Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Що зробив для незалежності України ти?
17.11.2020, 22:54
загрузка...

Дивний ми народ. Здобули  державну  незалежність і  відтоді тільки й робимо, що запитуємо, що нам ця незалежність дала. А що вона мала нам дати, шановні добродії,  крім того, що дала, - свободу? Хіба цього мало?  Усе інше, в тому числі й пристойне життя, мусили б збудувати самі, своїм розумом.  Виходить, ми так звиклися зі своїм рабством,  що коли його не стало,  відразу засумували. Невже так добре велося нам у кайданах, які були не на руках, а на душі? Були вони непомітні, але міцно припасовані.

Так, ми вже давно відучені бути вільними. Ми звикли жити в певних межах і тим задовольнятися.  Дехто навіть був переконаний, що ті межі -  то є максимум того,  що треба людині для повного щастя.  Саме від того, що ми “звиклися” зі своїм рабством,  - усі наші біди в минулому й сьогодні.

Тож перетворімося на вільних людей, а не на  маленькі гвинтики машини,  не станьмо нехай навіть добре нагодованими й гарно вбраними автоматами! Вчімося жити в умовах свободи, розуміючи, що лише від тебе самого  залежить, яку матимеш долю!

Тому, ставлячи запитання “Що дала мені незалежність?”, не забуваймо спитати й себе: “Що я зробив для незалежності України?”

А зробили ми дуже мало. І головне: ми не змогли  протистояти  нашому давньому ворогові – русифікації, яка може знищити  нашу  незалежність.

Усупереч пасивності й байдужості маємо зберегти й зміцнити нашу державу. Для цього треба  раз і назавжди розпрощатися з усілякими міфами.  Найоблудніший  міф такий: у нас багато російськомовних українців -  це так історично склалося. Сформульовано неправильно! Не склалося, а склали – процес цей був організований, а не відбувався стихійно.

Треба визнати головну причину наших невдач. Це брак націоналізму  в широких народних масах. Йдеться не про зоологічний націоналізм, який називається шовінізмом, а про націоналізм толерантний, що є синонімом патріотизму.

Нас, українців, багато. І ми не повинні бути сонними мухами. Отож слід наполегливо рухатися вперед, у напрямку, визначеному незалежністю (За А.Шевченком; 307 сл.).

 

* Пояснити значення слів русифікація (насильницьке запровадження російської мови, культури і тощо), націоналізм (ідеологія в царині національних відносин, що проповідує зверхність національних інтересів  над загальнолюдськими; рух, спрямований  на боротьбу за незалежність  нації, проти іноземних гнобителів; рух за збереження і розвиток національних традицій, культури, мови, мистецтва), шовінізм (форма націоналізму, що пропагує національну винятковість, ненависть до інших національностей, розпалює ворожнечу між країнами й народами),  патріотизм (любов до батьківщини, відданість своєму народові, готовність  іти для них на жертви й подвиги), толерантність (поблажливість, терпимість до чиїхось  думок, поглядів, вірувань тощо), міф (тут: щось вигадане, неіснуюче, фантастичне).

* Дібрати синоніми до слів рабство, минуле, максимум, пасивність, байдужість, стихійно.

*Скласти план (орієнтовний: І. Ми запитуємо, що дала нам незалежність. 1. Що може дати незалежність, крім свободи? 2. Пристойне життя слід будувати власним розумом.  3. Виходить, ми засумували за рабством. ІІ. Ми відучені бути вільними. 1. Звикли жити в певних межах. 2. Звичка до рабства – причина всіх бід. 3. Вчимося жити в умовах свободи! ІІІ. Ми не змогли протистояти русифікації. ІV. Що потрібно, щоб зміцнити державу. 1. Розпрощаймося з міфами. 2. Визначмо причину нещасть – брак толерантного націоналізму. 3. Не будьмо сонними мухами!)

* Перебудувати  складений  план на план стислого переказу (орієнтовний: І. Незалежність дала нам свободу. ІІ. Причина усіх бід – звичка до рабства. ІІІ. Не змогли протистояти русифікації. ІУ. Що потрібно, щоб зміцнити державу. 1. Розпрощаймся з міфами. 2. Визнаймо причину нещасть – брак націоналізму. 5. Рухаймося вперед!)

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 253 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar