Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Шотландія: бути чи не бути?
04.11.2020, 23:21
загрузка...

Усний стислий переказ тексту публіцистичного стилю

Шотландія: бути чи не бути?

Якби вибори могли щось змінити,

то їх би давно оголосили поза законом

Я. Вишневський

Шотландія – країна кілтів і запаморочливої, незабутньої природи, доблесних середньовічних героїв і колоритних горців, мініатюрних європейських вуличок і тисячолітніх фортець, що й донині приваблюють туристів своєю загадковою красою. Вона привітна, водночас, таємнича, завжди рада спраглим до нових вражень гостям з усього світу. Та ця країна славиться не тільки тисячами пабів і веселими звуками волинки, а й своєю незмінною жагою бути незалежною. Насамперед –від сусідньої Англії, стосунки з якою вже тисячоліттями залишаються неоднозначними. Часи минають і, відповідно, змінюється й світ. Перед Шотландією знову постав нелегкий вибір: бути в складі Великої Британії, чи не бути? І вона його зробила.

Протягом усього існування самобутність Шотландії часто хотіли знищити. Варто лиш пригадати славний народ піктів, оспіваний у творі Стівенсона «Вересовий трунок», розгромлений і витіснений кочівниками-скоттами, жорстокі набіги скандинавів, що довгий час намагалися захопити її територію, шляхетного середньовічного воїна Вільяма Воллеса, провідника й організатора боїв за незалежність своєї Батьківщини від могутньої Англії. Це одні з багатьох прикладів боротьби цього народу за свою незалежність.

От уже три сторіччя оспівана Скоттом країна прекрасних краєвидів і колоритних людей входить до складу Великої Британії. І, не можна не визнати, економіка та промисловість тут далеко не найгірша у світі. У Шотландії видобувають нафту й газ, налагоджене виробництво двигунів для кораблів та літаків, електроніки, одягу, паперу, розвивається сільське господарство. Безумовно, що таким досягненням значно посприяла Англія. Але ще з 2010 року в країні поширилися думки про вихід зі складу Об'єднаного Королівства і становлення незалежної держави. Цього року, 18 вересня, був проведений національний референдум щодо вищезгаданої ініціативи. Явка на ньому була рекордною для країни – 84 % населення висловило свою думку щодо майбутнього батьківщини. Погляди різнилися, але, усе ж із результатом 55 % перемогли прихильники єдності з Великою Британією. Натомість, Англія дослухалася до думки народу і погодилася виконати обіцянку розширити повноваження шотландському урядові.

Багато хто порівнював референдум із сучасними українськими подіями, одні – з кримським голосуванням, інші – із Революцією Гідності. Та у нас це мало вигляд, на жаль, беззаконний у першому й трагічний у другому випадках. Та, можливо, це волевиявлення було, нарешті, відповіддю на одвічне британське питання – чи згадувати минуле і стояти на одному місці, чи розвиватися та разом іти вперед.

(350 слів) З Інтернет-енциклопедії

Словникова робота:1. Поясніть значення слів: кілт (традиційний одяг шотландських горців), пікти (представники стародавнього племені), «Вересовий трунок» (легенда Роберта Льюїса), референдум (загальнодержавне опитування з найважливіших питань життя суспільства).

2. Доберіть синоніми до слів: референдум (опитування), Велика Британія (Англія, Британія, Ірландія), незалежність (свобода, воля, самостійність), явка (прибуття, поява, прихід), самобутність (оригінальний, своєрідний, неповторний).

Орієнтовний складний план

1. Опис сучасної Шотландії.

2. Історія народів, які проживають на території країни Шотландії:

а) сусідство з іншими країнами;

б) література знає своїх героїв;

в) історична довідка про населення країни.

3. Порівняння Шотландії та України.

4. Волевиявлення людей Шотландії.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 378 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar