тему твору), пророк (у богослов’ї людина, яка за навіюванням Дере Божого провіщала майбутнє), півустав (тип письма в рукописах з виразними великим літерами, не зв’язаними одна з одною), титульний (тут: заголовний).

         2. Дібрати синоніми до слів: формат (розмір), зверхність, ліквідація.

         3. Скласти план вибіркового  переказу  опису  літературної  пам’ятки  (о р і є н т о в н и й : 1. Альбом з десяти зшитків: а) формат, оправа; б) оформлення початку й кінцівки творів; в) поля, заголовки. 2. Оформлення збірки: а) ілюстрація з зображенням пророка; б) епіграф із Старого Завіту; в) автопортрет Шевченка. 3. Яким шрифтом написано збірку?).

         4. Написати вибірковий переказ опису рукописної збірки Шевченка, замінивши стиль на художній.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 4672 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0
avatar