Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Сміливі завжди мають щастя
03.01.2019, 00:48
загрузка...
Докладний переказ тексту художнього стилю з творчим завданням
(висловленням власного ставлення до героїв та їхніх вчинків)
Сміливі завжди мають щастя
Лиш той життя і волі гідний,
Хто б'ється день у день за них.
Йоган фон Ґете
 
Григорій Многогрішний – один із тисяч в'язнів, пригноблених, безправних, приречених, яких мчав до Колими поїзд-дракон – ешелон смерті. Він – каторжанин, нащадок першого каторжанина Сибіру, правнук гетьмана Дем'яна Многогрішного. Його мучили, а потім присудили до 25 років каторги. І все тільки за те, що він любив свій рідний край і прагнув щастя для свого народу.
 
Для тоталітарної системи Григорій Многогрішний був, мабуть, дуже небезпечним, бо наглядали за ним особливо пильно. Сам начальник етапу на кожній зупинці перевіряв його присутність у вагоні. Але на кінцевій виявилося, що небезпечний арештант утік, на ходу стрибнув із поїзда, із надлюдським терпінням і надзвичайною волею приготувавшись до втечі. Стрибнув у саму смерть, але не здався. Дев’яносто дев’ять шансів проти одного за те, що від юнака залишаться самі шматки, але він стрибнув.
 
Своїм стрибком майже у смерть із черева скаженого дракона, цим відчайдушним протестом він відживлює у в'язнів почуття людсько ї гідності, надії і переконання – «ліпше вмирати біжучи, ніж жити гниючи». Став для них символом непокірної і гордої молодості, символом волелюбної і сплюндрованої за те Вітчизни.
 
Тяжким і небезпечним був шлях Григорія після втечі з ешелону смерті. Довгим, сповненим смертельних небезпек було блукання тайгою. Неймовірним зусиллям волі він долає відчай, зневіру, смертельну втому. І знаходить у собі сили кинутися на допомогу людині, яка кликала на порятунок. Адже сміливі завжди мають щастя! Рятуючи незнайому людину, Григорій рятує і себе.
 
Потрапивши в поселення українців на Далекому Сході – Зелений Клин, Григорій відтанув душею, видужав фізично. Знайшов тут земляків, друзів, кохання. Міг би створити своє сімейне гніздечко й жити щасливо з дорогими і люблячими
його людьми. Але не знаходить спокою, бо багато що і тут, на Далекому Сході, нагадує йому про знедолену Україну, синів і дочок,якої доля розкидала по світах. Уся його Вітчизна ось так – на колесах... знедолена, розшматована... у болі... у розпачі! Голодна!.. Безвихідна!..  Григорій почуває нестримний потяг повернутися в Україну, щоб продовжити боротьбу.
 
Григорій Многогрішний, як і мільйони його співвітчизників, міг пристосуватися до обставин, жити тихо й затишно, робити кар'єру – і не помічати, що навколо коїться лихо. Але суть у тому, що він не був пересічним громадянином. Юнак не міг удовольнитися статусом раба. Він не міг удовольнитися малесеньким щастям для себе самого, бо прагнув його для свого краю і народу.
 
І Григорій Многогрішний перемагає. Не тільки тому, що був фізично дужим, мужнім і наполегливим у досягненні мети, а й тому, що зберіг у собі людяність, доброту, здатність співчувати, співпереживати та вірити у неминучість перемоги добра й правди. Він – непримиренний борець за справедливість, людина, наділена могутньою волею до життя. Життя, гідного людини, життя на свободі.
(414 слів)
За І. Багряним
 
Словникова робота:
4. З’ясуйте значення слів (словосполучень):
ешелон смерті,
нащадок першого каторжанина,
тоталітарна система,
етап,
стрибнув у саму смерть,
зусилля волі,
відтанути душею,
розкидані по світах сини та дочки України,
пристосуватися до обставин,
малесеньке щастя для самого себе.
5. Дібрати до слів синоніми:
пильно (уважно, суворо, ретельно) ,
надлюдський (незвичайний, винятковий, надмірний) ,
відживлювати (відновлювати, поновлювати, відроджувати, воскрешати),
сплюндрований (занепащений, закатований, зруйнований),
блукання (бродіння, мандрування) ,
відчай (безнадія, розпач, приреченість) ,
зневіра (розчарування),
пересічний (звичайний, середній),
статус (позиція, положення, стан),
прагнути (хотіти, бажати, воліти).
6. Поясніть написання слів (словосполучень):
в'язень,
Дем’ян,
дев’ять,
кар’єра,
пригноблений,
приречений,
Колима,
Сибір,
Вітчизна,
Далекий
Схід, Зелений
Клин,
поїзд-дракон,
небезпечний,
незнайомий,
скажений,
сповнений,
блукання,
зусилля,
кохання,
мільйони, непримиренний.
Творче завдання.
Доповніть текст, висловіть власні міркування про те, хто в Україні дотримується життєвого принципу: «Ліпше вмирати біжучи, ніж жити гниючи» і хто гідний називатися патріотом. Аргументуйте свою думку.
Орієнтовний складний план
1. Нащадок першого каторжанина Сибіру.
2. Григорій Многогрішний на Далекому Сході:
а) стрибок у саму смерть;
б) поневіряння тайгою;
в) земляки, друзі, кохання;
г) Григорій – не пересічний громадянин.
3. Життя, гідне людини
Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 102 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar