Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Самотня художниця. Про Марію Приймаченко.
09.05.2014, 14:44
загрузка...

Народна художниця України Марія Приймаченко своєю творчістю відкрила оригінальну сторінку самобутнього мисте­цтва світової культури. Її виставки з великим успіхом експо­нувалися в багатьох країнах світу.

 

Народилася Марія Оксентіївна 1908 року на Київщині в сім’ї мистецьки обдарованих людей. Її батько бондарював, за­ймався теслярством і різьбленням по дереву. Мати була ви­знаною майстринею вишивання. Від неї й перейняла худож­ниця вміння створювати той чарівний, характерний для українських майстринь орнамент, у якому, кажучи словами { Миколи Гоголя, «птахи виходять схожими на квіти, а квіти – на птахів».

 

Дитинство Марії було затьмарене страшною недугою – полі­омієлітом. Це зробило її не по-дитячому серйозною та спостережливою, загострило слух і зір. Усі предмети, що оточували ; дівчинку, ставали учасниками живої захопливої гри, інколи – | сумної, частіше – яскравої і святкової. Прихід до мистецтва був зумовлений одвічним селянським потягом до роботи. Не маючи можливості працювати в полі через хворобу, майбутня майстриня свою енергію і працелюбність почала вкладати в мистецтво, адже прагнула приносити радість людям.

 

Художниця згадувала: «Якось біля хати, над річкою, на заквітчаному лузі пасла я гусей. На піску малювала всякі квіти, побачені мною. А потім помітила синюватий ґлей. На­брала його в пелену й розмалювала нашу хату…». Кожен при­ходив подивитися на цю дивину. Хвалили. Сусіди просили і їхні хати прикрасити…

 

Марія Приймаченко постійно навчалася в рідної поліської природи. У її картинах знаходять утілення ще язичницькі об­рази фантастичних чудовиськ і птахів. За цими роботами сто­їть велика, різноманітна школа народного мистецтва, багато­вікова культура народу. Це ніби згусток емоційних вражень і від казок, і від легенд, і від самого життя. Процес її творчості являє собою феномен дивовижного сплаву конкретного мис­лення, інтуїції, фантазії і, нарешті, підсвідомого. У світ ви­ходять небувалі, часом химерні образи, вигадливі декоратив­ні композиції, які щедро випромінюють енергію доброти й наївного зачудування світом. Творчість великої української художниці є незбагненним, таємничим і прекрасним явищем, яке впродовж тривалого часу привертає увагу дослідників і шанувальників мистецтва.

Читати далі...

 

 

 

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 1309 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar